کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 05 خرداد 1398   Sunday 26 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 آذر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: روزنامه کیهان که همچنان و همواره برخی روزنامه‌های طیف چپ از جمله آفتاب یزد را«زنجیره ای» می‌نامد در ستون« نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای»، گریزی زده است به تیتر و یادداشتی از آفتاب یزد که معتقد است:«حالا که استیضاح ظریف مطرح شده و به میانه ی ماجرا رسیده، باید اجرایی شود تا وزن مجلس در حوزه ی دیپلماسی و اندازه ظریف نزد نمایندگان ملت مشخص شود.»
این روزنامه ذیل عنوان:«پرواز زنجیره‌ای با اولین باد موافق!» می‌نویسد:
«روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد در گزارشی به دفاع از استیضاح ظریف پرداخته و این استیضاح را از آن رو که یک رفراندوم می‌تواند باشد تائید کرده است. در این گزارش آمده است: «جلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد استیضاح وزیر خارجه کشورمان برگزار شد... سخنگوی کمیسیون خبر داد بررسی‌ها در مورد استیضاح ادامه خواهد داشت. آفتاب یزد مدافع استیضاح ظریف است چرا که این طرح یک شبه رفراندوم می‌تواند باشد، بسیاری از ناظران می‌گویند در صورت استیضاح وزیر خارجه، او رای بالاتری از مجلس خواهد گرفت.»
درباره این گزارش نکات بسیار بدیهی وجود دارد که به اختصار به آن می‌پردازیم، اگر رای مجلس به وزیر امور خارجه در جلسه استیضاح که هنوز برگزار نشده و نتیجه آن نیز مشخص نیست یک شبه رفراندوم باشد نتیجه قطعی استیضاح وزرای اقتصادی دولت که منجر به خروج آنان از کابینه شد چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد؟
طبیعی است که دستگاه سیاست خارجی در 5سال گذشته مدعی بوده است که در مذاکرات زمینه‌ساز پیشرفت اقتصادی ایران شده است و یا بایستی این گونه باشد، مذاکرات منتهی به برجام با هدف برداشته شدن تحریم‌ها صورت گرفت و امروز نتیجه اقتصادی عملکرد وزارت خارجه را می‌شود در سرنوشت وزرای اقتصادی به مشاهده نشست، اگر نتیجه نامشخص استیضاح ظریف یک رفراندوم و یا شبه آن است نتیجه قطعی استیضاح وزرای اقتصادی چیست؟!

>استیضاح وزیر امورخارجه
چه ربطی به استیضاح دیگر وزرا دارد؟!
نکته اصلی در گزارش آفتاب یزد که دچار مغالطه‌ی بسیار هوشمندانه کیهان قرار گرفته در این است که طی حدود 6 سال گذشته، آن چه بیش از هرچیزی دولت حسن روحانی را زیر شدیدترین فشارها قرارداد، مذاکرات، تیم مذاکره‌کننده و دستگاه دیپلماسی بود مضافاً این که در تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی سابقه نداشته وزیر امور خارجه راهی مجلس شود تا به عنوان وزیری که قرار است استیضاح شود رو در روی نمایندگان قرار گیرد. تا آن جا که ما به خاطر داریم معمولاً جلساتی که وزرای امور خارجه به مجلس فراخوانده می‌شده اند، محرمانه و غیرعلنی بوده بگذریم که از لحظه ی به روی کار آمدن دولت تدبیر، امثال کریمی قدوسی دیگر حریمی برای محرمانه‌ترین جلسات اینچنینی قائل نشده اند! پس وقتی قرار باشد جلسه ای با حضور سرتیم دیپلماسی و سیاست خارجه یک دولت تشکیل شود دیگر اسم این جلسه نمی‌تواند جلسه ی استیضاح باشد بلکه یک شبه رفراندومی است که می‌کوشد تمام سیاست‌های یک دولت در حوزه بین الملل را به چالش بکشاند.
اگرچه استیضاح را حق طبیعی مجلس می‌دانیم اما معتقدیم استیضاحی که یک سوی آن سیاست‌های ملی و منطقه ای و بین المللی ما باشد و سوی دیگر آن مجادلات سیاسی ـ انتخاباتی! نتیجه ای از پیش مشخص دارد که اگر تندروها رفتار دستگاه دیپلماسی حسن روحانی در مذاکرات را خسارت محض می‌دانند ما این جلسه و حرف‌هایی که قرار است در آن رد و بدل شود را خسارتی عظیم می‌دانیم!
از تمامی این حرف‌ها که بگذریم مجلس که وقت و هزینه ی اضافی ندارد! دارد؟ پس وقتی استیضاحی به مرحله توضیح خواستن از وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رسید لاجرم آن جلسه باید برگزار شود تا مردم لااقل بفهمند سر و صداها مربوط به تمام مجلس است یا عده ای قلیل!؟
کیهان و کیهان اندیشان از چند مسئله بیم دارند که دست به مغالطه ای این چنین هوشمندانه زده اند؛ نخست این که می‌دانند حضور ظریف در جلسه ی استیضاح دست کسانی را رو خواهد کرد که بهانه‌های آنان برای استیضاح وزیر امور خارجه چیزی در حد بهانه‌های کودکانه است! دو دیگر این که نتیجه استیضاح را به خوبی می‌دانند. سوم و از همه مهم تر بازتاب‌های بیرونی این جلسه چه در چهارچوب مرزهای جمهوری اسلامی ایران و چه در سطح بین الملل است که وزن اصولگرایان خاص پر سر و صدای مجلس را برای هزارمین بار مشخص می‌کند.
بازهم تکرار می‌کنیم که جلسه استیضاح ظریف باید برگزار شود تا تعداد انگشت شماری که مثل کریمی قدوسی و حاجی دلیگانی و غیره فکر می‌کنند مشخص شوند و حسن روحانی و کابینه‌اش به خصوص تیم دستگاه دیپلماسی دولت این فرصت را پیدا کند تا در فضایی آرام از خود و اقداماتش دفاع کند. حال که«رفراندوم» برای برخی تابو است و نباید شکسته شود اجازه دهند چنین شبه رفراندوم‌هایی برگزار شود تا لااقل جامعه تکلیفش را با برخی تفکرات سیاسی و محفلی برای همیشه بداند!

>هر استیضاحی رفراندوم
یا شبه رفراندوم نیست!
این که کیهان کوشیده استیضاح تیم اقتصادی دولت تدبیر را به نوعی رفراندوم معنا کند همان نقطه انحرافی ماجرا است، زیرا اهمیت استیضاح وزیر امور خارجه به آن اندازه ای است که ممکن است برای مدت 24 ساعت تمامی اقدامات دیپلماتیک در سطح دنیا با محوریت ایران دچار ایستایی شود تا نتیجه استیضاح معلوم و مشخص شود چه بسا پایان جلسه ی استیضاح، پایان تردید اروپایی‌ها و تصمیم گیری نهایی آنان در مسئله ی برجام و غیره باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام