کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 28 آذر 1397   Wednesday 19 December 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آذر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: هفته گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه در پیام توییتری خود مدعی شد که ایران به تازگی موشک‌های میان‌بردی را مورد آزمایش قرار داده است که قابلیت حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارند.او آزمایش موشکی ایران را محکوم و آن را مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان کرد.
بعد از این ادعا بود که شاهد واکنش‌هایی از سوی مقامات اروپایی بودیم. واکنش‌هایی که این بار در راستای تایید وزیر خارجه تندروی آمریکا و دولت ترامپ بود. مثلا جرمی‌هانت وزیر امورخارجه انگلیس گفت:« من به شدت نسبت به آزمایش موشک بالستیک میان برد توسط ایران نگران شده‌ام. این اقدامی تحریک برانگیز و تهدیدآمیز بوده و در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.»
حتی آلمان نیز نسبت به این ادعا واکنش نشان داد، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در واکنش به ادعای آزمایش موشکی ایران اعلام کرد: «برلین این آزمایش‌های موشکی تهران را محکوم می‌کند. اینگونه اقدامات موجب افزایش تنش در منطقه می‌شود.»
در ادامه واکنش‌ها به ادعای آزمایش موشک بالستیک توسط ایران، دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف آزمایش موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در ایران شد، فرانسه این اقدام را اقدامی تحریک آمیز خواند. در شرایطی که چنین جوی از سوی اروپا علیه ایران به واسطه آزمایش موشکی ادعایی صورت گرفته بود، برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا خواستار تحریم‌های اروپا علیه ایران شد.
طی جو به وجود آمده بهرام قاسمی سخنگو و ظریف وزیر امور خارجه اظهار داشته‌اند که آزمایشهای موشکی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست و در هیچ کجای برجام ایران از این موضوع منع نشده است. ظریف در این باره اظهار داشته است: «ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم، واضح است که آمریکایی‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی اعلام کردند که نه برجام و نه قطعنامه ۲۲۳۱ فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند.»

>جلسه‌ای که سرانجام تشکیل شد
دست آخر اینکه به فاصله دو روز بعد از اظهارنظر پمپئو درباره آزمایش موشک بالستیک در ایران، هیئت‌های نمایندگی فرانسه و انگلیس در سازمان ملل از شورای امنیت خواستند تا آزمایش موشکی که ادعا می‌شود ایران به تازگی انجام داده است را بررسی کند.
و خیلی فوری در روز سه شنبه و نشست غیرعلنی شورای امنیت که درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تشکیل شد. اروپا و در راس آن فرانسه و بریتانیا خواستار آن شدند تا در نشست غیرعلنی شورای امنیت که درباره سوریه و سایر موضوعات است به مسئله موشکی ایران هم پرداخته شود. نشست تشکیل شد اما خبرگزاری‌های داخلی در اینباره نوشتند که این جلسه بدون هیچ اجماع خاصی پایان یافته است. هرچند این جلسه محرمانه بود، ولی در پایان آن 'فرانسوا دلاتره'نماینده دائم فرانسه،کارن پیرس' نماینده انگلیس در سازمان ملل و حتی کارل وان استروم'سفیر هلند اعلام کردند که ما این آزمایش موشکی را با قطعنامه ۲۲۳۱ ناسازگار می‌دانیم.
جمله‌ای که البته نمی‌تواند به معنای نقض ۲۲۳۱ از سوی ایران تلقی شود. با این شرایط اما این جلسه هیچ بیانیه یا نتیجه خاصی در برنداشت، موضوعی که بسیاری آن را شکست بریتانیا، فرانسه و آمریکا در اجماع سازی جهان علیه ایران پیرامون آزمایش‌های ادعایی اخیر می‌دانند.

>اروپا به آمریکا نزدیک شده است
علی خرم نماینده سابق ایران در سازمان ملل با بیان اینکه اساسا تشکیل این جلسه به این معناست که آمریکا به اروپا نزدیکتر شده است به آفتاب یزد می‌گوید:« این جلسه به این معناست که هر نوع آزمایش موشکی که بهانه به دست آمریکا بدهد، می‌تواند در نهایت منجر به آن شود تا اروپا را به آمریکا نزدیک کند.»
این استاد حقوق بین الملل درباره اینکه آیا با تشکیل این جلسه، تلاش اروپا برای میزبانی spv ممکن است تحت الشعاع قرار بگیرد، می‌گوید: «اگر وضعیت به همین منوال پیش برود ممکن است اتحادیه اروپا نیز به این نتیجه برسد که از خیر این همکاری بگذرد و کنار بنشیند و نوید این موضوع را مایک پمپئو داد و مدعی شد آمریکا دیگر نیازی نیست برای هم راستایی اروپا با خود در قبال ایر ان تلاشی بکند چرا که خود اروپا با این آزمایش‌های موشکی به سمت آمریکا گرایش پیدا خواهد کرد به هر روی حمایت‌هایی که قرار است از ایران شود کاهش پیدا می‌کند.»

>قرار نبود اتفاقی بیفتد
اما آیا عدم اجماع در جلسه شورای امنیت درباره فعالیت‌های اخیر موشکی ایران را می‌توان به حساب موفقیت دولت ایران و شکست تلاش اروپا در این جلسه قلمداد کرد، خرم می‌گوید: «معمول این است که در این گونه مواقع، جلسه اولی را که در شورای امنیت تشکیل می‌دهند هشداری به آن کشور باشد، اگر آن کشور تغییر موضع داد، جلسه دیگری در شورا تشکیل نمی‌شود و محکومیتی در کار نخواهد بود، اما اگر شرایط تغییر نکند، ممکن است یک تا دو ماه دیگر جلسه دومی تشکیل شود و در آن عملا به محکومیت کشور مورد نظر که در اینجا ایران است، بینجامد. بنابراین جلسه اخیر شورا نباید این سیگنال غلط را به ما بدهد که اروپا از پیگیری موضوع موشک‌ها ادعایی دست برداشتند و ادامه فعالیت‌ها در این زمینه برای ما دردسر نخواهد شد.»
وی تاکید می‌کند: «در جلسه اول قرار نیست که قطعنامه‌ای ارائه شود، در این جلسه هیچ پیش‌نویسی در کار نبود که اکنون عده‌ای نشست شورا در باره آزماش‌های موشکی ایران را به اشتباه بدون نتیجه یا بدون اجماع می‌خوانند. معمولا در این جلسات، کشورهایی که نگرانند مواضع خودشان را می‌گویند و البته مواضع سایر کشورها را هم می‌شنوند، اما برگزاری جلسه این شورا بیانگر نزدیکی اروپا به آمریکاست. هرچند که در این نشست مشخص شد روسیه به آمریکا نزدیک نشده و چین هنوز خنثی است. این بدان معناست که اگر باز هم بهانه‌ای از ایران جور کنند و ادعاهایی را مطرح کنند ممکن است که روسیه و چین هم به آمریکا نزدیک شوند و آمریکا به نتیجه‌ای که می‌خواهد برسد.»
فریدون مجلسی دیپلمات سابق نیز در این باره که نتیجه نگرفتن جلسه شورای امنیت در روز سه شنبه را چگونه می‌توان تعبیر کرد، می‌گوید: «در جلسه شورا عدم اجماعی وجود نداشته است. اساسا آزمایش‌هایی که ادعا می‌شود ایران انجام داده است، اقدامی که صلح و امنیت منطقه را به خطر‌اندازد محسوب نمی‌شود که منتظر قطعنامه یا اجماعی باشیم. قرار هم نبوده تصمیمی در این نشست گرفته شود، جلسه نیز محرمانه و پشت درهای بسته صورت گرفته بود. اما این نشست یک تهدید ضمنی و جدی در خودش برای ایران داشت.»

>آمریکا که این جلسه را تشکیل نداده است
اما سوال اساسی اینجاست که با توجه به خروج آمریکا از برجام چگونه پمپئو می‌تواند به قطعنامه ۲۲۳۱ اشاره کرده و ایران را ناقض این توافق بداند، کشوری که خود نقض کننده این توافق است چگونه قرار است در سازمان ملل ما را محکوم کند؟ آیا کشور ایران با توجه به این موضوع از بعد حقوقی می‌تواند جلسه اخیر شورای امنیت را پیرامون آزمایش‌های موشکی ایران به دلیل این تناقض در رفتار و گفتار آمریکا فاقد اعتبار بداند؟ خرم نماینده سابق ایران در سازمان ملل در پاسخ می‌گوید:« اگر اروپا بانی جلسه اخیر شورا نبود، آن موقع می‌توانستیم چنین چیزی بگوییم. اما در جلسه اخیر شورا که آمریکا نقشی نداشته است. بانی جلسه شورای امنیت بریتانیا و فرانسه بودند و بانیان این جلسه قطعنامه ۲۲۳۱ را قبول دارند. بنابراین ایران نمی‌تواند ایرادی به این موضوع بگیرد. اگر آمریکا بانی چنین جلسه یا قطعنامه‌ای علیه ایران به استناد نقض قطعنامه ۲۲۳۱بود آن موقع ما می‌توانستیم با استناد حقوقی جلسه یا قطعنامه شورا را فاقد اعتبار بدانیم. اما چون در اینجا اروپایی که پایبند به برجام است نقش دارد نمی‌توانیم چنین کاری کنیم.»
از دید کارشناسان در شرایطی که ما می‌خواهیم با اروپا با توجه به وضعیت فعلی کارکرده و بسته مورد نظر اقتصادی بعد از تحریم‌ها را راه‌اندازی کنیم جلسه سه شنبه شورای امنیت براساس ادعاهای واهی آمریکا پالس‌های منفی را ساطع می‌کند، هرچند که دراین جلسه اقدام عملی خاصی علیه ایران شکل نگرفته است اما ظاهرا باعث و بانی بودن اروپا در تشکیل این جلسه، شاید بیانگر نزدیک شدن قاره سبز به آمریکا و کارسازبودن فشارهای آمریکا علیه اروپاست در این میان نارضایتی‌های اخیر فرانسه و بریتانیا از برآورده نشدن خواسته‌هایی که توقع داشتند مقامات ایرانی آن‌ها را برآورده کنند نیز مزید برعلت شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام