کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 شهریور 1397

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: همه ساله با فرارسیدن ماه‌های محرم و رمضان انتظار می‌رود قیمت برخی اقلام غذایی افزایش یابد. گوشت، مرغ و برنج از جمله این اقلام هستند که قیمت آنها در این ماه‌ها افزایش می‌یابد؛ چرا که تقاضا برای خرید آنها به شدت بالا می‌رود.
گرانی‌های افسار گسیخته امسال اما وضعیت نامشخصی را در آستانه محرم در بازار مواد غذایی حاکم کرده است. در محافل مردمی بحث بر سر این است که با روند افزایش قیمت‌ها تکلیف هیئت‌ها و نذری‌های آنها چه خواهد شد؟
افزایش قیمت‌ها در آستانه محرم همه ساله وجود داشته و بررسی وضعیت سال‌های قبل نشان‌دهنده تایید این موضوع است. اما طی چند سال اخیر ( از سال 95 به این‌سو) در آستانه ورود به ماه محرم، مسئولان از کاهش قیمت مرغ و گوشت خبر می‌دهند.
برخی کارشناسان می‌گویند: دولت با تخصیص سوبسید به مواد غذایی در آستانه محرم سعی می‌کند بازار آن را کنترل کند تا خللی در عرضه اقلام مورد نیاز هئیت‌ها و تکایا ایجاد نشود اما در عمل تاثیر افزایش قیمت‌ها در بازار به وضوح قابل لمس است.

> وضعیت روغن، مرغ، گوشت و برنج
دو ماه قبل از محرم، نگرانی‌ها از افزایش قیمت مواد غذایی احساس شد اما گویا برای برطرف شدن این نگرانی، راهکاری از قبل‌اندیشیده شده بود. یکی از اقلامی که دغدغه جدی ایجاد کرده بود قیمت روغن بود. با این حال برای این مشکل گفته شد که دو کشتی بار روغن در راه ایران و بر روی آب‌های کشور است بنابراین تا قبل از شروع ماه محرم مشکل روغن در بازار حل خواهد شد.
این اظهارات را محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران برنج و حبوبات مطرح کرد که البته استناد او به وعده‌های وزارت صنعت بود. آنگونه که بررسی‌های بازار روغن نشان می‌دهد یکی از کارخانه‌ها به صورت قطره چکانی روغن وارد بازار می‌کند اما این مقام مسئول گفته است که بقیه کارخانه‌ها مرتب در حال تولید و عرضه هستند و مشکلی از این بابت نیست.
در آغاز ماه محرم و با اینکه خرید هئیت‌ها هنوز به صورت جدی آغاز نشده است قیمت مرغ در خرده‌فروشی‌ها کاهش نسبی داشت به‌طوری‌که از 11 هزار تومان به کانال هشت و نیم تا 9 هزار تومان بازگشته است.
یوسفخانی با ابراز تاسف از این کاهش قیمت، گفته است گرچه این کاهش قیمت بین 1500 تا دو هزار بوده اما این امر تولید‌کننده را متضرر می‌کند.
وی گفت در حال حاضر خرده‌فروشی‌ها مرغ را بین 8900 تا 9700 تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌کنند که این کاهش قیمت به علت کاهش تقاضا بوده است.
وضعیت گوشت هم چندان رضایت‌بخش نیست. قیمت گوشت گوسفندی بین 48 تا 65 هزار تومان و گوشت گرم گوساله نیز بین 50 تا 56 هزار تومان در نوسان است.
در همین‌باره حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، چند روز قبل گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده حجم واردات گوشت در آستانه ماه محرم افزایش یافته و این کار با شدت و سرعت بیشتری انجام خواهد شد؛ ضمن آنکه قیمت گوشت گوساله منجمد 29 هزار تومان تعیین شده است..
در بازار برنج هم علامت مثبتی مشاهده نشده است. برنج ایرانی را که حتی نمی‌شود به سمتش رفت چرا که قیمت آن از 8500 تا 16 هزارتومان در نوسان است و تنها برنج هندی است که آن هم با وجود افزایش قیمت، در مرز 7500 تا 7800تومان بوده است.

> جهش قیمت سفره و ظروف یک بار مصرف
در آغاز ماه محرم طبق اخبار واصله به خبرنگار آفتاب یزد بازار احتکار هم داغ است و گویا برخی بدشان نمی‌آید اقلام مصرفی مربوط به عزاداری حسینی را به قیمت‌های گزاف‌تر بفروشند تا از این نمد کلاهی برای خود درست کنند.
بالا رفتن عجیب قیمت ظروف یک بار مصرف، هیئت داران را نگران کرده است. این افزایش قیمت در دهه اول محرم محسوس‌تر است، در نتیجه احتمال دارد با گران شدن نرخ این اقلام، امسال هئیت‌ها مجبور شوند سفره نیندازند و غذاها را نیز در ظروف مسی یا ملامینی به عزاداران بدهند.
رئیس ‌اتحادیه فروشندگان پلاستیک هم تایید کرده که سودجویان، قیمت مواد اولیه ظروف یک‌بارمصرف را تا ۱۰برابر گران کرده‌اند.
وی می‌گوید: قیمت مواد اولیه ظروف یک بار مصرف یک و نیم برابر شده اما سودجویان سعی دارند سود 10 برابری ببرند. ضمن آنکه مواد اولیه تولید ظروف یک بار مصرف به پتروشیمی‌ها باز می‌گردد که مستقل هستند و وابستگی به خارج ندارند.
مقیمی اضافه می‌کند: البته افزایش قیمت فعلی شش برابری است.
این افزایش قیمت در مازندران بیشتر بوده ضمن آنکه اخباری هم در خصوص احتکار و کمبود سفره و ظروف یک بار مصرف منتشر شده است؛ پدیده‌ای که این روزها دامنه آن متنوع شده و احتکار در بیشتر اقلام مورد نیاز مردم را در بر می‌گیرد.

> گران‌تر شدن طبل، زنجیر، علامت و سنج
بازار اقلام دسته‌جات عزاداری نیز از افزایش قیمت بی‌نصیب نمانده است و همین امر موجب شده که مطابق بررسی‌های صورت گرفته، وضعیت این بازار در شرایط رکود باشد.
با وجودی که فعالیت تکایا و هیئت‌ها آغاز شده اما فروشندگان علامت و طبل و سایر اقلام می‌گویند فعلا در شرایط کسادی به سر می‌برند.
نکته جالب آنکه کالاهای تشریفاتی مراسم عزاداری مثل طبل و زنجیر افزایش قیمت 15 تا 25درصدی داشته‌اند و ظاهرا به نظر می‌رسد با این افزایش قیمت ترجیح برخی این است که عطای این اقلام را به لقایش ببخشند و امسال را ساده‌تر عزاداری کنند.
فروشندگان می‌گویند پارچه‌ای را که پارسال 2200 تومان می‌خریدند امسال هفت هزار تومان خریداری کرده‌اند. در این بین قیمت علامت که بیشتر اجزای آن از آهن است سرسام آورتر بوده و از 450 هزار تومان تا 17 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

> غذای نذری هیئت‌ها چه خواهد بود؟
امسال شرایط برای هیئت‌های عزاداری که غذای نذری می‌دهند تا حدی سخت‌تر هم شده به‌طوری‌که از کمک‌های نهادهای شهری به هیئت‌ها هم خبری نیست؛ اما با این وجود قرار نیست نذری‌پزی‌ها تعطیل شوند.
یکی از هیئت داران معروف تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب یزد گفت: سال گذشته شهرداری در قالب «عطر سیب» 400 هزار تومان بن به هیئت‌های عزاداری می‌داد که امسال با مخالفت شورای شهری‌ها، این موضوع منتفی و محدود شده است.
«میثم. م» می‌افزاید: امسال فقط یک گونی برنج 10 کیلویی هندی و دو عدد مرغ یخی می‌دهند که این میزان برنج جوابگوی 60 نفر هم نیست، در حالیکه سال‌های قبل هشت گونی برنج به هر هئیت می‌دادند.
وی درباره غذاهای نذری امسال با توجه به گرانی‌ها گفت:‌ هرچند قیمت مرغ پایین آمده اما اصلا برای هئیت‌ها به‌صرفه نیست، در حالیکه در تهیه خورشت قیمه، گوشت‌ها خرد و کوچک می‌شوند و با سیب زمینی و لپه و خورشت به میزان بیشتری می‌توان عزاداران حسینی را اطعام داد.
به گفته این بانی هیئت، طبخ غذاهای نذری مثل عدس پلو، لوبیا پلو و خورشت‌ها مثل قرمه سبزی و بادمجان مقرون به صرفه‌تر به نظر می‌رسد گرچه آن طور که شنیده شده خیلی از هیئت‌ها به خاطر مسائل اقتصادی، امسال دیرتر شروع خواهند کرد و ایستگاه‌های صلواتی هم که هر سال تا این موقع آماده شده بودند، هنوز شروع به‌کار نکرده‌اند.
«میثم» وضعیت امسال هیئت‌ها و تکایا را بسیار نگران‌کننده می‌داند و با اشاره به گران شدن اقلام و خدمات می‌گوید: سال گذشته داربست هیئت را با 400 هزار تومان می‌بستیم اما امسال از ما یک‌میلیون و 400 هزار تومان گرفتند!
در همین خصوص ولی‌الله شجاع پوریان معاون شهردار تهران گفته است شهرداری امسال
هیچ‌ بنی به هیئت‌ها برای خرید نمی‌دهد ضمن اینکه ردیف بودجه برگزاری نمایشگاه «عطر سیب» حدود هفت میلیارد تومان بود اما امسال توانستیم با سازوکارهایی که‌اندیشیدیم و حذف بن‌های خرید، نمایشگاه را با حدود 700 میلیون تومان برگزار کنیم که مثلا گوشت با 30 درصد تخفیف در آنجا عرضه می‌شود.
بازار احتکار هم البته این روزها داغ شده است. مسئول یکی از هیئت‌های مذهبی در منطقه جنوب شرق تهران می‌گوید: برای تهیه اقلام به چند فروشگاه محلی مراجعه کردیم اما گفتند فعلا فروش نداریم!
«مجتبی. د» هم می‌گوید:‌ به ما می‌گویند قیمت برخی چیزها ارزان شده اما ما قیمت گرفتیم و متوجه شدیم قیمت‌ها بالا رفته است البته اگر همین جنس گران را هم بتوانیم پیدا کنیم.
بررسی بازار نشان می‌دهد افزایش تقاضا برای مرغ در آستانه محرم چشمگیر نبوده است اما هئیت داران توجهی به این کاهش قیمت ندارند و ناچارا برای تهیه اقلام نذری بیشتر به سمت گوشت گوساله خورشتی ارزان‌قیمت خواهند رفت. یکی از اعضای هئیت امنای یک تکیه در شرق تهران که هیئت او از قدمت زیادی هم برخوردار است، به خبرنگار آفتاب یزد می‌گوید: گرچه قیمت گوشت گران است و مرغ ارزان شده اما زرشک پلو با مرغ یک غذای لاکچری است که به هر حال صرف نمی‌کند؛ در نتیجه ارزان شدن آن تاثیری در تنوع سفره محرم ندارد؛ کباب هم که در سنوات قبل در سفره برخی تکایا حضور داشت با گران شدن گوشت صرفه اقتصادی ندارد ضمن آنکه امکان افزایش قیمت تا روزهای نزدیک به عاشورا و تاسوعا هم وجود دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام