کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 24 آذر 1398   Sunday 15 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 آذر 1397

صفحه خبر: اجتماعی

در حالی که سالانه حدود ۹۰۰ کودک به دلایلی مانند بدسرپرستی والدین، زندان رفتن آنها، طلاق، اعتیاد و... به بهزیستی اضافه می‌شود؛ آمارها از تولد ماهانه صدها کودک «بی‌هویت» فقط در بیمارستان‌ها خبر می‌دهد!
به گزارش فارس، بر اساس برآوردها در ۶۰۰مرکز نگهداری کودکان بهزیستی، حدود ۹هزار کودک از بدو تولد تا سن حدود ۱۸سالگی نگهداری می‌شوند که تعداد قابل توجهی از آنها را کودکان بی‌سرپرست تشکیل می‌دهند.
به طور متوسط نیز سالانه ۹۰۰ کودک به فرزندان بهزیستی اضافه می‌شود که این کودکان به دلایل مختلفی مانند بدسرپرستی والدین، زندان رفتن آنها، طلاق، اعتیاد و همچنین بی‌سرپرستی تحت پوشش بهزیستی قرار می‌گیرند. البته تعداد زیادی نیز کودکان سر راهی هستند که به آمارها اضافه می‌شوند. این در حالی است که همین تعداد یعنی ۹۰۰ کودک سالانه از مراکز بهزیستی ترخیص می‌شوند. در ضمن تعداد فرزندان بهزیستی بسیار بیشتر از متقاضیان است که آن نیز به دلیل بدسرپرست بودن فرزندان و شرایط سخت واگذاری آنها به خانواده‌ها‌ست.

طرحی عجیب برای کودکان «بی هویت»
به تازگی سازمان بهزیستی با همکاری سازمان ثبت احوال طرحی را دنبال می‌کند تا کودکان تحت پوشش مراکز نگهداری این سازمان مانند دیگر همسالان خود صاحب شناسنامه واقعی شوند. در همین زمینه انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی می‌گوید: دو گروه از کودکان تحت پوشش مراکز نگهداری بهزیستی هستند؛ گروه اول کودکان بی‌سرپرستی به شمار می‌آیند که به دلایل مختلف در بدو تولد توسط والدین خود رها می‌شوند و هویت ندارند و گروه دیگر هم کودکان بدسرپرستی هستند که به دلایل مختلف از جمله کودک آزاری از طریق
قوه قضائیه سرپرستی آنها به بهزیستی سپرده شده است. معمولا کودکان بدسرپرست دارای شناسنامه‌اند و می‌توان برای آنها دفترچه بیمه گرفت، اما برای کودکان «بی هویت»، یک اسم فرضی انتخاب می‌کنیم، نام پدر و مادر نمی‌گذاریم و شناسنامه فرضی (غیررسمی) می‌گیریم.
وی می‌گوید: براین اساس توافقی با سازمان ثبت احوال در حال انجام است تا مدتی را برای کودکان بی‌هویت تعیین کنیم که اگر آن مدت سپری شد برای آنها با نام مشخصی از پدر و مادر، شناسنامه بگیریم. چون کودکانی که هویت آنها مشخص نیست، شناسنامه ندارند، برای اخذ دفترچه بیمه آنها مشکل داریم؛ بنابراین هم برای هویت آنها و هم برای اخذ بیمه آنها می‌خواهیم شناسنامه واقعی بگیریم. کودکانی که الان شناسنامه ندارند، بیمه نیستند، اما ما با بیمارستان‌ها قرارداد داریم که آنها به صورت رایگان این کودکان را درمان کنند.
از طرفی در نخستین کارگروه تخصصی زنان و خانواده با محوریت ساماندهی کودکان بی‌هویت در بدو تولد بود که نماینده سازمان ثبت احوال در این کارگروه با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای صدور شناسنامه برای اطفال بدون هویت معرفی شده توسط بهزیستی نداریم،گفته بود که چون برخی از این کودکان از اتباع خارجی هستند نمی‌توانیم برای آنها شناسنامه صادر کنیم و مشکل ما اینجا است.

> درج پدر و مادر «فرضی»
در شناسنامه کودکان بی‌هویت
سیف اله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در این باره می‌گوید: این سازمان برای نوزادان بی‌هویت «پدر و مادر فرضی» یعنی پدر و مادری فاقد مشخصات ثبت شده، در نظر می‌گیرد و برای آنها شناسنامه صادر می‌کند.
وی در این‌باره‌ که در آینده ممکن است مشکلات حقوقی برای این نوزادان به وجود بیاید گفته که چاره‌ای جز این ندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام