کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 شهریور 1397

صفحه خبر: اقتصادی

در چند سال اخیر موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی موضوعی داغ بوده است. طبق آمار ۲.۵میلیون خانه خالی در سال ۱۳۹۵ موجود بوده است. ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، خانه‌های خالی را مشمول پرداخت مالیات دانسته است. برای شناسایی خانه‌های خالی نیز باید سامانه ملی املاک و اسکان راه‌اندازی شود.
به گزارش تابناک، این روزها خبرهای احتکار کالاهای مختلف به خبر روز رسانه‌های تبدیل شده است. این احتکارها به مسکن هم رسیده است. علت احتکار مسکن این است که در ۱۲ماه اخیر و از مرداد ماه ۱۳۹۶ تا مرداد ماه ۱۳۹۷، قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران با رشد ۶۲.۱ درصدی رو به رو بوده است و همین موضوع باعث شده است تا تقاضا برای خرید مسکن به نیت احتکار و فروش آن به قیمت بالاتر افزایش یابد. کسانی که به این نیت مسکن خریداری می‌کنند معمولاً این مسکن‌ها را خالی نگه می‌دارند تا هرلحظه که به نفعشان بود، این خانه‌ها را به فروش برسانند. آمارهای جدیدی از این که چقدر مسکن هم اکنون خالی از سکنه هستند وجود ندارد اما بر اساس آمارهای قبلی می‌توان این گونه عنوان نمود که طبق گزارش معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، نرخ واقعی خانه‌های خالی در کشور در سال ۱۳۸۵ حدود ۴.۲ درصد (معادل ۶۳۳ هزار واحد خالی) بوده است که این تعداد در سال ۱۳۹۰ به حدود ۸.۳ درصد (معادل ۱.۶ میلیون واحد خالی) و در سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۱.۳ درصد (معادل ۲.۶ میلیون واحد خالی) افزایش یافته است.
راهکار اینکه از احتکار مسکن و همچنین خالی ماندن خانه‌ها از سکنه جلوگیری شود این است که از این خانه‌ها مالیات اخذ شود. ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، خانه‌های خالی را مشمول پرداخت مالیات دانسته است. خانه‌های خالی طبق این ماده از سال دوم مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. مالیات واحدهای خالی در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم برابر مالیات متعلقه و سال چهارم و به بعد ۱.۵برابر مالیات متعلقه می‌باشد.
بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که شناسایی خانه‌های خالی جهت اخذ مالیات از آن‌ها کار بسیار دشواری می‌باشد اما تبصره ۷ همین ماده ۱۶۹ مشخص کرده است که چگونه می‌توان این خانه‌ها را شناسایی نمود. کلید حل این مشکل راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان می‌باشد. تبصره ۷ این ماده قانونی، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرده است تا ظرف مدت شش ماه سامانه ملی املاک و اسکان را با همکاری دستگاه‌های ذی ربط برای شناسایی خانه‌های خالی طراحی و راه‌اندازی کند که تا کنون و با گذشت بیش از دو سال از تصویب آیین نامه اجرایی آن در هیئت دولت و ابلاغ به وزارت راه و شهرسازی، قانون مذکور هنوز اجرایی نشده است. شایان ذکر است که در ابتدا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مسئولیت تهیه این سامانه را برعهده داشت، اما با دستور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی تهیه و راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل شد.
اما پرسش این است که کار راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان به کجا رسیده است؟
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در اردیبهشت ماه سال جاری طی مصاحبه‌ای از
رو به اتمام بودن کار راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور خبر داد و گفت به زودی مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی خواهد شد. این در حالی است که در ۲۱ تیر ۱۳۹۶ علی چنگی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن هم طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که سامانه املاک و اسکان کشور به زودی راه‌اندازی می‌شود. از مصاحبه وزیر راه و شهرسازی پیرامون راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان ۴ ماه و از مصاحبه مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ۱۴ماه می‌گذرد اما همچنان این سامانه راه‌اندازی نشده است.
ذکر این نکته ضروری است که عباس آخوندی طی مصاحبه‌ای در مورخه ۶ مرداد ۱۳۹۷ اعلام کرد: بنده کاملاً با مالیات بر عایدی سرمایه مخالفم! با این مصاحبه وزیر راه و شهرسازی، این پرسش در ذهن شکل می‌گیرد که شاید به همین دلیل مخالفت وزیر با دریافت مالیات بر عایدی سرمایه است که هنوز سامانه املاک و اسکان جهت شناسایی خانه‌های خالی برای اخذ مالیات راه‌اندازی نشده است و شاید اصلاً قرار هم نیست این سامانه راه‌اندازی شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام