کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 28 آذر 1397   Wednesday 19 December 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آذر 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

به مناسبت چهل سالگی سینمای مقاومت، جشنواره فیلم مقاومت، با نظرخواهی از سینماگران، منقدان و مخاطبان، آثار و هنرمندان منتخب دفاع مقدس را معرفی کرد. به رغم این نوع اقدام‌های مرسوم تبلیغی و رسانه‌ای،واقعیت اینکه چهل فیلم مقاومتی که هیچ، در این چهل سال، به این تعداد، فیلم شاخص و استاندارد با مولفه‌های ملی و ایرانی در کل سینمای ایران تولید نشده است. اوضاع تئاتر و تلویزیون و کتاب نیز همین گونه است و مجموع تولیدات شایسته هنری ایرانی در تمام حوزه‌های یاد شده به عدد بیست هم نمی‌رسد. ایران و ایرانیان دراین چهل سال، فراز و فرودها و تلخ و شیرین‌ها به خود دیده و از گذرگاه‌های مختلف عبورکرده اند. به ظاهر مستندترین اسنادگذار تاریخی کشور را در این مدت، باید در صحنه‌ها و صفحه‌های رسانه ها، فرهنگ و هنر، صدا و سیما و سینما که محصول و آیینه ایران امروز هستند، به تماشا و قضاوت نشست. اما آیا به راستی تشکل‌های فرهنگی کشور در این زمینه، به وظایف و رسالت خود عمل کرده‌اند و می‌شود تغییر و تحولات اجتماعی کشور را در آن‌ها به مطالعه و تماشا نشست. واقعیت‌ها نمایشگر این مهم نیستند. گرچه به دلیل اهمال و سهل‌انگاری، خود سانسوری و سانسور، رویداد‌های بسیار، هنوز نگارش نشده و به تصویر در نیامده‌اند و شاید هم تاسال هاجز و اسرار مگو بمانند، با این همه، جلوه‌هایی ناقص و نارسا از مناسبات و حوادث اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی که از میان جنگ و جدال‌های شخصی،گروهی و جناحی به بیرون پرتاب شده‌اند تا حریف را مورد هجمه قرار دهند و گوشه‌هایی از وقایع عریان اجتماعی، چون پنهان ماندنی نبوده‌اند، در رسانه‌ها و فرهنگ و هنر، بازتاب یافته‌اند. از همین رو آنچه در فرهنگ و هنر بروز و ظهور یافته، با آنچه باید باشد، فاصله‌ها دارد. اغلب داستان‌ها و رمان ها،فیلم‌های سینمایی،تله‌فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی و متون و تصاویر
رسانه ها، بیش از آنکه بازنمای حقایق و واقعیات جامعه
باشند، عمدتا انعکاس‌دهنده سلیقه‌های صاحبان هنر و خطوط سیاسی‌اند. به همین دلیل، ابعادگوناگون رویدادها، پنهان و ناگفته مانده است. مضامین و محتواهای نشریافته توسط تولیدات سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری و سینمایی، اغلب تک‌بعدی و نشان‌دهنده سطحی و غلونمایی تلخی‌ها و تباهی‌ها و سیاهی‌ها و درمواردی سپیدی‌های اغراق شده است.چنانچه مضامین اکثر فیلم‌ها و سریال‌ها و نمایش‌ها را از نظر بگذرانید، نواقص و یکجانبه‌نگری تصاویری که از ایران امروز در آنها بازتاب یافته را مشاهده خواهید کرد. آیا تصاویری که در آثارهنری و سینمایی از جامعه ارائه شده درست است، آیا به واقع ملت ایران بینوا و بدبخت، ناتوان و عقب‌مانده و تباهند یا آگاهانه و ناآگاهانه، اینگونه به تصویر در آمده اند.
راستی جایگاه امیدوشادی، مهر و محبت، معنویت، دلاوری‌ها و رستم ها، آرش ها، سیاووش ها،
همت ها، خرازی ها، جهان‌آراها و... در فرهنگ، هنر، سیما و سینما کجاست؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام