کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 فروردین 1398   Monday 25 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مهر 1397

صفحه خبر: اجتماعی

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران گفت: بر اساس داده‌ها‌ی ماهواره ای، در زمان بروز آتش سوزی در تالاب هورالعظیم در خوزستان، تغییرات دما در منطقه شدید نبود و بنابراین عامل انسانی در وقوع آن دخیل بوده است. به گزارش ایرنا، «علی صادقی نایینی» افزود: محل آتش سوزی به صورت روزانه مورد پایش می‌شود و هر پنج روز یک بار میزان تخریب این تالاب مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ مساحت کل تالاب حدود ۱۰۰ هزار هکتار است که دو سوم در عراق و یک سوم آن در ایران قرار دارد. تا قبل از ۱۷ شهریورماه امسال حریق در قسمت عراقی این تالاب بود که از ۱۸ شهریور حریق به داخل ایران وارد شد. وی درباره علت وقوع آتش سوزی بر اساس داده‌ها‌ی ماهواره‌ای بیان کرد: بر اساس پایش‎‌ها‌از ابتدای آتش سوزی تغییرات دما در منطقه شدید نبود بنابراین نمی‌توان این موضوع را دلیل آتش سوزی دانست بلکه در این حادثه عامل انسانی دخیل بوده است.

> سیستان و بلوچستان امسال ۱۷ بار شاهد
رخداد گردو غبار بود
صادقی نائینی ضمن اعلام پایش روزانه رخداد گرد و غبار توسط داده‌ها‌ی ماهواره ای، از وقوع ۱۷ بار این رخداد در استان سیستان و بلوچستان از ابتدای امسال خبر داد. به گفته معاون سازمان فضایی ایران، داده‌ها‌ی ماهواره‌ای نشان می‌دهد که به جز ۶ استان شمالی اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی در بقیه استان‎‌ها‌نیز از ابتدای سال تاکنون رخداد گرد و غبار به وقوع پیوسته است. طبق اطلاعات ماهواره‌ای بیشترین تعداد رخدادهای گرد و غبار در استان‎های جنوب شرقی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی و پس از آن در استان‌ها‌ی جنوب غرب کشور مانند خوزستان و بوشهر رخ می‌دهد. اطلاعات داده‌ها‌ی ماهواره‌ای به صورت روزانه پایش و میزان این آلاینده‌ها‌‌به صورت درصدی نشان داده می‌شود؛ البته تلاش می‌شود که این میزان به صورت گِرم در سطوح فضا سنجش شود.

> استفاده از اطلاعات ماهواره
در حوادث طبیعی
معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران درباره استفاده از داده‌ها‌ی ماهواره‌ای در حوادث طبیعی تصریح کرد: تابستان سال گذشته تفاهم نامه مشترکی با سازمان مدیریت بحران به امضا رسید که در این تفاهم نامه چگونگی استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بحران کشور ذکر شده است. در سال گذشته دوره آموزشی سه روزه در هفته جهانی فضا برگزار شد که
۱۰۰ متخصص سازمان مدیریت بحران از ۳۱ استان
کشور در آن شرکت کردند. پس از زمین لرزه کرمانشاه اطلاعات ماهواره‌ای منطقه را دریافت و در ماهدشت مورد بررسی قرار دادیم که براساس آن نقشه مناطق تخریب شده در سر پل ذهاب، قصر شیرین و ۳۰ روستای حاشیه‌ای را تهیه و در اختیار گروه‌ها‌ی امدادرسان
قرار گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام