کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 مهر 1398   Monday 21 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مهر 1397

صفحه خبر: اقتصادی

در هفته‌های اخیر و پس از افزایش بی‌سابقه قیمت ارز و طلا در بازار، شاهد هجوم اشخاصی به فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای برای خرید غیرمتعارف انواع و اقسام کالاهای ضروری و غیر ضروری بودیم. به گزارش ایرنا، اما پس از کاهش نرخ دلار و قیمت‌های اقلام در عمده و خرده فروشی‌ها در روزهای اخیر، اتفاق جالب دیگری افتاد و آن هم رها‌کردن سبدهای خرید پر شده و ترک کردن فروشگاه‌ها توسط کسانی بود که مشغول جمع کردن اجناس مورد نیاز فعلی و ماه‌های بعدشان بودند.
علیرضا شریفی یزدی، جامعه شناس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه خانواده در این راستا بیان داشت: این مسئله از دو بعد قابل بررسی است، یکی اینکه هر جامعه به صورت طبیعی وقتی دچار شوک می‌شود، شما باید منتظر چنین مسائلی باشید. به ویژه زمانی که پیش‌بینی‌های لازم برای آن صورت نگرفته باشد. وی افزود: طبیعتا وقتی در یک دوره کوتاه یکماهه، قیمت ارز چهار برابر می‌شود، شوک سنگینی به جامعه وارد می‌شود که یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین واکنش‌ها همین هجوم مردم برای خرید و احتکار کالاهاست. این اقدام همانند هجوم برخی افراد برای خرید ملک و سکه و ماشین است، با این تفاوت که هجوم برای خرید کالای ضروری، از سمت قشر متوسط به پایین، رخ می‌دهد و اینها افرادی هستند که توانایی خرید ارز و سکه را ندارند که اگر داشتند در همان زمینه خرج می‌کردند.
«وقتی یک هیجان اجتماعی شکل می‌گیرد و مردم می‌بینند ریال ارزش خود را هر روز از دست می‌دهد. در نتیجه سعی می‌کنند حداقل پولی که دارند را به کالا تبدیل کنند تا آن کالا یک مدتی حاشیه امنی برای آنان در مقابل سونامی گرانی که یا احساس می‌کنند یا واقعا اتفاق افتاده است، ایجاد کند و این چیز عجیبی نیست. و دلیلی اصلی آن را باید در بی برنامه بودن دولت ببینیم. اقتصاددانان این را پیش بینی کرده بودند چرا که رقم سابق قیمت ارز، به صورت تصنعی پایین بود و این باید به صورت روندی و رشدی آرام بالا می‌آمد. اما وقتی برنامه ریزی مناسبی نداشته‌ایم به یک باره به بدنه جامعه شوک وارد می‌شود».
این جامعه شناس ادامه داد: قسمت دوم بحث فرهنگی است. بیایید این شرایط را با کشور ژاپن و بعد از سونامی مقایسه کنیم. بعد از سونامی و وقتی قطع برق سراسری اتفاق افتاد، مردمی که در فروشگاه‌های بزرگ بودند، آرام کالاها را سر جای خود گذاشتند و با صف بیرون آمدند. سوال این است که چرا؟ معتقدم در اینجا مسئله بیشتر از فرهنگ، آموزش است. چرا که اگر بحث فرهنگ بحث سنت ریشه‌ای ایرانی و سبک زندگی نسل‌های متمادی ما باشد، ما چیزی شبیه ژاپن هستیم و در برابر سیل و زلزله و جنگ و سختی‌ها و دشواری‌ها همیشه در طول تاریخ و حتی در تاریخ معاصر مردم همیشه به کمک هم رفته‌اند. اما چیزی که در دو دهه اخیر اتفاق افتاده است مسئله دیگری است و از نظر من مسئله اصلی به آموزش و پرورش ما برمی گردد.
محسن منصوبی فر، روانشناس و هیئت علمی دانشگاه نیز در این پیوند بیان داشت: وقتی به این ماجرا نگاه می‌کنیم، چند موضوع به نظر می‌رسد که شاید ظاهرا اهمیت داشته است، یکی تاثیر ماهواره و شبکه‌های خارجی بود که می‌گفتند قحطی می‌آید و بروید و کالا بخرید. نکته دیگر جوگیر شدن مردم بود که عده زیادی افتادن در این جو که قیمت‌ها در حال افزایش است و ما جا نمانیم. نکته بعد بحث رقابت بود که برادرم، همسایه ام و همه دارند می‌خرند و من هم بخرم چون همه می‌گویند اتفاق‌های بدی قرار است بیفتد. و نکته آخر این که برخی فکر می‌کردند این کار اثبات زرنگی‌شان است، یعنی از این حرکت جا نمانند و اثبات کنند که زرنگ هستند و می‌توانند بفهمند چه اتفاقاتی قرار است بیفتد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: باید به مردم این اعتماد داده شود که دولتمردان ما قدرت اداره کشور در شرایط سخت تر را هم دارند و می‌توانند مایحتاج مردم را تهیه کنند و به آنها سرویس مناسب بدهند تا اعتماد عمومی جلب شود. متاسفانه امروز از مردم سلب اعتماد شده و یکی از دلایل مهم گرایش شدید مردم به خرید کالا، مخصوصا کالاهای ضروری از نشانه‌های بارز کاهش سرمایه اجتماع است.
وی افزود: سرمایه اجتماعی به ویژه در ۱۰ سال اخیر تا قبل از برجام، یک سیر نزولی شدیدی داشت. این نکته مهمی است چون هسته اصلی سرمایه اجتماعی دو مقوله است؛ یکی بحث اعتماد عمومی و دیگری شفافیت. متاسفانه این دو از جامعه رخت بربسته است و ما باید اینها را به مردم برگردانیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام