کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 24 آذر 1398   Sunday 15 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 آذر 1397

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد – گروه اجتماعی: زندگی شهر نشینی با مشکلات فراوانی رو به رو است و این مشکلات زمانی افزایش می‌یابد که زندگی در یک کلانشهر را تجربه کنید، آلودگی صوتی و آلودگی هوا که وصله جدا ناپذیر ترافیک شهری به حساب می‌آید سوغات بزرگ کلانشهر‌ها‌یی است که از فشار جمعیت در حال انفجار هستند! استان البرز و کلانشهر کرج، یکی از شهرهایی است که از ازدحام جمعیت مهاجر در حال انفجار است و زندگی در این شهر وقتی سخت تر می‌شود که در روز مجبور شوید چندین ساعت از وقتتان را در ترافیک‌ها‌ی سنگین بگذرانید! جمعیت این شهر روز به روز در حال افزایش است و کارشناسان معتقدند که در دو دهه آینده رشد جمعیت در این شهر بیشتر از 2 برابر خواهد و به نظر می‌رسد با این اوصاف طی سالهای آینده کلانشهر کرج به پارکینگی برای ماشین‌ها‌
تبدیل شود!

> کرج؛ اولین مقصد برای مهاجران
ترافیک سنگین اتوبان تهران - کرج از اشتهای سیری ناپذیر پایتخت برای بلعیدن جمعیت خبر می‌دهد اما همیشه دست بالای دست بسیار است. کرج که حالا برای خودش استان شده، خیلی از تهرانی‌ها‌ را به سوی خود کشیده است. کرج در چهار دهه اخیر از یک شهر با چند هزار جمعیت به کلانشهری میلیونی تبدیل شده و بخش اعظم مشکلات امروز آن نظیر ترافیک، آلودگی هوا، جرائم، بیکاری و موارد دیگر از موضوع مهاجرت سرچشمه می‌گیرد. بنا به اطلاعات سرشماری‌ سال ۱۳۹۵ در فاصله زمانی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تعداد ۳۵۰‌هزار و ۶۳۲ نفر از استان تهران به استان‌های دیگر مهاجرت کرده‌اند. در این بین استان البرز بالاترین جذب مهاجر از تهران را داشته و استان‌های گیلان و مازندران به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جذب مهاجر از استان تهران قرار دارند.

> کرج، بالا ترین نرخ رشد جمعیت
چند سال قبل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در گزارشی تحت عنوان بررسی تحولا‌ت جمعیت شهری و روستایی کشور در دهه 1375 تا 1385 اعلام کرد: «جمعیت هشت کلا‌نشهر کشور در سال 1385 حدود 37 درصد از کل جمعیت شهرنشین و نزدیک به 25 درصد جمعیت کل کشور بوده است. بر مبنای اطلا‌عات سرشماری سال 1385، جمعیت هشت کلا‌نشهر تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، کرج، اهواز، مشهد و قم در مجموع 14 میلیون و 679 هزار نفر بوده است. نرخ رشد جمعیت این هشت کلا‌نشهر در سال‌های 1385-1375 معادل 7/2 درصد و در دهه 1385-1365 معادل 3 درصد در سال بوده است.» در بخشی از این گزارش آمده بود: «میان کلا‌نشهرهای مورد بررسی کرج همچنان بالا‌ترین نرخ رشد سالا‌نه معادل 9/3 درصد را نشان می‌دهد.» همین رشد ناگهانی جمعیت و مهاجرت‌ها‌یی که به این شهر صورت می‌گیرد سبب شده تا کلانشهر کرج امروزه با مشکلات فراوانی از جمله ترافیک شهری و جاده‌ای سنگین روبه‌رو باشد. برای بررسی بیشتر این موضوع با محمد حسین خلیلی اردکانی، عضو شورای شهر کرج به گفت‌وگو نشستیم.

> افزایش 20 درصدی ترافیک در کرج
خلیلی اردکانی در رابطه با بزرگترین مشکل کرج که ترافیک سنگین شهری است، می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود تا 20 سال آینده جمعیت کرج به دو برابر جمعیت فعلی برسد و همین امر باعث افزایش نگرانی در خصوص وضعیت ترافیکی سال‌های بعد این کلانشهر می‌شود. طی چهار دهه گذشته ترافیک کرج 15 تا 20 برابر شده که این امر ناشی از افزایش تعداد خودروها به واسطه افزایش بی‌رویه جمعیت و گسترش شهر بوده است. پیش‌بینی می‌شود تا 20 سال آینده جمعیت کرج به 2 برابر جمعیت فعلی برسد و همین امر باعث افزایش نگرانی در خصوص وضعیت ترافیکی سال‌های بعد این کلانشهر می‌شود. واقعیت این است با افزایش جمعیت و گسترش شهر، امکان
دو طبقه یا عریض کردن خیابان‌ها وجود ندارد که این امر نتیجه‌ای جز ایجاد گره ترافیکی در شهر نخواهد داشت. کرج در مسیر راه 14 استان قرار دارد و جاده چالوس هم یکی دیگر از دلایلی است که ترافیک را در این شهر افزایش می‌دهد، همه این موارد باعث می‌شود که جاده کرج از همه جاده‌ها‌ی کشور پرترافیک‌تر به نظر برسد. جاده‌ها‌ی برون‌شهری استان البرز پرترافیک‌تر از جاده‌ها‌ی درون‌شهری هستند اما قطعا این روند در جاده‌ها‌ی درون‌شهری نیز تاثیرگذار است.»

> رشد دو برابری جمعیت کرج در 20 سال آینده
او در رابطه با اقداماتی که تاکنون برای کاهش ترافیک در استان البرز صورت گرفته است، می‌گوید: «من به دنبال رفع مشکلات قطار شهری کرج هستم چون 10 – 15 سال است که این قطار شهری راه نیفتاد، است و در حال حاضر فعال شده،کمربند شمالی دنباله اتوبان همت و کمربند جنوبی می‌تواند در روند افزایش ترافیک شهری کرج تاثیر گذار باشد و ترافیک را تا حدی نیز کاهش دهد. باید ترافیک را کنترل کنیم چون اگر در حال حاضر رشد جمعیت سالیانه 4 درصد باشد 15سال آینده ما با 60 درصد رشد جمعیت مواجه می‌شویم. این در حالی است که سیل مهاجرت به کرج را در نظر نگیریم! با وجود مهاجرت‌ها‌ افزایش جمعیت کرج خیلی زیاد می‌شود و به همین دلیل است که من معتقدم تا 20 سال آینده جمعیت کرج
2 برابر می‌شود!»

> حاشیه نشینی‌ای که رو به افزایش است
او در ادامه افزود: «البته باید به این نکته اشاره کرد که کرج تنها نیست بلکه شهرهای اطراف آن نیز شامل این افزایش جمعیت می‌شوند، یک زمانی شهر کرج حاشیه تهران به شمار می‌آمد اما حالا حاشیه‌ها‌ی شهر کرج نیز افزایش یافته‌اند و همان حاشیه‌ها‌ نیز حاشیه دار شده‌اند!خیلی از کسانی که در کرج هستند در اصل در تهران زندگی می‌کنند و کرج تنها نقش خوابگاه آن‌ها‌ را بازی می‌کند چون این افراد هر روز صبح به تهران می‌روند و به کار مشغول می‌شوند و تنها شب‌ها‌ برای خواب به کرج باز می‌گردند! بافت مهاجر پذیر کرج بسیار در افزایش ترافیک شهری این شهر موثر است. باغات شهر کرج متاسفانه تخریب شده و به جای آن‌ها‌ ساختمان‌سازی صورت گرفته آن هم در شرایطی که اکثر این ساخت و ساز‌ها‌ غیر قانونی و قولنامه‌ای است! بخش خیلی زیادی از شهر کرج فرسوده محسوب می‌شود چون قسمت عظیمی از ساخت‌وساز‌ها‌ غیر اصولی هستند و از نظر امنیتی مردم ایمن نیستند! این در حالی است که ما می‌بینیم کمیسیون‌ها‌ی ماده 100 کرج زیاد است، در حالی که در خیلی از شهرها اصلا کمیسیون 100 وجود ندارد! ساخت‌وسازهای غیرقانونی در کرج سبب می‌شود که رشد جمعیت آن‌ها‌ افزایش یابد و مش دیل شوند!»

> افزایش قیمت؛ راه حل برای کاهش مهاجرت!
این عضو شورای شهر تصریح کرد: « به نظر من افزایش قیمت مسکن و زمین در شهر کرج می‌تواند از مهاجرت‌ها‌ی روزانه جلوگیری کند! تا زمانی که این قیمت‌ها‌ افزایش پیدا نکند سیل مهاجرت‌ها‌ سراریز می‌شود! البته در حال حاضر قیمت کرج با تهران تقریبا برابر است اما با افزایش کارهای غیرقانونی با روند فروش خانه‌ها‌ و زمین‌ها‌ی ارزان‌قیمت نیز رو به رو هستیم که مهاجرت به کرج را افزایش می‌دهد! البته ما درصدد جلوگیری از این موضوع هستیم. جلوگیری از ساخت‌وساز‌ها‌ی بی‌رویه یکی از راه‌ها‌ی جلوگیری از ترافیک
شهری است.»
مهاجرت یکی از مشکلات اساسی کلانشهر کرج است که روزگاری حاشیه تهران به شمار می‌آمد اما در حال حاضر به گفته این عضو شورای شهر، حتی حاشیه‌ها‌ی شهر کرج هم دارای حاشیه‌نشینی هستند! آیا وقت آن نرسیده که جدی تر به موضوع مهاجرت که عامل اصلی خیلی از مشکلات و معضلات اساسی است رسیدگی شود؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام