کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: در حال حاضر دو نوع نرخ ارز در بازار وجود دارد؛ سامانه سنا که در آن نرخ دلار در حدود 10500 تومان است و نرخ بازار آزاد که در لحظه تنظیم این گزارش به بیش از 13800 تومان افزایش یافت. پیش از این نرخ دلار به کانال 15 هزار تومان وارد شده بود که بیش از 2500 تومان کاهش را شاهد بود. برخی کارشناسان اذعان داشتند که تعطیلی دو هفته‌ای مجلس و حذف جنجال‌ها و حواشی نمایندگان و نطق‌های تند برخی چهره‌های تندرو در این کاهش قیمت موثر بوده است. هر چند این کاهش قیمت دیری نپایید و پخش یک خبر مشکوک در رابطه با قرارداد fatf مجدداً نرخ این ارز را بیش از 1000 تومان افزایش داد. دلالان و واسطه‌ها با استناد به این خبر قدیمی که به شکل عجیبی توسط رسانه‌های اصولگرا مجدداً باز نشر شد، اینگونه نتیجه گرفتند که احتمالاً این قرارداد منعقد نخواهد شد. پیش از این محمود صادقی در توئیتی از گشایش و خبرهای خوب در زمینه انعقاد قرارداد fatf خبر داده بود. یوسفی از اساتید دانشگاه علامه به آفتاب یزد می‌گوید که سخنان تنش آفرین مسئولان تاثیر مستقیم و منفی بر تحولات اقتصادی دارد. احضار روحانی به مجلس، سخنان نمایندگان جبهه پایداری، مخالفت با قرارداد fatf، استیضاح‌های پی در پی و ناموسی خواندن ذخایر ارزی بانک مرکزی از سوی رئیس این بانک از جمله اتفاقات منفی سیاسی است که تاثیر خود را در بازار ارز نیز نشان داد.

> دو هفته تعطیلات برای خدمت‌رسانی
زمانی که بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبر از آغاز تعطیلات مجلس از 14شهریور ماه به مدت دو هفته داد، بسیاری نفس راحتی کشیدند. به مدد کمک نمایندگان در حال حاضر دولت نه سخنگو دارد، نه وزیر کار و نه وزیر اقتصاد. حمله به دو نماینده اصلاح‌طلب که نسبت به وضع موجود نطق اعتراضی داشتند، از جمله پروانه سلحشوری که اعلام کرد به دلیل این نطق از سوی برخی چهره‌های تندرو مجلس به مهدور الدم بودن تهدید شده از جمله آخرین خروجی‌های مجلس بود. نطق‌های گنگ و بی‌هدف نمایندگان که غالباً با صدای بلند بیان می‌شود و ظاهراً کارکرد منطقه‌ای در حوزه انتخابیه دارد به زعم صاحب نظران تاثیر چندانی در تغییر فضای سیاسی یا اقتصادی کشور ندارد. بیاناتی کلی و حاشیه‌ای بدون نام بردن از کسی یا اشاره مستقیم به چند مسبب واقعی که تنها بر لزوم مقابله با مشکل تاکید می‌کنند. آخرین ناطقین مجلس شورای اسلامی شامل این افراد بودند. محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در دوران احمدی‌نژاد نطقی آتشین در رابطه با آخرین راهکارهای اقتصادی و بانکی ارائه کرد، تیتر نطق‌های دیگر همکاران وی نیز به این شرح بود:
پارسایی: اولویت هزینه‌کرد پول با مردم کشور خودمان است
حسن‌بیگی: چرا برخی از نمایندگان در مجلس علیه نظام سخن می‌گویند
کرمپور حقیقی: در دفاع مقدس فرزند مردم و مسئول در میدان جنگ بودند
لاهوتی: ساختار مدیریت اقتصادی کشور مشکل دارد
هاشمی: بیکاری، ام‌المشکلات است
سعیدی: دستگاه قضایی زالو صفتان اقتصادی را به مردم معرفی کند
پژمان‌فر: شورای عالی نظارت بر مطبوعات نسبت به هنجارشکنی مطبوعات ورود کند
مطهری: وزارت خارجه سفیر فرانسه را احضار کند
کوهکن: اخلالگران نظام اقتصادی اعدام شوند
خدری:‌ تیم اقتصادی دولت با سردرگمی موجب رنجش ملت می‌شود
مسعودی: دستگاه‌های نظارتی و قضایی باید قاطعانه با غارت گران بیت‌المال برخورد کنند
حاجی: آموزش و پرورش باید برای مردم رایگان باشد
کواکبیان: مذاکره کنندگان با اروپا به متضرر شدن ملت ایران راضی نشوند
جاسمی: در شرایط فعلی استیضاح به نفع کشور نیست
هر چند بسیاری از تعطیلی مجلس به مدت دو هفته استقبال کردند اما حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده عضو جبهه پایداری و از مخالفان سر سخت fatf از علی لاریجانی رئیس مجلس خواست تا تعطیلات مجلس به جهت آنچه او عمل به وظایف خطیر آن نهاد می‌دانست کوتاه تر باشد. حاجی دلیگانی با اشاره به تعطیلات پیش روی دوهفته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: حداقل یک هفته از این دو هفته را جلسه بگذاریم و دولت را دعوت کنیم. مدت‌هاست از دولت دعوت نشده باید درد دل‌ها گفته شود. رئیس مجلس البته اعلام کرد که تعطیلات آتی مجلس تعطیلی نیست بلکه سرکشی به حوزه انتخابیه و انتقال مشکلات مناطق مختلف کشور به مجلس است.

> امید به تصویب FATF
گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF از جمله نهادهای ناظر بر اقدامات مالی ایران در برجام است و در حال حاضر تنها دو کشور در جمع نهایی این مجمع مالی جهانی که با هدف شفافیت و مبارزه با پولشویی تاسیس شده حضور ندارند. با توجه به در پیش بودن تحریم‌ها و نیاز کشور به باز بودن منافذ مالی و بانکی بین المللی پیوستن به این معاهده جهانی اهمیت بسیاری یافته است. رئیس کل اسبق بانک مرکزی به صراحت اعلام کرده بود که یکی از پیش فرض‌های برقرار ماندن اتصال ایران به سوئیفت و شبکه‌های ترانسفر مالی جهانی عضویت در FATF است. در صورت عدم امکان اتصال به شبکه جهانی عملاً امکان بازگشت ارز حاصل از صادرات از جمله ارز نفتی از بین می‌رود یا دست کم مانند دوره تحریم در دولت قبل با سختی بسیار همراه خواهد بود به همین خاطر این لایحه برای فضای عمومی کسب و کار از جمله بازارهای ارز و سکه اهمیت بسیاری یافته است. سخنان اخیر محمود صادقی نماینده مجلس بسیاری را امیدوار کرد که این لایحه سرانجام تصویب خواهد شد.
صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفته بود با اطلاعاتی که داریم، مجموعه نظام به این تصمیم رسیده که لوایح مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند. وی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص نظر اخیر شورای نگهبان درباره لایحه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسیم موسوم به FATF گفت: لایحه FATF نداریم؛ چهار لایحه است که سه‌لایحه آن تصویب شده؛ دو مورد مربوط به قانون داخلی مبارزه با پولشویی است که قبلا تصویب شده و الان لایحه اصلاحیه‌اش آمده است. قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم هم است که آن هم اصلاحیه‌اش تصویب شده است. دو کنوانسیون است که کنوانسیون پالرمو تصویب شده و یکی مانده که هنوز تصویب نشده است. برخی صاحب نظران این اظهارات را در روند کاهش روزهای اخیر بازار ارز موثر دانستند.

> خبری عجیب که دلار را گران کرد
روند کاهش دلار دیری نپایید و علی رغم فضای روانی مثبت و کاهش که در اثر تعطیلی مجلس و عدم اظهارات تنش زا در چند روز اخیر به‌وجود آمده بود با پخش خبری عجیب و زاویه‌دار دگرگون شد و بازار ارز بلافاصله به آن واکنش نشان داد و دلار قریب 1000 تومان تنها در چند ساعت گران شد. دو خبرگزاری خاص در خبری عجیب در روز 19 شهریور خبر از مخالفت مجمع تشخیص مصلحت با این لایحه دادند، این در حالی است که مجمع تشخیص مصلحت به لوایحی ورود می‌کند که مجلس و شورای نگهبان در مورد آن دچار اختلاف باشند و این لوایح توسط مجلس به مجمع تشخیص جهت داوری نهایی ارجاع داده شود. در مورد FATF چنین پروسه‌ای طی نشده است. علاوه بر این تاریخ نامه‌ای که آنها منتشر کرده‌اند مربوط به قبل است و معلوم نیست که چنین اخباری با چه نیت و در راستای چه منافعی منتشر می‌شود. پیش از این خبر دلار قریب 2500 تومان کاهش داشت که خبر فوق بلافاصله افزایش قیمت بیش از 1000 تومان را در پی داشت. پس از اعلام این خبر مجمع تشخیص در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این نامه و خبر منتشره به معنای مخالفت مجمع و رد حتمی آن نیست. با این همه خبر مذکور که در دو خبرگزاری اصولگرای مشهور منتشر شد تاثیر خود را بر بازار گذاشت و التهاب مدنظر به وجود آمد. پیش از این هفته نامه 9 دی متعلق به حمید رسایی چهره مشهور اصولگرا اعلام کرده بود که اظهارات رئیس جمهور باعث افزایش قیمت دلار شده است. علی قنبری اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه مدرس به آفتاب یزد گفت: بی‌شک گفته‌ها، اظهارات و فعالیت‌های مسئولان، نمایندگان مجلس و هر شخص ذی نفوذ در سیاست و اقتصاد در شرایط خاص فعلی بیش از همیشه از سوی فعالان اقتصادی و بازارهای همچون سکه و ارز رصد می‌شود و ممکن است تاثیر منفی داشته باشد. وی افزود: در شرایط فعلی این یک خواسته حداقلی است که از مسئولان و نمایندگان وجود دارد که اگر در جهت کمک اقدام نمی‌کنند، لااقل با اظهارات و اخبار خود موجب التهاب در بازار نشوند. در حال حاضر به دلیل کاهش سرمایه اجتماعی مسئولان در کشور ما هر چه آنان می‌گویند لزوماً از سوی مردم پذیرفته نمی‌شود، به همین خاطر آنان در شرایط فعلی در اظهارنظرهای خود که می‌دانند بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد باید احتیاط بیشتری پیشه کنند، وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه مجلس ما به ویژه در این دوره به هیچ عنوان موثر و کارآمد نیست و معتقدم که هر چه برخی دوستان در مجلس هر چه کمتر دست به تشنج آفرینی بزنند و مصاحبه‌های تند و تیز انجام دهند و جو اقتصاد را ناآرام کنند، وضع بازار آرامش بیشتری پیدا می‌کند که مصداق آن کاهش نرخ ارز در دوران تعطیلی مجلس است، هر چه موضع‌گیری‌ها غیرحزبی و با در نظر گرفتن شروط آرامش باشد، بی شک تاثیر مثبت تری بر فضای کلی کشور خواهد گذاشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام