کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به زودی برگزار خواهد شد. این در حالی است که بنا به گفته نیکی هیلی قرار است در روز چهارم مهرماه در حاشیه این اجلاس، نشست ضد ایرانی شورای امنیت به ریاست ترامپ برگزار شود و هدف از تشکیل این جلسه، بنا به ادعای نماینده آمریکا در سازمان ملل، بررسی نحوه اعمال فشار بیشتر بر ایران به خاطر نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است. حال آنکه به‌تازگی پایگاه خبری عبری زبان «واللا» اعلام کرده است که نتانیاهو به دنبال شرکت در جلسه شورای امنیت به ریاست ترامپ است.
از این‌رو، هنوز مشخص نیست که آیا تهران در این نشست ضد ایرانی شرکت خواهد کرد یا خیر و در صورت شرکت، در چه سطحی در این نشست حضور خواهد یافت. از این رو، دو کارشناس سیاست خارجه، علی خرم و حسن بهشتی پور در گفت و گو با آفتاب یزد معتقدند که ایران باید در این نشست حضور یابد تا بتواند نخست از مواضع خود دفاع کرده و سپس نسبت به اتهامات ترامپ در برابر دیگر کشورها رفع شبهه کند. از سویی بهشتی پور بر این اعتقاد است که حضور در این نشست به مفهوم مشروعیت بخشی به سیاست‌های ترامپ یا نتانیاهو نیست بلکه فرصتی برای بیان مواضع ایران و نقد صریح نسبت به سیاست‌های ترامپ است؛ به همین دلیل بهتر است به جای روحانی، ظریف در این نشست حضور یابد.
> حضور نتانیاهو در شورای امنیت
چند روز پس از اینکه «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که قرار است ترامپ ریاست جلسه شورای امنیت در سطح روسای جمهوری و نخست وزیران درباره ایران که در۲۶ سپتامبر جاری « چهارم مهرماه» در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود را به عهده بگیرد، پایگاه خبری عبری زبان «واللا» شامگاه شنبه در گزارشی اعلام کرد که نتانیاهو برای جلسه شورای امنیت ملی به ریاست ترامپ اهمیت قائل است. به همین دلیل هم نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال حضور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد و سخنرانی در این نشست است. این در حالی است که هنور مشخص نیست آیا ایران در این نشست شرکت خواهد کرد یا خیر و در صورت شرکت، در چه‌سطحی در این نشست حضور خواهد داشت.

> ضرورت حضور برای رفع اتهام
علی خرم تحلیلگرمسائل سیاست خارجه و نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل درباره حضور ایران در نشست شورای امنیت و به طور کل استراتژی تهران نسبت به این نشست ضد ایرانی، به آفتاب یزد گفت: هر دادگاهی له و علیه دارد.
در شورای امنیت هم که قرار است به ریاست دونالد ترامپ برگزار شود، ممکن است اتهاماتی علیه ایران مطرح شود. به همان ترتیب طرف ایرانی هم باید به آن پاسخ دهد. او افزود: بار اول نیست که آمریکا و رژیم صهیونیستی اتهاماتی علیه ایران مطرح می‌کنند. در تمام نشست‌ها و اجلاس جهانی ممکن است کشورهایی علیه ایران سخنان و ادعاهایی مطرح کنند و ایران هم در مقابل باید به آنها پاسخ دهد تا با پاسخ‌های خود رفع شبهه کند. این دیپلمات اسبق ادامه داد: عدم حضور ایران به این دلیل که قرار است مسائلی علیه اش مطرح شود و یا به هر دلیل دیگری، کاملا اشتباه است. ایران باید درهمه جلساتی که علیه‌اش سخن گفته می‌شود حضور یابد و مسائل را به طور صحیح به طرف‌های مقابل توضیح دهد. خرم در پایان گفت: جلساتی نظیر جلسه شورای امنیت که مانند جلسه دادگاه است، در چنین جلساتی آنهم بدون حضور ایران، اگر کسی علیه تهران مطالبی را مطرح کند بدیهی است که دادگاه علیه ایران رای خواهد داد، به همین دلیل ایران باید در این جلسه حضور یافته و با ارائه دلایل محکم، اثبات کند که ادعاهای طرف مقابل اشتباه و مغرضانه است.

> عدم نتیجه از سیاست صندلی خالی
حسن بهشتی‌پور تحلیلگر مسائل سیاست خارجه و استاد دانشگاه درباره حضورایران در نشست شورای امنیت و به طور کل استراتژی تهران نسبت به این نشست ضد ایرانی، به آفتاب یزد گفت: بهتر است ظریف به جای روحانی در جلسه شورای امنیت حضور یابد. زیرا وزیر امور خارجه با سیاست‌های ایران آشنا بوده و او می‌تواند اتهامات و ادعاهای ترامپ علیه ایران را مورد نقد قرار دهد. او افزود: ظریف می‌تواند مواضع ایران را نسبت به آمریکا تبیین کند و بگوید که در شرایطی که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تضمین کننده صلح و امنیت جهانی است، آمریکا با نقض این قطعنامه و با خروج از برجام، صلح و امنیت جهانی را تهدید کرده است. این تحلیلگر مسائل سیاست خارجه ادامه داد: تصور می‌رود که ظریف مناسب ترین فرد برای حضور در نشست شورای امنیت در جهت نقد اتهامات ترامپ و بیان مواضع ایران است زیرا او رشته حقوق بین الملل خوانده و چند سال نماینده ایران در سازمان ملل بوده و با سیاست‌های ایران به خوبی آشناست.

> حضور؛ فرصتی برای بیان مواضع
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجه با بیان اینکه تبلیغات صهیونیست‌ها در این نشست نباید تاثیری در حضور ایران برای دفاع از مواضع خود بگذارد، گفت: اساسا حضور ایران در این نشست به مفهوم مشروعیت بخشی به سیاست‌های ترامپ یا نتانیاهو نیست. او اذعان کرد: ایران باید از این فرصت استفاده کند تا نقد صریحی از مواضع ترامپ نسبت به سیاست‌ها و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به عمل آورد. بهشتی‌پور در پایان گفت: نشست شورای امنیت در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که قرار است به ریاست ترامپ برگزار شود فرصتی برای بیان مواضع ایران و نقد صریح نسبت به سیاست‌های ترامپ است. اگر قرار است که ایران به دلیل تبلیغات صهیونیست و... در این نشست شورای امنیت شرکت نکند، بنابراین با این روند تهران نباید در بسیاری دیگر از اجلاس‌ها شرکت کند!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام