کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 شهریور 1397

صفحه خبر: صفحه یک

چند روز پیش بود که بعد از آغاز دوره ریاست یک ماهه آمریکا بر شورای امنیت، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد موضوعی تحت‌عنوان طرح مسائل مربوط به ایران را در نشست شورای امنیت به ریاست رئیس جمهور این کشور یعنی دونالد ترامپ را مطرح کرد. نیکی‌هیلی در اعلام این موضوع مطرح کرد که حق حضور برای رئیس‌جمهور کشورمان جناب آقای دکتر روحانی در این نشست برقرار است.
از فردای آن روز نظرات مختلفی از سمت کارشناسان و تحلیلگران حوزه بین‌الملل و حتی غیرمرتبط ها در خصوص موافقت یا مخالفت با حضور رئیس جمهور و حتی وزیر امور خارجه کشورمان در این اجلاس
مطرح شد.
در این نشست قطع به یقین شاهد طرح موضوعاتی نظیر فعالیت های موشکی و رویکردهای منطقه‌ای ایران خواهیم بود و اتهاماتی که درپس آن احتمال می‌رود به ایران طبق معمول وارد شود.
اما از منظری دیگر ترامپ به دنبال بهبود روابط با تهران است و احتمال این رویکرد هم وجود دارد که دعوت از رئیس جمهوری ایران برای ایجاد حسن‌نیت بوده و می‌خواهد رئیس جمهور روحانی را در آن فضا مجبور به صحبت رودررو کند. با توجه به موضوع روی میز در این نشست و توپی که برای بار دوم ترامپ در زمین رفتار دیپلماسی ایران شوت کرده (یعنی دعوت به ملاقات) می‌بایست به ملاحظات زیر توجه شود:
1. آیا آمریکا با علم بر فشار داخلی و
رد مذاکره از طرف ایرانی قصد یک بازی جدید را
دارد؟
2. هدف اصلی ترامپ و کاخ سفید از طرح این ادعاها ایجاد فشار مضاعف بر ایران و همراه کردن دنیا در تحریم‌های نوامبر علیه ایران است یا واقعا بدنبال اثبات تغییر در رفتار خود هستند؟
3. آیا در پایان این نشست هیئت ایرانی با لبخند پشت صندلی های خود خواهند نشست و به بیانیه پایانی گوش می دهند یا...
فضا آنقدر سخت خواهد شد که برای نشان دادن قبول نداشتن بیانیه یا حتی قطعنامه پایانی، جلسه را ترک خواهند کرد؟
4. بازی اروپا در این زمین چگونه خواهد بود؟
5. اگر جلسه به سمت فضای مسموم حرکت کند،آیا ادعاهای همیشگی آمریکایی ها را خواهیم شنید یا ادعاهایی جدید را شاهد خواهیم بود؟
6. اصلا اگر رئیس جمهور روحانی در این نشست شرکت کنند فرصت دفاع از منافع ایران و اثبات رفتارهای خلاف حقوق
بین المللی ترامپ در ارتباط با برجام و
تحریم های ناعادلانه و قطعنامه 2231 شورای امنیت و دیگر موضوعات مرتبط با روابط تهران واشنگتن را خواهند داشت؟آیا
دیپلمات های ما برای هریک از این سناریوها برنامه مشخصی آماده کرده اند؟
7.آیا ایران صرفا منتظر فرارسیدن زمان نشست است یا شروع به تحرکات دیپلماتیک و مذاکره با اعضا شورای امنیت علی الخصوص اعضای دائم پیش از شروع اجلاس را در دستور کار قرارداده؟ سفرهای اخیر و نشست تهران با این موضوع مرتبط است یا خیر؟آیا سیستم دیپلماسی ما برای فن حریف بدل آماده کرده و می‌تواند پیروز از این میدان بیرون بیاید یا خیر؟ این بازی می‌تواند به ملت ایران امید مجدد ببخشد یا تاثیری بر روند افزایش قیمت ها و اقتصاد داخلی
ندارد؟
8. و بی‌نهایت سوال دیگر که حتی ذهن خود نگارنده را نیز مشغول کرده، سوالاتی که جواب مشخص و واضحی هنوز برایشان پیدا نشده.
این اتفاق نادر نیست اما کمتر پیش آمده که رئیس جمهورهای ایالات متحده خودشان چنین جلسه ای را اداره کنند و این به این دلیل است که اغلب موضوعات مطرح شده در این دست جلسات موضوعات کلی و عام هستند، که خود همین نکته نشان از احتمال قرائت قطعنامه‌ای علیه ایران در پایان این اجلاس را تشدید می‌کند.
به نظر می‌رسد سناریوی فضاسازی علیه ایران با طرح ادعاهای همیشگی و
همراه کردن جامعه جهانی برای تحریم های نوامبر
قوی تر از نمایش ترامپ باشد.
حال برای خواندن دست رقیب تیم دیپلماتیک ما اگر سناریو تخریبی ترامپ را جدی تلقی می‌کنند، منتظر تبلیغات گسترده در روزهای آتی پیش از برگزاری اجلاس را پیرامون اتهامات همیشگی علی الخصوص موضوع سوریه و یمن و دغدغه‌های اسرائیل و عربستان باشیم، اگر در روزهای آتی شاهد تبلیغات از شبکه‌ها و رسانه‌های وابسته به جریان ایالات متحده نباشیم، بایستی روی سناریو آمریکایی‌ها برنامه‌ای آماده کنیم.
اما وقتی می‌بینیم این نشست در سطح رئیس جمهور قرار است برگزار شود و موضوع مشخصا در مورد یک کشور مطرح می‌شود یعنی حواشی آن منفی است، چرا که شاهد امکان حضور دادن به
رئیس جمهور ایران طبق آیین نامه بوده نه به دلخواه واشنگتن (طبق آیین نامه شورای امنیت اگر موضوعی مربوط به یک کشور مشخص مطرح شود نماینده آن کشور امکان حضور و دفاع از خود را پیش از رای گیری
خواهد داشت)
حال بایستی منتظر باشیم تا مشخص شود سطح حضور در این اجلاس چگونه خواهد بود و آیا چینش برمبنای حضور روسای جمهور است یا وزرا یا سطوح پایین تر و در آن زمان حضور رئیس جمهور مشخص شود. البته که اخبار حاکی از رایزنی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل برای حضور روسای جمهور در این اجلاس است که در چنین حالتی برای عزت کشور قطعا حضور رئیس جمهور برای احترام به جامعه جهانی طبق پروتکل معنادار و واجب خواهد شد و احتمال می‌رود جلسه پرفشاری را قرار باشد آقای روحانی تحمل کنند.
اما تهدید طرح ادعاهایی پیشین آمریکایی ها می‌تواند یک فرصت برای ایران باشد. به نظر بنده جامعه جهانی گوشش از این ادعاها و اتهام ها علیه ایران پر شده و صحبت های ترامپ و متحدانش نمی‌تواند خیلی موثر باشد اما صحبت های پرزیدنت روحانی می‌تواند اتحادآفرینی کند و برای جامعه جهانی جذاب باشد، به نظر میرسد که این تهدید یک فرصت به معنای دراختیار داشتن تریبونی قوی برای دفاع در برابر اتهامات وارد شده به ایران است و شاید این اتفاق فشار بزرگی از نگاه های سنگین نسبت به ایران را
تغییر دهد.
اگر آقای روحانی بتواند دیالوگی با حضور مستمعین بزرگ جهانی بین خود و ترامپ ایجاد کند و وی را بابت نقض برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت و بی‌احترامی‌های پی در پی او نسبت به قواعد بین المللی و معاهدات جهانی متهم کند و بابت تحریم های غیرقانونی و توهین نماینده آنها به دادگاه لاهه و .... جامعه جهانی را با خود همراه کند، بازی طراحی شده توسط ترامپ قطعا به ضرر آنها تمام خواهد شد و حتی ممکن است بتوانیم شورای امنیت و جامعه جهانی را به اجماعی برای تصویب قطعنامه‌ای علیه رفتارهای
این چنینی و ایجاد قانون برای جلوگیری از چنین خصومت های یکطرفه‌ای نزدیک کنیم.
توجه به این نکته که ترامپ درکاخ سفید دچار مشکلات عدیده‌ای است و همین موضوع تمرکز وی را گرفته و می‌توان از این بستر به نفع خود استفاده کرد ضمن آنکه اگر ترامپ بازنده این نشست شود قطعا بر روی تعداد کرسی های حزب مطبوعش تاثیر می‌گذارد و اگر نتواند حداکثر کرسی ها را به دست بیاورد، احتمال استیضاح وی با پیروزی دموکرات‌ها قوت میگیرد و این یعنی احتمال حضور دولتی جدید و عاقل در ایالات متحده برای از سرگیری مذاکره پایاپای و حتی بازگشت آمریکا به برجام.
با در نظر داشتن این پیش فرض که احتمال زیاد هم رخ خواهد داد، حضور رئیس جمهور در این اجلاس بسیار مفید خواهد بود اما اگر رئیس جمهور بنا به هر دلیلی در این اجلاس شرکت نکنند ترامپ شاید نتواند بیانیه یا قطعنامه‌ای علیه ایران را به اجماع برساند اما قطعا می‌تواند سیل فشارهای روانی و رسانه‌ای را بر ایران بیشتر کند.
در نهایت به رئیس محترم جمهور و هیئت همراه ایشان این توصیه را دارم که در این اجلاس در بالاترین سطح حضور پیدا کنند و با ادبیات در شان ملت ایران همراه با عقلانیت و استناد به مفاد بین المللی بار دیگر توطئه بدخواهان ملت ایران را خنثی کنند.
خدا را چه دیدی، شاید هم ترامپ سرعقل آمده باشد.
به امید ایرانی آباد و سربلند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام