کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 خرداد 1399   Wednesday 27 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 آذر 1397

صفحه خبر: سیاسی

وال استریت ژورنال نوشت
فرانسه و آلمان میزبان کانال ویژه تبادلات مالی با ایران می‌شوند
اروپا؛ یک قدم به پیش

آفتاب یزد- گروه سیاسی: «هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوکزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.» این اظهارات چندی پیش عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران بود؛ اظهاراتی که در آن ناامیدی از فرجام برجام به چشم ‌می‌خورد. عراقچی حتی اعتقاد داشت که با عدم خواسته‌های ایران طی این مدت عایدی ایران نسبت به برجام به صفر نزدیک می‌شود.
او گفته بود: « تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می‌مانیم و اگر این نباشد ماندن در برجام فایده‌ای ندارد.»
بهرام قاسمی، سخنگوی وزیر خارجه ایران نیز درباره عدم راه افتادن کانال مالی ایران و اروپا به جای سوئیفت گفته بود:« متاسفانه این روند به دلایل مختلف با کندی مواجه شده است، هیچ دلیل بر این نیست که اروپا در رفتار و اقدامات خود برای اجرای این مکانیزم و تحقق تعهداتش نسبت به ایران و برجام از سرعت لازم برخوردار نباشد.»
حتی ظریف وزیر خارجه ایران نیز اظهار کرده بود بنا نیست به هر دلیلی ایران بر سر برجام باقی بماند. اظهارات تند مقامات ایرانی علیه اروپا بعد از آن صورت گرفت که کشورهای اروپایی مثل "لوکزامبورگ" و "اتریش"که بنا بود میزبانی spv را برعهده داشته باشند از این کار امتناع کردند و در این باره کشورهای بزرگ اروپایی نیز هیچ واکنش امید بخشی از خود نشان نمی‌دادند. حتی فدریکا موگرینی رئیس اتحادیه اروپا نیز از اظهارنظر درباره spv صرف نظر کرده بود.
اما طی یک هفته گذشته ناگهان بعضی اخبار و گفته‌های متفاوت با این اظهارات در رسانه‌ها منتشر شد. اخباری که بار دیگر همکاری اروپا و ایران بعد از خروج ترامپ از برجام را بر سر زبان‌ها ‌انداخت.

>مثبت شدن
نظر مقامات ایران
در آخرین روز آبان ماه عراقچی در توئیتی خبر از ابتکارات جدید در spv دادو نوشت:«با مدیران سیاسی و مذاکـــره‌کننــدگان هسته‌ای انگلستان و فرانسه دیدارهای خوبی در تهران داشتم. اراده سیاسی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برای حفظ برجام همچنان جدی است. ابتکارات جدیدی در خصوص spv در حال طراحی است و مذاکرات کارشناسی ما با آنها ادامه دارد.»
بعد از دیدارهای عراقچی با مسئولان این سه کشور اروپایی بود که او به همراه علی اکبر صالحی راهی اروپا نیز شدند سفری در نخستین روزهای آذر. به قول عراقچی در اوج تحریم‌ها و فشارهای آمریکا، دو واقعه مهم در روابط ایران و اروپا در بروکسل اتفاق افتاد. سومین سمینار همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا با حضور صالحی و چهارمین دور گفت‌و‌گوهای عالی رتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا با مسئولیت عراقچی و خانم اشمید.
در این نشست‌ها اتحادیه اروپا با وجود تحریم‌های دونالد ترامپ (علیه ایران) اعلام کرد که از برجام حمایت کرده و آن را حفظ خواهد کرد.
در مذاکرات بروکسل از پیشرفت‌ روابط ایران و اروپا استقبال شد و عراقچی هم از حفظ برجام گفت. تا اینکه روز گذشته ادعای روزنامه وال استریت ژورنال شاید دلیلی قانع کننده‌ای بود بر اینکه چرا لحن مقامات ایران از نا امیدی روزهای گذشته ناگهان به استقبال از ابتکارات اروپایی تغییر پیدا کرد.
دیروز این روزنامه مدعی شده دو کشور فرانسه و آلمان به احتمال زیاد میزبان "کانال ویژه تبادلات مالی" با ایران می‌شوند.
بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، در صورتی که فرانسه میزبانی این ساختار را برعهده بگیرد، به احتمال فراوان یک مقام آلمانی ریاست آن را برعهده خواهد گرفت و در صورت میزبانی آلمان احتمال دارد یک مقام فرانسوی ریاست آن را بر عهده بگیرد.
آن طور که عصر ایران می‌نویسد دولت‌های فرانسه و آلمان تصمیم گرفته‌اند به منظور مقابله با تحریم مستقیم این کانال از سوی آمریکا، مالکیت مشترک این ساختار جدید مالی را بر عهده بگیرند.
این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که ظاهرا قرار است در حاشیه نشست سران گروه بیست در "بوینس‌آیرس" آرژانتین، روسای دولت‌های اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) درباره این کانال رایزنی کنند.
اما درباره این خبر چند نکته قابل تامل وجود دارد؛ نخست اینکه اگر بنا به مشارکت کشورهای بزرگ اروپایی در این زمینه بود چرا تا پیش از این چنین اقدامی صورت نگرفت؟ از سویی تا چه میزان می‌توان خبر حضور آلمان و فرانسه را در بحث spv را محتمل دانست به ویژه که این دو کشور تا پیش از این در این باره تنها سکوت پیشه کرده بودند؟ و سوال پایانی اینکه مقصود عراقچی از ابتکارات جدید در spv چیست؟ آیا قرار است سیستم مالی متفاوت با آنچه پیشتر وعده داده شده بود، باشد؟

>چرا اروپا به این نتیجه رسید
سید جلال ساداتیان، سفیر سابق ایران در انگلیس با بیان اینکه اروپایی‌ها درباره سازو کار مالی با ایران دائم با یکدیگر در حال مذاکره بوده و هستند و حالت‌های مختلف را در این ارتباط بررسی کرده‌اند به آفتاب یزد می‌گوید: « در ابتدا اروپایی‌ها برای آنکه خودشان را از فشارهای آمریکا برهانند، تلاش داشتند تا یک کشور اروپایی کوچک را به میدان بیاورند و کشورهای بزرگ اروپایی آن کشور را در بحث spv حمایت کنند اما اکنون که این کشورهای کوچک جرات ورود پیدا نکردند، آلمان، فرانسه و حتی انگلیس تصمیم گرفتند به صورت مشارکتی وارد عمل شوند اقدامی که بیانگر این است با تداوم فشارهای آمریکا، اروپا این بار به جای عقب نشینی یک قدم به پیش رفته و مقاومت خودش را در برابر آمریکا بیشتر کرده است.»
وی در پاسخ به اینکه آیا مالکیت مشترک می‌تواند راهکاری در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه نهادها یا کشورهای ذیربط در تحریم آمریکا باشد، می‌گوید: «باید به دور از شعار گفت آنچه که آمریکا می‌خواست محقق نشده است چرا که مقاومت اروپایی‌ها بیشتر شده است. اینکه هر دو قدرت اروپایی فرانسه و آلمان پای spv بایستند نکته مهمی است. تصورات بر این بود اکنون که مرکل قرار است از صدراعظمی آلمان کنار برود، فرانسه به عنوان یک قدرت تنها و ناکام می‌ماند، اما اکنون اروپا با این مشارکت سعی می‌کند تا ساختار خودش را حفظ کند.»
وی اضافه می‌کند:«بگذارید صریح بگویم اروپا در این مدت می‌توانست بگوید که ما تلاش‌هایمان را برای ادامه برجام انجام دادیم اما نتوانستیم موفق باشیم. در حالی که اکنون شاهدیم اروپا هر بار یک راهکار جدید برای حل این معضل می‌اندیشد و شانه خالی نکرده است.»

>تا چه‌اندازه موفق خواهند بود
محسن جلیلوند استاد حقوق بین الملل هم هر چند زیاد به راه‌اندازی spv حتی با میزبانی فرانسه و آلمان خوشبین نیست اما با این حال به آفتاب یزد می‌گوید: «اینکه تا چه‌اندازه فرانسه و آلمان بتوانند در این راه موفق شوند بستگی به رفتار ایران و آمریکا دارد.»
او می‌گوید: « ظاهرا پس از سفر عراقچی و صالحی به اروپا قول و قرارهایی به اروپایی‌ها به ویژه در بحث fatf داده شده است که اکنون اروپایی‌ها نیز اقدامات تازه تری در زمینه برجام بعد از آمریکا می‌خواهند صورت دهند. اگر ایران به fatf بپیوندند آن‌ها هم به سمت مسیری بهتر حرکت می‌کنند. اما فشارهای آمریکا و نپذیرفتن fatf از سوی ایران مطمئنا باعث عقب نشینی اروپایی‌ها در spv می‌شود.»
اما او در پاسخ به این سوال که چرا پیشتر کشورهای بزرگ اروپایی تصمیم نگرفتند تا اینگونه مشارکتی برای موضوع spv‌داشته باشند به نکته دیگری جدا از گفته‌های ساداتیان نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «تا زمانی که دعوای اروپا و آمریکا برسر مسائل امنیتی اروپا و ناتو بالا نگرفته بود، اروپا چندان تمایلی نداشت تا با قبول هزینه زیاد به مسئله spv ورود پیدا کند اما اکنون با درگیری‌های اخیر میان اروپا و آمریکا آن‌ها می‌خواهند تا در این باره از خودشان ابهت و قدرتی نشان دهند. تاکنون برای موضوع spv تنها قدرت‌های کوچک را جلو‌انداخته بودند ولی وقتی این کشورها جرات ورود پیدا نکردند اکنون آلمان و فرانسه می‌خواهند خودشان وارد شوند تا ببینند در زور آزمایی با آمریکایی‌ها ترامپ تا چه‌اندازه به کشورهای بزرگ فشار می‌آورد. فرانسه و آلمان اکنون می‌خواهند با این کار هزینه فشارهای آمریکا علیه اروپا ر ا بالا ببرند.»

>ابتکار در spv خواست ایران است ؟
اما آیا اگر آلمان و فرانسه بخواهند به spv ورود پیدا کنند و چه بسا انگلیس را هم به جمع خود در میزبانی spv اضافه کنند سازو کار مالی که آن‌ها تدارک دیده‌اند همان وعده‌ای است که چند ماه پیش به ایران داده بودند و یا اینکه این موضوع متفاوت با آن وعده‌هاست ؟ ساز و کار فعالیت کانال ویژه مالی به این صورت خواهد بود که از یک سیستم اعتباری برای مبادله کالا میان ایران و اروپا استفاده خواهد کرد. کشورهای اروپایی می‌گویند از این طریق می‌توانند بدون نیاز به بانک‌های اروپایی یا پرداخت پول، با ایران تجارت کنند.این یعنی خبری از تبادلات مالی نیست.
ساداتیان هم تایید می‌کند سیستمی که اکنون اروپا به دنبال آن است، متفاوت با مسائلی مثل سوئیفت اروپایی یا تبادلات مالی ایران و اروپا بدون نیاز به آمریکاست و در واقع خواسته قبلی ایران به سیستمی اعتباری برای تبادلات کالا میان ایران و اروپا تقلیل پیدا کرده است. وی می‌گوید: «قاعدتا ایران دنبال چیزی بالاتر از اینها بود. کشور ما به دنبال سیستمی می‌گشت تا بتواند به کمک آن مکانیزمی برقرار کند تا به جز بحث دارو، غذا و بقیه کالاها در تبادلات مالی اش هم آزاد باشد. البته اروپایی‌ها اکنون می‌گویند ایران هر آنچه از کالاهای اروپایی می‌خواهد به کشورمان خواهد داد یعنی پول نفت ایران در حساب اعتباری می‌رود و از آن محل حواله‌ها داده می‌شود، اکنون باید در عمل دید که این حواله‌ها شامل چه کالاهایی خواهد شد و تا چه میزان دست اروپایی‌ها باز است. به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها تمام کالاهایی که ایران می‌خواهند را تامین می‌کند و محدودیتی در این زمینه قائل نخواهد شد. اینگونه نیست که اروپا اکنون بگوید با این پول شما فقط می‌توانید این 10 قلم کالا را تهیه کنید. منتها ایران در ابتدا تمایل داشت پول در اختیار خودش داشته باشد. »
ساداتیان می‌گوید: « قطعا بحث کنونی میان آلمان و فرانسه متفاوت با موضوع تبادلات مالی که در ابتدا ایران می‌خواست، است. تبادلات مالی به این معنا بود که یورو جایگزین دلار شود و براساس این جایگزینی ایران هر نفتی را که به اروپا می‌فروشد در ازایش یوروی مستقیم دریافت کند تا بتواند بر اساس یورو هر خریدی که می‌خواهد انجام دهد اما چنین اتفاقی نیفتاد. معادل این یورو اکنون در یک حساب بخصوص می‌رود و ایران از این حساب می‌تواند خرید کند.»
از ساداتیان می‌پرسیم اگر میزبانی spv از آن آلمان و فرانسه بشود به این راهکار می‌توان در طولانی مدت امیدوار بود، پاسخ می‌دهد: « بستگی دارد طولانی مدت را چه تعریف کنیم، ترامپ بین دوتا 6 سال دیگر بر سر قدرت است ما باید با همین شیوه بین دو تا 6 سال دیگر دوام بیاوریم تا دموکرات‌ها برسر کار بیایند و آن موقع سیستم ما و اروپا نیز دیگر چنین نخواهد بود. به هر صورت باید به این نکته توجه داشته باشیم که علی رغم همه فشارها اروپاییان در قبال ما منفعل عمل نکردند.»

>راهکار بهتری سراغ دارید
از جلیلوند هم سوال می‌کنیم آیا سیستم اعتباری و تبادل کالای اروپایی با ایران با میزبانی فرانسه و آلمان یادآور موضوع نفت در برابر کالاست که می‌گوید: « بحث این است که پول نفت ایران به عنوان اعتبار در این سیستم اعتباری می‌نشیند. شبیه به یک قلک که پول آن در راستای تبادلات کالا و هماهنگی ایران و اروپا اعتبار دارد که البته نام تبادلات مالی را نمی‌توان به حساب آن گذاشت اما به هر حال یک راهکار در شرایط کنونی است. آیا راهکار بهتری سراغ دارید؟»
هرچند پرسش معنادار جلیلوند در این ارتباط بیانگر این است که در شرایط کنونی چاره دیگری به غیر از سیستم اعتباری در نظر گرفته شده، نیست اما جالب است که حتی برای اقدامی در جهت عملی شدن این سیستم هم آلمان و فرانسه در معرض تهدید قرار دارند. سفیر آمریکا در آلمان تهدید کرده در صورت راه‌اندازی این کانال و دور زدن تحریم‌های ایران از سوی اروپایی‌ها، نهادهای دخیل در آن تحریم خواهند شد. ایالات متحده آمریکا پیشتر گفته بود در صورت راه‌اندازی این کانال مالی، ممکن است این کانال و کشورهای اروپایی میزبان آن را نیز در لیست سیاه تحریمی خود قرار دهد. حال باید دید که آیا آمریکا می‌تواند در صورت ورود فرانسه، آلمان و انگلیس به صورت مشارکتی، این سه کشور بزرگ و قدرتمند اروپایی را هم در لیست سیاه قرار دهد؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام