کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 خرداد 1398   Wednesday 19 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آذر 1397

صفحه خبر: اجتماعی

مرگ گاهی بی‌خبر می‌آید، تصادف است، سکته یا بیماری است اما گاهی هم بی‌خبر نیست، مثل آنان که جان بر سر مواد می‌گذارند، آنقدر مصرف می‌کنند که جان به درمی‌آید.
به گزارش ایرنا، مصرف مواد مخدر یک فریب است. گرفتار شدن در دامی که خلاصی از آن دشوار و گاهی غیرممکن است، اما اشتباه بزرگتر مصرف بیش از حد یا اوردوز است که شماری از مصرف کنندگان را به کام مرگ می‌کشاند.
زمانی که ماده مخدر بیش از حد تحمل سیستم جسمانی و روانی فرد مصرف شود، علائمی در او ایجاد می‌کند که به مجموعه آنها « اوردوز یا سوء مصرف مواد » گفته می‌شود، یعنی فرد دچار مسمومیتی می‌شود که علائم آن به نوع ماده مصرفی بستگی دارد، اما بیشترین مواد مخدری که مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد، تریاک و ترکیبات شبه تریاک، هروئین و شیشه هستند. در چند ساله اخیر شاهد مرگ‌ها‌یی هستیم که در این نوع مرگ‌ها‌ علت مرگ اوردوز با مواد مخدر یا نوعی دارو خاص ذکر شده است و حتی گاهی متاسفانه شاهد این نوع مرگ‌ها‌ در افراد شناخته شده و چهره‌ها‌یی مانند بازیگران و ورزشکاران بودیم.

> تریاک در صدر
تریاک با 66.8 درصد، حشیش و مشتقات آن شامل ماری جوانا، گل، گراس و علف با 11.9درصد، کراک و هروئین 10.6 و شیشه 8.1درصد از مواد مورد مصرف معتادان کشور است که با توجه به این آمار، مصرف تریاک همچنان در صدر مواد مخدر است. آنچه مهم است این است که مرگ‌ها‌ی ناشی از روانگردان‌ها دارای رشدی نسبت به سابق است که این امر نگران کننده است. این رشد، زنگ خطر استفاده از این مواد را به صدا درآورده و نیاز است در خصوص سوء مصرف روانگردان‌ها اطلاع رسانی‌های ویژه‌ای صورت بگیرد. برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه در مدارس، دانشگاه‌ها، سربازخانه‌ها و حتی مهدهای کودک برای خانواده‌ها‌ بسیار ضروری است.

> بیش از 3هزار نفر به دلیل سوء مصرف مواد مخدر و دیگر مواد محرک فوت کردند
محمدرضا قدیر زاده، عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی گفت: درسال 1396 در مجموع 3هزار و 56نفر به دلیل سوءمصرف مواد مخدر و دیگر مواد محرک در کشور فوت کردند که 363نفر از آنها زن و 2هزار و 693نفر از آنها نیز مرد بودند. از این افراد فوت شده 2هزار و 681نفر به دلیل مصرف مواد مخدر فوت کردند که 330نفر از آنها زن و 2هزار و 351نفر مرد بودند. همچنین از بین فوت‌شده‌های سوءمصرف 375نفر هم به دلیل مصرف مواد محرک و عوارض ناشی از آن فوت کردند که 33نفر از آنها زن و 342نفر از آنها مرد بودند.

> 2میلیون و 808 هزار نفر
مصرف کننده مستمر داریم
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌ها‌ی مردمی ستاد مبارزه با مواد گفت: در سال 1390 بیش از سه میلیون نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر داشتیم که این عدد در حال حاضر به 2 میلیون و 808 هزار نفر رسیده و باید گفت در مقابل کاهش تعداد مصرف کنندگان مستمر مواد، تعداد افراد معتاد متجاهر کف خیابان افزایش یافته است. از سال 1380 تا 1390 گرایش به مصرف شیشه افزایش یافت و به دلیل عوارض شدید و تخریب‌ها‌ی زیاد این نوع مواد همچنین گران شدن شیشه، تعداد معتادان متجاهر بیشتر شد و وجود این افراد در جامعه نمود پیدا کرد؛ در نتیجه باید گفت که اعتیاد مطلق افزایش پیدا نکرده، بلکه تعداد متجاهران به مواد افزایش یافته است. در حال حاضر مصرف شیشه کم و مصرف گُل جایگزین شیشه شده است و در رتبه دوم پس از تریاک قرار دارد.

> نشانه‌ها‌ی اوردوز
علائم و نشانه‌ها‌ی مصرف بیش از حد مواد بسته به نوع ماده مصرفی بسیار متفاوت است، اما به طور کلی می‌توان به این عوارض اشاره کرد: بیهوشی و کما، لرزش و تشنج، مشکلات تنفسی، توهم، هذیان گفتن یا پارانوئید، خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، تغییر غیرطبیعی‌اندازه مردمک چشم، واکنش نداشتن مردمک چشم، راه رفتن ناپایدار، عرق کردن، خشک شدن یا داغ شدن پوست، رفتارهای خشونت آمیز و تهاجمی و در نهایت مرگ.
در مورد اقداماتی که برای نجات دادن فرد در حالت اوردوز موثر است ایده‌ها‌ و باورهای نادرست بسیاری وجود دارد که انجام دادن آنها بسیار خطرناک است و می‌تواند اوضاع را بدتر از قبل کند، حقیقت این است که برای به هوش آوردن یا بیدار کردن معتادی که دچار اوردوز شده است، کاری جز خبر کردن آمبولانس نمی‌توان انجام داد، امدادگران و پزشکان برای مواجهه با چنین شرایطی آموزش دیده‌اند و در برخی از موارد می‌توانند پادزهر ماده مصرف شده را نیز به فرد تزریق کرده و از مرگ او جلوگیری کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام