کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 خرداد 1398   Wednesday 19 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آذر 1397

صفحه خبر: اجتماعی

مدیرکل محیط زیست استان تهران در رابطه با گزارش مجوز شکار ۲۰۰ هزار پرنده در استان تهران، از شکارچیان دفاع کرده و گفته غریزه شکارچی باید ارضا شود اما از جمعیت پرندگان استان بی‌اطلاع است، نتوانسته آماری هرچند تخمینی از تعداد سلاح‌های مجاز در حوزه خود ارائه کند و شگفت‌انگیزتر از همه آنکه حتی بر دستورالعمل صادر شده توسط اداره کل متبوعش اشراف ندارد.
به گزارش مهر، کلانتری توضیح داده که پروانه‌های صادر شده در اداره متبوعش به هر شکارچی اجازه شکار سه پرنده خشک‌زی و دو پرنده آب‌زی می‌دهد. توضیحی که با دستورالعمل صدور پروانه‌های شکار که در همان اداره صادر شده زمین تا آسمان متفاوت است. همان‌گونه که در دستورالعمل مشاهده می‌شود اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، سه نوع مجوز شکار پرنده صادر کرده است: پروانه‌های نوع الف به هر شکارچی اجازه شکار ۴پرنده آب‌زی و کنار آب‌زی (اردک سرسبز و خوتکا) را می‌دهد. پروانه‌های نوع ب به هر شکارچی اجازه شکار ۵پرنده خشک‌زی (کبوتر چاهی و فاخته) را می‌دهند و پروانه‌های نوع ج، که اجازه شکار ۴پرنده خشک‌زی (کبک، تیهو و بلدرچین) را می‌دهد.
کیومرث کلانتری در توضیحات خود ضمن تعریف و تمجید از شکارچیان، آنها را دوستدار طبیعت دانسته، از نارضایتی شکارچیانی که طی ۵ سال گذشته برای شکار پرنده در تهران مجوز نگرفته‌اند سخن می‌گوید و هدف از صدور ۲هزار پروانه شکار در پاییز ۹۷ را «ارضای غرایز شکارچیان» عنوان می‌کند.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۰۰۰مجوز شکار پرنده در استان تهران صادر شده است و شکارچیان مجاز تا پایان دی ماه می‌توانند شکار کنند گفته: این مجوزها برای شکارچیان قانونمندی است که مجوز شکار دارند. محیط زیست باید به درخواست این قشر پاسخ قانونی دهد. شکارچیان قانونی مخرب محیط زیست نیستند بلکه دوستدار آن هستند. شکارچی با شکارکش فرق دارد. غریزه شکارچی باید ارضا شود. شکارچی طبیعت دوست قانونی، قانون‌ها را رعایت می‌کند. طی این سال‌هایی که پروانه شکار پرنده در استان تهران صادر نکردیم مورد اعتراض شکارچیان قانونی قرار گرفتیم و به همین دلیل این دو ماه را به احترام این شکارچیان پروانه صادر می‌کنیم.
کلانتری در پاسخ به این پرسش که آیا جمعیت پرندگان استان تهران به‌اندازه‌ای هست که بتوان این تعداد مجوز شکار را صادر کرد،گفت: بنا به اعلام رئیس نظارت بر حیات وحش استان تهران این استان ظرفیت صدور مجوز شکار پرندگان را دارد.
کلانتری در پایان درباره آمار تعداد اسلحه‌های مجاز در استان تهران دارد، گفته: آماری در این باره ندارم.
انتقادات ساکنان منطقه نیز در واکنش اداره کل محیط زیست استان تهران و مدیرکل این اداره بی‌پاسخ مانده است. تنها پاسخ این اداره کل به صدور مجوز شکار برای حدود ۲۰۰هزار پرنده در سه‌ماه نیز این بوده است که دارندگان مجوزها که تاکنون بیش از ۲هزار نفر بوده‌اند تا بهمن‌ماه فرصت ندارند و تا ۱۵دی فرصت دارند که هر آخر هفته پنجشنبه و جمعه و به طبیعت بروند هر روز چهار پرنده
شکار کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام