کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 03 اردیبهشت 1398   Tuesday 23 April 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آبان 1397

صفحه خبر: سیاسی

روزگذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشومان با حضور در مجلس به سه سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در خصوص ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور، عدم ارائه گزارش به مجلس در خصوص برجام و امضای توافق محرمانه پاسخ داد.
محمدجواد ظریف در نشست علنی روزگذشته مجلس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سه سوال نماینده مردم شاهین شهر اظهار داشت: درباره حمایت وزارت امور خارجه برای استرداد اموال خارج شده از کشور باید گفت که این وزارتخانه نقش حمایتی دارد.وزیر امور خارجه کشور ادامه داد: در واقع وزارت امور خارجه اقداماتی که دستگاه قضایی دارد را پیگیری می‌کند، در این زمینه دستگاه‌های مختلف برای تخلفات اقداماتی انجام می‌دهند که وزارت امور خارجه براساس درخواست دستگاه قضا، وزارت نفت و بانک مرکزی موضوعات را دنبال می‌کند.
وی با بیان اینکه برای پیگیری استرداد اموال ایران ده‌ها ملاقات تنظیم شده است، بیان داشت: برای تنظیم این ملاقات‌ها برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده است، اما از سوی دستگاه قضا برای توافق معاضدت قضایی درخواستی دریافت نشده است که وزارت امور خارجه موضوع را دنبال کند.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به تلاش‌های سفرای ایران و تاجیکستان و مالزی تاکید کرد: وزارت امور خارجه مسئول پیگیری و مسئول تسهیل انجام کارهاست و اقدامات باید از سوی دستگاه‌های قضایی و داخلی صورت گیرد.
ظریف درخصوص امضای اسنادی بعد از برجام توضیح داد: عنوان شده است که چرا سندهای امضا شده بعد از برجام در معرض دید عموم قرار نگرفته است، اما موضوع این است که بعد از برجام سندی امضا نشده است و هر چه بوده در معرض دید عموم از سوی سایت ما، سایت اروپایی‌ها و محافل خبری قرار گرفته است.
وی ادامه داد: بعد از برجام چند توافق برای برخی مواد فنی برجام در حوزه انرژی هسته‌ای صورت گرفته است که این توافقات نیز در معرض دید عمومی قرار گرفته است. این توافقات براساس نظر کارشناسان هسته‌ای که مسئول موضوع بودند، صورت گرفته است.
وزیر امور خارجه در این باره که گفته می‌شود زور آنها در برجام نرسیده است، گفت: واقعیت این است که برجام حاصل توافق چندجانبه است، هیچ طرفی نمی‌تواند در مذاکره به همه خواسته‌های خود برسد. آمریکا دراین مذاکرات به دنبال آن بود که برنامه‌های هسته‌ای ایران متوقف شود. فوردو نه‌تنها تعطیل شود که به اصطلاح ما در آن گِل گرفته شود. آنها می‌خواستند رآکتور اراک تعطیل، آب سنگین اراک تعطیل و تنها سانتریفیوژهای IRI فعال باشد و مسائل موشکی نیز ذیل برنامه‌های هسته‌ای قرار گیرد.
این عضو کابینه دولت ادامه داد: آنها ده‌ها خواسته دیگر داشتند که به هیچکدام نرسیدند و در واقع زور آنها نرسید. مذاکره این نیست که به طرف مقابل دیکته کنیم، بلکه در مذاکرات رسیدن به‌یک توازن که منافع شما هم حفظ شود، است. برجام آنقدر در جهت منافع ملت ما بود که آمریکا با آن فضاحت از توافق هسته‌ای خارج شد.
ظریف با اشاره به رفتارهای اخیر آمریکا بیان داشت، آمریکا مجبور شد از ادعای خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران عقب‌نشینی کند، امروز قرار بود فروش نفت ایران به صفر برسد، اما آمریکا این موضوع را به تعویق شش ماه‌هانداخته است.
ظریف با تاکید بر اینکه دنیا قدرت دیپلماسی ایران را پذیرفته است، اذعان کرد: اگر قرار بود به همه خواسته‌های خود برسیم، دیگر نیازی به مذاکره نبود، خواسته‌ها را روی کاغذ می‌نوشتیم تا طرف مقابل آن را بپذیرد، در شرایطی که آمریکا نتوانست این کار را با ایران بکند، چطور می‌خواهید ایران اینگونه رفتار کند؟
وزیر امور خارجه کشورمان عنوان کرد: اگر تصمیم بگیریم می‌توانیم برنامه هسته‌ای خود را به مراتب بهتر از گذشته دنبال کنیم و این تصمیم با نظام است. در برجام آنچه که بود را گرفته ایم، در این مسیر به راهنمایی‌های مقام معظم رهبری و مقاومت مردم به بهترین توافقی که ممکن بود دست پیدا کردیم. درست است که آرزوهای دیگری داشتیم، اما امکان این توافق وجود نداشت.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه حق نماینده مردم است که نگران اموال حقوق ملت باشد، گفت: اقداماتی که بابک زنجانی به دلیل شرایط آن زمان انجام می‌داد، شفاف نبود، این اقدامات را در مسیرهای اطلاعاتی پیگیری کردیم، مشخص شد حساب‌ها در مالزی و تاجیکستان صوری است.
وی تاکید کرد: همه مراکزی که بابک زنجانی در خارج از کشور معرفی کرده است، فاقد مستندات بوده، این را یکی از همکاران شما که در این زمینه فعال بوده در اختیار من قرار داده است، با این حال وزارت امور خارجه آنچه که باید را انجام داده است.
وزیر امور خارجه کشور ادامه داد: وزارت امور خارجه دستگاهی نیست که سرخود وارد عمل شود و اینگونه نبوده که در مذاکرات هسته‌ای فقط یک بار مذاکره صورت گرفته باشد، بلکه بارها مسائل دنبال شده است و به هیئت نظارت و دبیرخانه شورای عالی امنیت گزارش‌ها داده شد و براساس تصمیم جمعی توافق نهایی شد، اما می‌پذیریم که برخی قرائت‌ها متفاوت از یکدیگر است.
وی ادامه داد: آنجا که در توافق گفته شده است که 130 تن آب سنگین مازاد در ایران برای فروش باید عرضه شود و تاکید شده است که این مقدار آب سنگین نباید در ایران نگهداری شود، را همه می‌پذیرند، بنابراین وضعیت آنگونه که شما سیاه و سفید می‌بینید، نیست.
ظریف با اشاره به سوال سوم اظهار داشت: برجام از نظر دنیا پیروزی دیپلماسی ایران بود، با این حال در این مذاکره که طلبکاری کردیم و مقام معظم رهبری در راس نظام مطالبات مردم را با صدای رسا مطرح کردند و البته همزمان گفتند که مذاکره‌کنندگان امین هستند، نگفتند ما مخفی‌کاری می‌کنیم و بارها تاکید داشتند که ایشان از جزئیاتی مطلع هستند که شما نمایندگان آنها را نمی‌دانید، بنابراین اینطور نیست که ما خلاف منویات رهبری کاری کرده باشیم.
وی تاکید کرد: برجام با وجود همه بدعهدی‌های آمریکا و قلدری آنها امروز ملاک شکست آمریکاست، هر چند که ما نمی‌توانیم توان اقتصادی آمریکا را زیر سوال ببریم، همان‌طور که روسیه و چین نتوانستند آن را انجام دهند، با این حال دیپلماسی شما توانسته کشورهای نزدیک به آمریکا را که حیات و مماتشان به این کشور وابسته است، وادار کند دست از به صفر رساندن فروش نفت ایران بردارند، این را در گذشته به هیچ عنوان تجربه نکرده‌ایم.
ظریف تصریح کرد: بپذیریم آمریکا نتوانسته است از پس ما برآید، چطور وقتی ترامپ می‌گوید تمام پول ایران را داده ایم، حق هسته‌ای ایران را پذیرفته‌ایم و موضوع موشکی را در توافق در نظر نگرفته‌ایم و آنجا که می‌گوید هفت تریلیون دلار در منطقه خرج کرده‌ایم، اما آمریکا هیچ منفعتی نبرده است، قبول می‌کنیم، اما آنجا که می‌گوید ظریف سر جان‌کری را کلاه گذاشته است، قبول نمی‌کنیم. بین این دو حرف چه تفاوتی است، افتخار ملت را به ننگ و ذلت تبدیل نکنید.
وزیر امور خارجه کشور ادامه داد: ترامپ می‌گوید برجام بزرگ‌ترین سلاح بر سر آمریکایی‌هاست، چرا یکی از ترامپ را می‌پذیرید و آن دیگری را قبول نمی‌کنید. بپذیرید که ملت بزرگ ایران در دیپلماسی پیروز شده است. ما در برابر آمریکا ایستاده‌ایم و اگر مجدد لازم باشد باز هم این کار را برای ملت انجام می‌دهیم.
به گزارش خانه ملت، در پایان این جلسه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ وزیر خارجه در خصوص سه سوال در زمینه ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور و عدم ارائه گزارش به مجلس در خصوص برجام و امضای توافق محرمانه با نماینده آمریکا قانع شدند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام