کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 26 خرداد 1398   Sunday 16 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 شهریور 1397

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

بعید می‌دانم کسی این روزها جسته‌گریخته در مورد ماجرای شورای شهر بابل نشنیده باشد. یکی از روزنامه‌ها چند روز پیش تیتر با مسمایی برای این اتفاق به کار برد: «شورای رسوایی...». درست هم است. ماجرای بابل اگر در یکی از کشورهای غیر مدعی رخ می‌داد آنچنان محل بحث نبود اما اینکه در ایران اسلامی ما چنین وقایعی صورت می‌گیرد مشخص است که یک جای کار می‌لنگد. حال اینکه کجای کار می‌لنگد که چنین شده محل بحث فراوان است. عده‌ای این روزها در حال ماهی گرفتن از این آب گل‌آلود هستند و مدعی‌اند از آنجا که در انتخابات شورای شهر نظارت استصوابی وجود ندارد، بنابراین چنین فجایع و آبروریزی‌هایی به وقوع می‌پیوندد.
به هر حال همین که تلویزیون مثل همیشه جرئت نکرده یک خط خبر در مورد این موضوع برود گواه می‌دهد که خبر تلخ و گزنده است و باید آن‌قدر در مورد رسوایی‌های رئیس‌جمهور آمریکا خبر گفت و ساخت تا ماجرای بابل را بشورد و ببرد! لیکن ادعای جماعت ماهگیر در مورد نظارت استصوابی مغلطه‌ای عوامفریبانه است. چرا؟ سعی می‌کنم در چند نکته عرض کنم:
اول اینکه در هر حوزه و حدودی احتمال خطا، تخلف و فساد وجود دارد. این ربطی به بود و یا نبود نظارت استصوابی ندارد. در یک اتوبان هر روز میلیون‌ها خودرو تردد می‌کند که ممکن است تصادفی هم رخ دهد و این موضوع ربطی به فلسفه وجودی آن اتوبان ندارد. پروسه تایید کاندیداهای انتخاب شورای شهر بسان همان اتوبان است که ممکن است اشتباهی هم رخ داده باشد و در میان این مقدار از منتخب یک فرد مشکل‌دار تایید صلاحیت شود. مگر در مورد افرادی که حاصل خروجی نظارت استصوابی هستند تخلفی رخ نمی‌دهد؟ فراموش نکنید که محمود احمدی‌نژاد نه تنها نتیجه نظارت استصوابی بود بلکه حامی درجه یک او طرفدار سرسخت نظارت استصوابی است. شاید گفته شود صرفنظر از ماجرای بابل حجم فسادهای مالی در شوراهای شهر فراوان است. بنده مخالف نظارت بر اعضا نیستم که باید نیز باشد اما نکته اینجاست تعداد افرادی که در شوراهای شهر حضور دارند قابل قیاس با تعداد افراد تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان نیستند. بگذارید باز هم یک مثال خودرویی بزنم. آیا این پرسش مضحک نیست که بگوییم چرا در تصادف‌های جاده‌ای ایران در فلان روز ۲۰۰پراید و فقط یک مرسدس بنز بوده است؟ خب پرسش از اساس غلط است. تیراژ پراید کجا و تیراژ بنز کجا؟
و اما نکته پایانی در مورد پروسه تایید صلاحیت در انتخابات شورای شهر است که دانستن آن برای پی بردن به ابعاد ماجرا لازم است. به زبان ساده کاندیداهای انتخاب شورای شهر باید از دو فیلتر عبور کنند. اول فیلتر هیئت‌های اجرایی و سپس هیئت‌های نظارت. وظیفه هیئت اجرایی بررسی صلاحیت داوطلبان براساس استعلامات از مراجع چهارگانه یعنی وزارت اطلاعات، ثبت احوال، قوه قضائیه و نیروی انتظامی است. هیئت نظارت هم که بخش مهم ماجراست متشکل از سه نماینده مجلس استان که منتخب مجمع نمایندگان است می‌باشد. نکته قابل ذکر آنکه این نمایندگان مجلس که وظیفه نظارت و تایید صلاحیت دارند طبعا خروجی نظارت استصوابی هستند! فکر کنم ماجرا کاملا روشن شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام