کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 03 اردیبهشت 1398   Tuesday 23 April 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آبان 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: امروز 6 نوامبر 2018 میلادی انتخابات سرنوشت‌ساز و تعیین کننده میان‌دوره‌ای کنگره در آمریکا برگزار می‌شود. انتخاباتی که بسیاری به نتیجه آن چشم دوخته‌اند و معتقدند جمهوری‌خواهان به دلیل عملکرد منفی دونالد ترامپ در سیاست خارجه، مسائل محیط زیست و ... شانس چندانی برای پیروزی در این انتخابات ندارند. اما در این میان از آنجا که کارنامه منفی رئیس جمهور آمریکا در موارد بسیاری یاس و ناامیدی در میان نخبگان، روزنامه نگاران و برخی از طبقات متوسط اجتماعی ایالات متحده به وجود آورده است به همین دلیل بنا به گفته برخی احتمال کاهش مشارکت مردم آمریکا در این انتخابات وجود دارد . بر این اساس، روزگذشته سلبریتی‌های آمریکایی از جمله دی کاپریو و بردپیت با انتشار یک پیام ویدئویی از اهمیت این انتخابات سخن گفته و از مردم آمریکا برای حضور در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره دعوت به عمل آوردند.

>پایان انتظار برای انتخابات کنگره
تقریباً از سال 2011 میلادی جمهوری خواهان توانسته‌اند، مجلس نمایندگان را در اختیار خود داشته باشند و طی سال‌های اخیر به ویژه پس‌از ریاست جمهوری دونالد ترامپ تصمیمات بسیار نامطلوبی به ویژه علیه ایران و برخی دیگر از کشورهای جهان اتخاذ کنند. از این رو، انتخابات میان دوره‌ای کنگره که سرانجام پس از این همه انتظار امروز 6نوامبر 2018 میلادی مصادف با 15 آبان هجری شمسی از راه رسید تا بازهم ورق را به نفع یکی از دو حزب مطرح جمهوری خواه و دموکرات برگرداند. از این رو، برخی بر این باورند انتخابات میان‌دوره کنگره این بار بیشتر تحت‌شعاع عملکرد منفی ترامپ به خاطر اقدامات و تصمیماتش در سیاست خارجه و بین الملل قرار گرفته است. به همین دلیل خروج سهل و فاتحانه جمهوری‌خواهان از آن بسیار دشوار است.
به عبارتی این اعتقاد وجود دارد که انتخابات مذکور بیش از هر چیز شبیه به یک نوع همه پرسی از عملکرد ترامپ است. به هر روی برندگان این رقابت سیاسی از سوم ژانویه 2019 تا سوم ژانویه 2021 و در مجلس سنا از سوم ژانویه سال 2019 تا سوم ژانویه سال 2025 در کنگره آمریکا حضور
خواهد داشت.

>دعوت سلبریتی‌ها از آمریکایی‌ها
عملکرد ترامپ جمهوری خواه اگرچه در حوزه اقتصاد منفی نبود اما کارنامه او در سیاست خارجه و در حوزه محیط زیست و... یاس و ناامیدی زیادی در میان نخبگان، روزنامه‌نگاران و برخی از طبقات متوسط اجتماعی ایالات متحده به وجود آورده است. به همین دلیل هم روزگذشته سلبریتی‌های آمریکایی از جمله دی کاپریو و بردپیت با انتشار یک پیام ویدئویی از اهمیت این انتخابات سخن گفته و از مردم آمریکا برای حضور در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره دعوت به عمل آوردند. بر این اساس این دو بازیگر مشهور‌هالیوود در این ویدئو خطاب به مردم آمریکا گفتند: «انتخابات فقط برای رئیس جمهور تعیین کننده نیست. این انتخابات می‌تواند مهم‌ترین انتخابات زندگی ما باشد. مسائل زیادی در معرض خطر هستند. از قوانین ایمنی مالکیت سلاح تا سیاست‌های مهاجرت، پاکیزگی آب وهوا، لزوم بیمه سلامت برای میلیون‌ها نفر که مجلس نمایندگان در مورد این مسائل تصمیم‌گیری خواهند کرد و سپس مجلس سنا و ده‌ها فرماندار از ایالت‌های مختلف.» دی کاپریو و بردپیت همچنین افزود: انتخابات کنگره سرنوشت آینده را تعیین می‌کند .تمام رقابت‌ها و اقدامات رای‌گیری شانس ما برای تصمیم‌گیری درباره مسیر حرکت کشورمان است و ما از شما می‌خواهیم که در 6 نوامبر به پای صندوق‌های رای بروید و کاری کنید که صدای شما شنیده شود.»

>انتخابات کنگره انتخاباتی تعیین کننده
انتخابات میان دوره‌ای کنگره نه تنها برای آمریکایی‌ها بلکه حتی برای ایران نیز بسیار مهم است و می‌تواند بنا به گفته دی کاپریو و بردپیت دو هنرمند مشهورهالیوود سرنوشت بسیاری از چیزها را نه فقط برای آمریکا حتی برای مردم ایران نیز تغییر دهد. بنابراین بسیاری در آمریکا و نیز ایران چشم به نتیجه این انتخابات دوخته‌اند که قرار است امروز 6 نوامبر 2018 میلادی برابر با 15 آبان ماه 1397 هجری شمسی در آمریکا برگزار شود. زیرا در ایران این امید وجود دارد که نتیجه انتخابات میان دوره ای به نفع دموکرات‌ها به اتمام برسد و پیروزی این حزب به عنوان طرفداران پر پا و قرص توافق هسته ای به نجات برجام بینجامد و از سویی حضور دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان بتواند مانع بسیاری از تصمیمات ضدایرانی ترامپ شود. به همین دلیل نه تنها آمریکایی‌ها بلکه ایرانی‌ها نیز به نتیجه این همه‌پرسی چشم دوخته‌اند و برخی بر این باورند که ترامپ به خاطر عملکردش شانس چندانی برای جمهوری خواهان باقی نگذاشته است. به هر روی روزهای آتی روزهای بسیار مهمی برای آمریکا، ایران و سایر کشورهای جهان خواهد بود که سرنوشت‌شان در گرو نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و تصممیات مجلس نمایندگان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام