کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 25 مهر 1398   Thursday 17 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مهر 1397

صفحه خبر: اقتصادی

با توجه به تغییر رفتار آمریکا در مورد تحریم‌ها علیه ایران و احتمال مستثنی کردن چند کشور برای تجارت نفتی با ایران، دلایل این امر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
این مسئله نشان دهنده نرمش آمریکا در برابر ایران نیست، بلکه نشان از نرمش آمریکا در برابر کشورهای مورد توجه خود دارد. چهار کشور آسیایی خیلی برای اروپا اهمیت دارند و برای ما حتی از اهمیت بیشتر برخوردارند؛ چرا که بیشترین نفت موردنیاز این کشورها از طریق ایران تامین می‌شود. این کشورها شامل کره‌جنوبی، چین، ژاپن و هند هستند.
در مورد چین به دلیل اختلافاتی که میان این کشور و آمریکا وجود دارد که درحال عمیق‌تر‌شدن نیز هست، صحبتی مطرح شده بود که چین از ایران یک میلیون بشکه نفت وارد کند، هر چند مقداری سنگین به نظر می‌رسد. در مورد هندوستان، کره، ژاپن و تا حدودی ژاپن، سیستم فراوری این کشورها به گونه‌ای است که با جوهره نفت ما که میزان گوگرد بالایی دارد، تنظیم شده است و بنابراین نمی‌توانند آن را به همین راحتی قطع کنند و به سراغ فراوری سازی جدیدی بروند.
از طرف دیگر به دلیل تنگناهایی که در فضای بین‌المللی به وجود آمده، برخلاف نمایشی که عربستان سعودی برای توانایی تامین کسری نفت ایران به راه‌انداخت، این کشور از نظر تکنولوژی قابلیت تامین نفت ایران را ندارد. بنابراین اگرچه عربستان تولید نفت خود را افزایش داده است، اما هنوز به حدی نرسیده که جای دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت ایران را در حوزه بین‌المللی پر کند. حتی روسیه در این مسیر، خود را از رقابت میان ایران و عربستان بیرون کشیده است.
دلیل دیگر این است که اگرچه ترامپ در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره علاقه‌مند به کاهش قیمت بنزین در آمریکاست و نیاز به جلب حمایت طرفداران جمهوری‌خواهان دارد، برای افزایش تولید نفت در جهت کاهش قیمت بنزین تلاش بسیار کرد که این هم عملی نشد. دلیل عمده این مسئله این است که بازار هنوز نتوانسته به تعادل مطلوب آمریکا برسد و آمریکا نتوانسته نفت ایران را به صفر برساند. تولید نفت ایران تقریبا از
۱۸ اردیبهشت که بحث خروج آمریکا از برجام مطرح شد، حدود ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یافته اما در عوض، قیمت نفت افزایش یافته است. هنوز هم خیلی مشخص نیست که آمریکا چه مقدار استثنا در مورد خرید نفت ایران قائل خواهد شد.

آیا این سیاست نوعی عقب‌نشینی آمریکا از عملکرد قبلی خود در قبال ایران یا تغییر موضع این کشور محسوب می‌شود یا خیر؟
این مسئله به هیچ عنوان نشان‌دهنده تغییر موضع آمریکا یا نگاه مهربانانه‌تر نسبت به ایران نیست. عقب‌نشینی نیز نمی‌تواند محسوب شود. چرا که این که قرار بود آمریکا نفت ایران را به صفر برساند، یک اظهارنظر شوآفی بوده و براساس مطالعه یا مشورت با وزارت خزانه‌داری و انرژی آمریکا صورت نگرفته بود. بنابراین ترامپ و اعضای کاخ سفید اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که این کار عملا غیرقابل تحقق است.

تاثیر احتمالی وقوع یا اجرای سیاست‌های آمریکا به ویژه سیاست اخیر در ارتباط با استثنا شدن برخی کشورها از تجارت با ایران بر اقتصاد کشورمان چه‌خواهد بود؟
من با این اظهارنظر که «آمریکا هر کاری می‌توانسته کرده و دیگر کاری از دستش برنمی‌آید» مخالف هستم. بعد از ۴ نوامبر ایران با مشکلاتی مواجه خواهد شد، مخصوصا اینکه هم نفت ما تحریم خواهد شد و هم شبکه بانکی ما تحت تاثیر تحریم‌ها
قرار خواهد گرفت. بنابراین ما باید در انتظار فشار عمیق و گسترده اقتصادی باشیم و وارد رکود دورانی سختی خواهیم شد. اظهارنظرهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز این مسئله را تایید می‌کند. هر چند خوشبختانه قیمت نفت درحال افزایش است و این موضوع به نفع ما خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام