کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 فروردین 1398   Tuesday 26 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 آبان 1397

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – گروه زندگی : دردنیای امروزی و با توجه به پیشرفت تکنولوژی علم پزشکی تنها یک راه ترمیم و درمان برای موهای دست رفته وجود دارد و آن هم کاشت مو است. افزایش ریزش مو و شمار افرادی که در مطب های متخصصان پوست و مو در جستجوی راه حلی برای داشتن موهای پرپشت هستند این روزها بازار کاشت موی طبیعی سر و.. را داغ کرده است. این پیوند با کمک پیوند موی طبیعی و در
بخش های مختلفی همانند ابرو ، سر، ریش و حتی سبیل انجام می گیرد.هم چنین جالب است که
بدانید روش کاشت مو نخستین بار توسط یک پزشک ژاپنی و در سال 1939 مطرح و بعد ها در 1959 توسط یک پزشک آلمانی به مرحله اجرا
درآمد. در این بین آزمایش های مختلف و
روش های متعددی مورد ارزیابی قرار گرفته است اما برای برخی از افراد این نکته سوال است که آیا همه افراد می توانند کاندید کاشت مو شوند . با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر فرح آل قیس ، جراح کاشت مو و عضو جامعه جراحان بین المللی کاشت مو گفت و گو کرده است .
وی دراین باره می گوید: روش کاشت یا پیوند مو تقریبا حدود 50 سال است که دردنیا انجام
می شود بدین صورت که ازموهای سر خود شخص برداشته ودرمکان هایی که طاسی ایجاد شده، پیوند زده می شود که امروزه به دوروش جراحی وغیرجراحی این کار انجام می شود .
دکترآل قیس درپاسخ به این پرسش که " آیا همه افراد می توانند ازروش کاشت مواستفاده کنند"، خاطرنشان کرد : خیر، این روش برای برخی از افراد مناسب نمی باشند لذا درصورت مراجعه آنها کاندید مناسبی برای انجام پیوند مو نیستند .
این جراح کاشت مو ادامه داد : درافراد معمولا هفت نوع طاسی مشاهده می شود که تا تیپ پنج آن برای رفع طاسی می توان از روش پیوند مو استفاده کرد ولی افراد مبتلا به تیپ 6 و 7 طاسی کاندید مناسبی جهت انجام پیوند مو نیستند.
وی عنوان کرد : دسته بندی انواع طاسی
بدین گونه است که طاسی سر از شقیقه ها تا ناحیه
پشت ملاج یا زیر ملاج است و پنج تیپ اول از پیشانی تا ملاج است و در تیپ شش و هفت ، طاسی پشت ملاج را نیز درگیر کرده است لذا بدین خاطرکه سطح طاسی این تیپ ها ( 6و 7) زیاد است ، کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو نیستند.
دکترآل قیس بیان کرد :برخی از بیماری ها باعث ایجاد ریزش مومی شوند که باید قبل از هر کاری جهت درمان آن ها اقدام کرد . به طور مثال اگر شخصی دچار بیماری کم کاری تیروئید ازلحاظ ژنتیکی دارای زمینه طاسی است و دچار ریزش و طاسی شده حتما باید قبل از کاشت مو اقدام به درمان بیماری کم کاری تیروئید نماید .
این عضو جامعه جراحان بین المللی کاشت مو بیان کرد : کمبود آهن و برخی از ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B که در برخی از افراد زمینه ژنتیکی طاسی داشته باشد عاملی برای ایجاد ریزش مو هستند که باید ابتدا اقدامات درمانی لازم انجام و سپس در صورت نیاز کاشت مو صورت گیرد .
وی اظهارکرد: بیماری های عفونی و داشتن تب شدید نیز می توانند به صورت مقطعی باعث ایجاد ریزش مو در افراد شود که قاعدتا با درمان آنها ، مشکل ریزش مو نیز در آنها بر طرف خواهد شد .
دکترآل قیس با بیان این نکته که " به افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای یا آلوپسی توصیه
می شود که عمل کاشت مو را انجام ندهند و علت را بررسی کرده و اقدامات درمانی لازم را انجام دهند "، یاد آور شد : برخی از بیماری های التهابی در بدن ، باعث ریزش مو افراد می شود مانند بیماری های لوپوس و لیکن پلان که توصیه
می شود تا بهبود کامل بیماری های التهابی ، افراد به هیچ عنوان عمل کاشت را انجام ندهند .
این جراح کاشت مو بیان کرد : برخی از افراد نیز از بانک مو مناسبی برخوردار نیستند و و بانک مو آنها از تراکم کمی برخوردار است لذا بدین خاطر که عمل کاشت مو در آنها ظاهر مناسبی را ایجاد نخواهد کرد ، آنها نیز گزینه مناسبی نخواهند بود .
ایشان ابراز کرد : اغلب خانم ها بعد از دوران یائسگی و کاهش هورمون استروژن ، مقداری از میزان تراکم مو ها یشان کاسته خواهد شد لذا به آنها توصیه می شود قبل از انجام عمل کاشت مو بهتر است به وسیله دارو درمانی و را ه های دیگر اقدام به تقویت موهای خود کنند تا موهایشان تقویت شده و از مشکل ریزش مو نجات یابند .
دکترآل قیس عنوان کرد : افراد زیر 25 سال نیز کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو نیستند زیرا هنوز مرز طاسی آنها مشخص نشده و میزان گسترش و پیشرفت آن مشخص نیست تا تصمیم مناسب در این زمینه گرفته شود .
این عضو جامعه جراحان بین المللی کاشت مو خاطرنشان کرد : افرادی که به دلیل داشتن بیماری روانی تریکوتیلومانیا (کندن مو) ، دچار طاسی شده اند نیز به طور مطلق کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو نیستند این افراد که دلیل داشتن اضطراب موها یشان را می کنند باید به روان پزشک مراجعه کرده تا بهبود یابند که در صورت بهبودی مشکل طاسی و ریزش مو نیزدر آنها برطرف خواهد شد .
وی در پایان گفت : افراد مراجعه کننده به کلینیک های کاشت مو نباید در صورت داشتن بیماری های ژنتیکی و زمینه ای پافشاری به آنجام کاشت مو بکنند زیرا در آینده به دلیل اینکه نتیجه عمل
درآنها مناسب نخواهد بود ، دچار نارضایتی
می شوند به طور مثال در صورتی که افراد مبتلا به بیماری روانی تریکوتیلومانیا قبل از درمان اقدام به عمل کاشت مو کند ، مجددا شروع به کندن مو خواهد کرد و دوباره طاسی در فرد ایجاد خواهد شد که باعث نارضایتی فرد خواهد شد لذا بدین خاطر که هم فرد بانک موی خود را از دست ندهد و هم هزینه اضافه ای را متقبل نشده باشد توصیه می شود ابتدا بیماری را درمان کنند .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام