کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 25 مهر 1398   Thursday 17 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مهر 1397

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: در کنار نگرانی‌هایی که در مورد جنبه‌های مختلف تحریم‌های آمریکا وجود دارد،‌ اخیرا اخبار امیدوارکننده‌ای در این راستا شنیده می‌شود. ظاهرا دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا معافیت از تحریم‌های نفتی ایران به برخی کشورها را پذیرفته است. گفته می‌شود که دولت ترامپ به رغم وعده‌ای که برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران داده بود، پذیرفته است که به برخی کشورها اجازه تداوم واردات نفت از ایران را بدهد. در نتیجه این سیاست جدید، برخی کشورها از تحریم‌هایی که قرار است در ۴ نوامبر (۱۳ آبان) علیه ایران اعمال شود، به صورت موقت معاف می‌شوند. از سوی دیگر، به نوشته واشنگتن فری بیکن، برخی مقام‌های دولت ترامپ در تلاش هستند تا از طریق معافیت و دیگر امتیازها، شدت تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهند. خبرگزاری رویترز نیز روز شنبه به نقل از یک مقام دولت آمریکا
خبر داد که واشنگتن در حال بررسی معافیت‌های تحریمی برای کشورهایی است که واردات نفت خود را از ایران کاهش می‌دهند. از سوی دیگر، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرد که واشنگتن می‌تواند در موارد خاص برای خریداران نفت ایران استثنا قائل شود. استیون منوچین با اشاره ضمنی به احتمال افزایش قیمت نفت در صورت تحریم نفتی ایران گفت: «ایالات متحده توانایی قائل شدن استثنا در صورت افت بازار نفت را دارد. خزانه‌داری و دولت آمریکا بر همین مبنا در مورد تحریم‌های ایران رفتار خواهد کرد.» منوچین با تاکید بر اینکه ایالات متحده هیچ معافیت یا چشم‌پوشی در مورد تحریم‌های نفتی ایران قائل نیست، گفت که با این وجود واشنگتن در مورد نوسانات بازار انرژی بسیار محتاط خواهد بود. وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین اظهار داشت: «چنانچه در موعد اجرای تحریم نفتی برخی کشورها نتوانند میزان واردات نفت از ایران را به صفر برسانند، ایالات‌متحده در موارد خاص معافیت آنان را در نظر خواهد گرفت. چگونگی تحریم نفت ایران در نشست هفته آینده گروه بیست در بوینس آیرس با همتایان خود از ۲۰ قدرت اقتصادی جهان مطرح خواهد شد.» اکنون باید دید که آمریکا چه هدفی از این سیاست دنبال می‌کند و در شرایط سیاسی و اقتصادی ویژه‌ای که کشورمان با آن مواجه است، آیا می‌توان از این فرصت احتمالی آنگونه که باید استفاده کرد یا خیر.

> درخواست آمریکا
برای حفظ دسترسی ایران به بازارهای مالی
بحث معافیت از تحریم‌های نفتی ایران در مورد برخی کشورها در حالی توسط ایالات متحده مطرح شد که روز دوشنبه نیز خبری در همین پیوند مبنی بر درخواست وزارت خزانه داری آمریکا از دولت ترامپ برای حفظ دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی منتشر شد.
تارنمای آمریکایی واشنگتن فری بیکن ۱۶مردادماه نوشت: «مقام‌های ارشد وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ از جمله مقام‌هایی که امیدوار به حفظ توافق هسته‌ای هستند، تلاش می‌کنند تا ایران به سیستم بانکی سوئیفت متصل بماند.» به گفته منابع آگاه، مقام‌های سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن دیدارهایی با مقام‌های دولت آمریکا انجام دادند تا اطمینان حاصل کنند که ایران همچنان به سیستم بانکی بین المللی دسترسی خواهد داشت. منابع گفتند: درحالی که ترامپ و مقام‌های ارشد امنیت ملی در کاخ سفید مانند جان بولتون اعلام کرده‌اند که سوئیفت و اروپایی‌ها باید همکاری‌های بازرگانی خود را با ایران پایان دهند، گروهی از مقام‌های وزارت خزانه داری قاطعانه با این اقدام مخالف هستند.
روزنامه فایننشال تایمز نیز در این زمینه گزارش داد که وزرای دارایی کشورهای اروپایی درحال تلاش برای فشار بر دولت ترامپ هستند تا از قطع دسترسی ایران به سیستم بانکی سوئیفت جلوگیری کنند.

> تغییر رویکرد سیاست خارجی آمریکا
در این میان، با توجه به موضع آمریکا در مورد ایران به خصوص پس از خروج این کشور از برجام، این سیاست خارجی تا حدودی عجیب به نظر می‌رسد. واضح است که پس از آغاز مرحله نخست تحریم‌های ضدایرانی دولت ترامپ در مردادماه، کشورهای اروپایی و به ویژه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلاش‌های بسیاری را برای حفظ برجام انجام دادند که از جمله آنها اجرای قانون موسوم به «مسدودساز» برای عبور از تحریم‌های دولت ترامپ بود. قوانین مسدوساز کنونی، درواقع همان قوانین مسدودساز اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶میلادی است که اروپا در مقابل تحریم‌های آمریکایی علیه کوبا تصویب کرده بود.
پس از آن هفتاد و سومین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد که فرصت مناسبی بود تا وزرای امورخارجه گروه ۱+۴ بدون حضور آمریکا در نیویورک برای پیگیری تعهدات برجام گردهم آیند. در نشست وزرای امورخارجه گروه ۱+۴ در نیویورک شامل فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه، گروه ۱+۴بر تعهدات برجامی خود ازجمله ایجاد ساز و کاری ویژه در تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران برای مقابله با تحریم‌های دولت ترامپ تاکید کردند.
اما اخباری که این روزها مبنی بر احتمال استثنا شدن برخی کشورها در خرید نفت از ایران و نیز ادامه دسترسی ایران به سوئیفت (سامانه جهانی مبادلات مالی) منتشر می‌شود، این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که آیا دولت ترامپ تصمیم دارد از سیاست تحریم یکجانبه در قبال ایران عقب نشینی کند یا سیاست خارجی این کشور تغییر کرده است؟

> در کاخ سفید چه می‌گذرد؟
این همه در حالی است که تلاش کشورهای اروپایی و ساختار سیاستگذاری خارجی آمریکا برای جلوگیری از قطع همکاری سوئیفت با ایران نشان می‌دهد که فشارهای داخلی و خارجی غلبه رویکرد بولتونی در کاخ سفید را به عقب رانده است.
اکنون طرف‌های غربی و از جمله آمریکا طبق توافق۱۵۰صفحه‌ای که بایستی تعهدات برجامی خود را به واسطه برداشتن تحریم‌های ثانویه انجام می‌دادند، با وجود ترامپ و تیم امنیتی ضد ایرانی آن همچون 'جان بولتون' در شورای امنیت ملی و 'مایک پامپئو' در وزارت خارجه کار دشواری را پیش روی خود می‌بینند.
روند و وضعیت کنونی روابط و مناسبات بین‌المللی نشان می‌دهد اساسا دولت ترامپ در میانه منازعات مختلفی قرار گرفته که آغازکننده آن خود بوده است و اکنون برخی مقام‌های آمریکایی و نظام تصمیم گیری سیاست خارجی صحبت از عقب نشینی از تحریم‌ها و نه به صراحت بلکه به طور عملیاتی می‌کنند. البته به نظر می‌رسد که هنوز غلبه رویکرد بولتونی سیاست خارجی بر کاخ سفید حاکم باشد اما آنچه رخ داده فشار درونی سامانه‌های سیاستگذاری بر ساختار نهادها و افراد تصمیم ساز برای عقب نشینی از سیاست‌های کاخ سفید است. رویکرد راهبردی کاخ سفید در قبال ایران در حال حاضر در مقابل رویکرد راهبردی بدنه کارشناسی قرار گرفته است، اکنون آینده سیاست خارجی آمریکا و الگوهای رفتاری آن اگر چه در ابهام نیست اما ایهام و دوگانگی در آن موج می‌زند. آینده نشان خواهد داد سیاست خارجی دولت ترامپ به کدام سو حرکت خواهد کرد اما هرچه باشد، تحولات منطقه‌ای و بین المللی و ساختارهای سیاسی در داخل آمریکا به فعالیت خود برای محدودسازی رویکرد ترامپ- بولتون ادامه خواهند داد. در این میان، دلیل این رفتار و سیاست هر چه که باشد، ایران باید به بهترین نحو ممکن از شرایط حاصل از آن بهره ببرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام