کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 28 آذر 1397   Wednesday 19 December 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آذر 1397

صفحه خبر: شبکه

حتی اگر مسافر همیشگی و دائمی‌تاکسی هم باشید، بعید است چشمانتان به جمال "منشور حقوق مسافر" که در یکی از گوشه‌ها‌ی تاکسی خودنمایی نمی‌کند!، روشن شده باشد.
دلیل این امر همان چیزی که گفته شد، می‌باشد!به عبارت دیگر، منشور در جایی که توجه افراد را جلب نکند چسبانیده شده و بنابراین در معرض رویت مسافرانی که سرشان توی لاک خودشان است و دوست دار نظر دوختن به اطراف و اکناف و دانستن "چه خبر است؟" نیستند، قرار نمی‌گیرد.
در نخستین بند منشور حقوق مسافر نوشته شده که "ظرفیت خودرو چهار نفر است" و این امر به معنای این است که راننده تاکسی به غیراز خود فقط حق دارد یک نفر را در قسمت جلو و دو نفر را در قسمت عقب بنشاند.
این که چرا چنین اتفاقی نمی‌افتد واضح است.رانندگان تاکسی از انجام اعمالی که خیرش را می‌برند ناراضی نیستند و مسافران تاکسی از قیاس مترو و اتوبوسی که بسیار بیش از ظرفیت، مسافر سوار می‌کند و تاکسی، که تنها کمی‌در حق مسافر اجحاف می‌نماید، جز به نتیجه "خدا خیرشان بدهد" نمی‌رسند.
موضوع قطعا فقط به "منشور حقوق مسافر" اختصاص نداشته و ما در کشور خود قوانین بسیاری که جهت اجرا نشدن تصویب می‌شوند را داریم!
در پاسخ به پرسش "چرا اینطور است؟" باید گفت که این امر دلایل بیشمار دارد؛ هر چند از مهمترین این دلایل این است که قانونگذار سعی می‌کند با تصویب قوانین خوب، ولو اینکه قابلیت اجرا نداشته باشند، گناه مشکلات و معضلات جامعه را بر عهده نگرفته و آن‌ها‌ را کلا بر گردن آن‌ها‌یی که قوانین موجود را اجرا نمی‌کنند یا آن‌ها‌ را نصف و نیمه و بد اجرا می‌کنند، بیندازد.
انصافا باید پذیرفت که این نسخه کاملا افاقه کرده و بیشتر مردم را در مواجهه با انبوه مسائل و مشکلات به بیان "قوانین خوبی داریم، اما اجرا نمی‌شوند" کشانیده است.
اینک این سوال اساسی پیش می‌آید که آیا قانونگذار حق دارد قوانین را بدون توجه به وجود زیرساخت‌ها‌، شرایط موجود کشور و قابلیت اجرای قوانین تصویب نماید یا بهتر است با بومی‌سازی قوانین، نسبت به "ایرانیزه کردن" قوانین برگرفته از مقررات جاری کشورهای مترقی و پیشرفته دارای زیرساخت‌ها‌ی لازم، اقدام نماید؟
از دیدگاه فردی می‌توان گفت که تصویب قوانین خوب، بدون توجه به زیر ساخت‌ها‌، کار خوبی است زیرا قانونگذار، همچنان که بیان شد، می‌تواند خیال خود را تخت اینکه "مقصر نیست" و "تقصیرکار را باید در جای دیگر پیدا کرد" نماید.
با این حال، از دیدگاه اجتماعی، کار بیان شده را نمی‌توان امری مطلوب و پسندیده به حساب آورد، زیرا وجود انبوه قوانین و مقرراتی که الزامی‌برای اجرای آن‌ها‌ وجود ندارد، احترام قانون را از بین برده و مردم را به بیان "حالا یک چیزی گفته‌اند!تو لازم نیست در باره اش خیلی سخت بگیری!" خواهد کشاند.
در فیلم زیبا و به یاد ماندنی "مردی برای تمام فصول" هنگامی‌که اطرافیان جناب نخست‌وزیر، وی را ترغیب به عدم موضع گیری در قبال ازدواج غیر قانونی پادشاه می‌کنند، "مردی برای تمام فصول" عبارتی قریب به جمله زیر را بیان می‌دارد:
"اگر به انجام یک کار غیر قانونی رضایت دهم،چطور می‌توانم امیدوار باشم که در هنگام نیازمندی به قانون، چتر حمایتی آن را بالای سر خود ببینم؟"
قطعا "مردی برای تمام فصول" کاملا درست می‌گوید و به همین خاطر است که رایحه خوش خدمت وی هنوز هم مشام دوست داران قانون(با قانونگذاران اشتباه نشود!) را به خوبی هرچه تمامتر عطر آگین می‌نماید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام