کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 مهر 1398   Friday 18 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 آبان 1397

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – حمیده مهرعلی : از زمان‎های دور اقدام به خالکوبی و تاتو رایج بوده و رفته رفته امری متداول شد. اما پس از مدتی به دلایلی نظیر از مد افتادن و … افراد در صدد پاک کردن و محو کردن خالکوبی‎ها و یا تاتوها برآمدند. بشر روش‎هایی مانند سوزاندن یا اسید یا محلول‎های شیمیایی، تراشیدن، عمل جراحی و… را برای پاک کردن خالکوبی یا تاتو امتحان کرد اما هیچ کدام این روش‌ها نه تنها کارآمد نبود، بلکه منجر به بروز اثرات نامطلوب دیگری نیز روی پوست می‌شد. اما با پیشرفت علم پزشکی و پیدایش لیزر، استفاده از لیزر برای این منظور باب شد
که یکی از آن راه‌ها برای از بین بردن لک و تاتو استفاده از لیزر کیو سوییچ می باشد .
آفتاب یزد با توجه به اهمیت موضوع در این باره با دکتر حمید وحیدی، متخصص و جراح پوست ومو گفت و گو کرده است.
وی در این باره می گوید : لیزر کیو سوییچ روش استاندارد طلایی برای از بین بردن تاتو است که نتایجی عالی و قابل پیش بینی با ایمنی خوب برای بیمار تعیین می کند. با استفاده از این روش پالس های پرقدرت لیزر در کسر بسیار کوچکی از ثانیه وارد پوست می‌شود و رنگدانه های تاتو را هدف قرار می دهد.
دکتر وحیدی ادامه داد : پس از تکه تکه شدن قطعات رنگدانه ای تاتو توسط لیزر کیو سوییچ ،
این قطعات در اختیار ماکروفاژهای پوستی قرار داده می شوند و بعد از اینکه ماکروفاژها این قطعات را بلعیدند از محیط دور شده و توسط سیستم لنفاوی دفع می شوند.
این متخصص و جراح پوست و مو خاطرنشان کرد :
در طول سال های جاری تکنیک های زیادی برای از بین بردن تاتو ابداع و به کار برده شده اند مثل
درم ابرژن، سال ابرژن ، فریز، لیزر دی اکسید کربن، جراحی و غیره ولی استفاده از لیزر کیو سوییچ با عوارض جانی اندک و تاثیر گذاری زیاد انقلابی در رفع تاتو درجهان ایجاد کرده و سایر روش های قدیمی را تحت تاثیر قرار داده است.
وی با بیان این نکته که "ترکیبات رنگی زیاد در حامل هایی متفاوت برای تاتو وجود دارد این مواد می تواند گیاهی و یا شیمیایی باشد"، اظهار کرد: هنوز علت ماندگاری تاتو در پوست به طور دقیق شناخته نشده ولی ظاهرا این مواد در درم در داخل سلول های فیبروبلاست و ماکروفاژها و هیستیوسیت ها به طور طولانی مدت می مانند ولی اگر تاتویی در لایه سطحی پوست تزریق شود همزمان با تعویض دوره ای اپیدرم دفع و محو می شود.
دکتر وحیدی عنوان کرد : با استفاده از لیزرکیو سوییچ انرژی نوری همگرای زیادی در نانو ثانیه وارد پوست می شود و به صورت انتخابی بسته به طول موج لیزر رنگ خاصی را هدف قرار می دهد.حسن این روش در این است که فقط قطعات رنگی مرتبط با طول موج لیزری وارد شده به پوست مورد هدف قرار می گیرند و بافت های جانبی از سوختگی در امان باقی می مانند.
این متخصص و جراح پوست و مو انواع لیزر
کیو سوییچ را این گونه تشریح کرد: سه نوع لیزر کیو سوییچ با طول موج های متفاوت و میزان نفوذ متفاوت و جذب رنگی مختلف برای از بین بردن تاتوها وجود دارند که عبارتند از : لیزر "روبی" با طول موج694 نانومتر و مدت زمان پالسی 28 تا 40 نانو ثانیه با کمترین نفوذ در پوست ، لیزر کیو سوییچ "الکساندریت" با طول موج 755 نانومتر و مدت زمان پالسی 50 تا 100 نانو ثانیه و لیزر کیو سوییچ "ان .دی .یاگ" با طول موج 1064 و 532 و مدت زمان پالسی 5 تا
10 نانو ثانیه که استفاده از لیزر آخر از نظر طول موج و فلوئنس و آسیب کمتر به اپیدرم برای
رفع تاتوهای آبی و سیاه در اولویت است.
وی با بیان این نکته " سایز قطعات جوهر تاتو بین ده تا صد نانومتر و عموما در عمق 1.1و
2.9 میلی‌متر قرار گرفته اند "، خاطرنشان کرد : حین انجام لیزر کیو سوییچ ، بخارو حباب های داخل سلولی ایجاد می شود که سفید شدن ضایعه به علت همین موضوع بوده و موقتی می باشد .صدای انفجاری کوتاهی که در حین لیزر شنیده می شود نیز مربوط به پدیده تخریب نوری ضایعه توسط لیزر می باشد.
دکتر وحیدی بیان کرد : متغیرهای زیادی برای تاثیر لیزر روی تاتو وجود دارد از قبیل وجود
رنگ هایی غیر از سیاه و قرمز، سطح لیزر بیش از سی سانتیمتر مربع، وجود تاتو روی ساق پا و یا پا، گذشت کمتر از یک سال از انجام تاتو، فواصل درمانی کمتر از شش تا هشت هفته و سیاه شدن تاتو بعد از لیزر که تاثیر منفی در رفع و پیش آگهی درمانی تاتو دارند. گذشته از پارامترهای فوق جنس پوست ،ناحیه تاتو، مقدار و نوع جوهر و تکنیک انجام تاتو در درمان با لیزر تاثیر مستقیم دارند.
وی ادامه داد: روش جدیدتر برای درمان موثرتر تاتو استفاده همزمان لیزر اولتراپالس دی اکسید کربن و لیزر کیو سوییچ "nd-yag "می باشد.
این متخصص و جراح پوست ومو در پایان گفت: نتیجه اینکه لیزرهای کیو سوییچ با هدف گیری انتخابی رنگ ها و بر اساس پدیده تخریب نوری به طور موثری در درمان تاتوهای آماتور، تخصصی و تروماتیک بدون ایجاد اسکار و سوختگی و تغییر رنگ شدید نقش دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام