کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 مهر 1398   Friday 18 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 آبان 1397

صفحه خبر: صفحه یک

همزمان با آغاز دور دوم تحریم‌ها به عبارتی بازگشت تحریم‌ها‌ی هسته‌ای تعلیق شده ایران از سوی کاخ سفید، مکانیزم مالی اروپا هم بنا به گفته وزیر خارجه کشورمان به زودی اجرا خواهد شد اما در این میان باید به چند نکته درباره این مکانیزم مالی که از سوی اروپا با هدف نجات برجام و دور زدن تحریم‌ها‌ی آمریکا طراحی گردید، توجه کرد: نخست؛ ساز وکار اجرایی اروپا راهگشای همه مشکلات ناشی از تحریم‌ها‌ نیست بلکه دریچه کوچکی است که در اثر پافشاری جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک راه حل از سوی اروپایی‌ها در برابر تحریم‌ها‌ی آمریکا علیه ایران و حفظ برجام باب شده است. بنابراین جمهوری اسلامی باید همچنان به طرف اروپایی تفهیم کند که بازی برد- برد برجام نیاز به گام‌های موثرتری از سوی اتحادیه اروپا دارد تا این بازی برد- برد بتواند همه طرف‌ها را منتفع کند. از این رو، اجرای ساز و کار مالی به تنهایی کافی نیست.
از سویی دیگر، ساز و کار مالی‌ای که از سوی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده به نوعی شبیه به تبادل کالاست که تنها در کوتاه مدت می‌تواند کار ساز باشد اما به عنوان یک راهکار برای دراز مدت قابل قبول نیست. به همین دلیل این اتحادیه اروپاست که باید به طور قطع راهکاری برای همکاری‌ها‌ی موثر بانکی و بیمه‌ای با ایران پیدا کند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا تاکنون پایبندی و همراهی خود را نسبت به حفظ برجام نشان داده است اما در عین حال نباید فراموش کند که امریکا و رژیم صهیونیستی خواهان ادامه برجام نیستند...
... به همین دلیل نباید اجازه دهند که مخالفان برجام خللی در ادامه راه برجام و روابط طرفین ایجاد کنند و به بهانه‌های مختلف راه تعامل جمهوری اسلامی با اروپا را مسدود سازند که این مهم خود نیاز به هوشیاری طرف اروپایی دارد. امید می رود که اروپایی ها نسبت به مسائل مذکور واقف باشند و از وقوع مسائل احتمالی مذکور جلوگیری به عمل آورند.
در نهایت باید اذعان داشت ساز وکار مالی ای که قرار است طی روزهای آتی از سوی اروپایی ها در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران به مرحله اجرا برسد در آغاز برای اثبات حسن نیت اروپا نسبت به برجام مطلوب است اما در ادامه نیاز به تعمیق و برداشتن گام های موثرتر از سوی اروپا دارد و راه تعمیق آن نیز همکاری اروپا برای بازگشایی مبادلات سوئیفت و بانکی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام