کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 30 شهریور 1398   Saturday 21 September 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مهر 1397

صفحه خبر: زندگی

سلول‌های بنیادی سرطانی (CSC) از جمله موضوعات پراهمیت در میان محققان است. به گزارش ایسنا، این سلول‌ها در برابر روش‌های درمانی موجود مقاوم هستند و نقش مهمی در عود کردن یا متاستاز سرطان پستان بازی می‌کنند که دو چالش بزرگ در درمان سرطان به حساب می‌آید. به همین دلیل یافتن روش‌های اثربخش در از بین بردن سلول‌های بنیادی سرطانی مفید است.گروهی از محققان انگلیسی به روش درمانی دست پیدا کردند که می‌تواند در این زمینه نقش مهمی بازی کند. این محققان به ارزیابی داروهایی پرداختند که سازمان غذا و دارو آن‌ها را مورد تایید قرار داده‌ است. در این بررسی محققان دریافتند آنتی‌بیوتیک داکسی سایکلین از قابلیت از بین بردن سلول‌های بنیادی سرطان برخوردار است. به طور معمول،‌ پزشکان این آنتی‌بیوتیک را در درمان بیماری‌هایی از قبیل ذات‌الریه، سینوزیت، سیفلیس و وبا تجویز می کنند.این نوع آنتی‌بیوتیک به این طریق عمل می‌کند که مانع از ایجاد میتوکندری جدید می‌شود که کانون تامین انرژی سلول به حساب می‌آیند. علاوه بر این، این دارو با حداقل عوارض جانبی همراه است.


تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه امکان پذیر شد
محققان موفق به توسعه روشی شده اند که قادر به تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه است.به گزارش ایرنا ، سرطان ریه سلول غیر کوچک یا" NSCLC" مرگبارترین نوع سرطان ریه است؛ چراکه تا مراحل پیشرفته تشخیص داده نمی شود و امکان جراحی و درمان را در اختیار پزشک قرار نمی دهد. محققان برای حل این مشکل موفق به توسعه یک آزمایش خون شده اند که بیماری را در
مراحل بسیار اولیه تشخیص می دهد. در این روش که "EFIRM" نام دارد، جهش های پروتئین گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) با دقت و سرعت بالا قابل شناسایی است. این جهش در بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک بوجود می آید. این روش بسیار دقیق و ارزان قیمت است و می تواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد. در صورت تشخیص بیماری در مراحل اولیه، امکان جراحی و درمان وجود دارد.این روش همچنین برای نظارت بر درمان و تشخیص عود بیماری نیز قابل استفاده
است.

تسریع ترمیم عصب
با ایمپلنت جذب شدنی
محققان یک ایمپلنت زیست تخریب پذیر ساختند که قادر است عصب های آسیب دیده را به صورت الکتریکی تحریک کند و موجب تسریع فرآیند ترمیم آن ها شود.به گزارش ایرنا ، اعصاب پیرامونی بدن پس از آسیب دیدن، در یک فرآیند بسیار کند و طولانی ترمیم می شوند و در این مدت ممکن است در دست ها، پاها یا بازوها بی حس شوند. البته تحریک عصبی اعصاب می تواند موجب تسریع بهبود آن ها شود؛ اما تا کنون برای تحریک مستمر اعصاب آسیب دیده، راهی غیر از جراحی وجود نداشته است.ایمپلنت جدید به گونه ای طراحی شده است که دور عصب آسیب دیده می پیچد و بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده، عصب را به صورت الکتریکی تحریک می کند. نمونه اولیه این ایمپلنت به اندازه یک سکه است و پیش از جذب شدن در بدن به مدت دو ساعت به صورت بی سیم کار می کند.در آزمایشاتی که با استفاده از موش ها انجام گرفت، مشخص شد این ابزار واقعا موجب افزایش سرعت سیگنال دهی عصب و ترمیم حجم عضلانی شده و بدون هرگونه عوارض جانبی در بدن جذب می شود.به گفته محققان هنوز راه درازی تا استفاده از این ایمپلنت در بدن انسان باقی است. اما این تحقیقات برای اولین بار تاثیر تحریک الکتریکی اعصاب آسیب دیده را به صورت مستمر نشان می دهد. قابلیت جذب شدن ایمپلنت در بدن نیاز به جراحی ثانوی برای خارج کردن ایمپلنت را که معمولا با دشواری های زیادی همراه است، از بین می برد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام