کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 شهریور 1397

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد-گروه اجتماعی: بحث مهاجرت به کشورهای توسعه یافته غربی مدت زیادی است که تعداد قابل توجهی از مردم کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه را به سوی خود می‌کشاند. سالیان قبل نبود دانشگاه، امکانات تحصیلی و کاری همسطح با مراکز آکادمیک اروپا و آمریکا مردم چنین کشورهایی را به سوی خود جذب می‌کرد. غالبا هم آن دسته از متقاضیان مهاجرت به اروپا و آمریکا که توانایی مالی لازم برای سکونت و تحصیل در آن کشورها را داشتند شهر و خانواده خود را رها کرده و برای مدتی طولانی عازم غربت می‌شدند. اما در دو دهه گذشته و با شروع جنگ عراق، افغانستان، سوریه و نا آرامی‌های خاورمیانه سیل عظیمی از جمعیت کشورهای درگیر آشوب روانه کشورهای غربی شده‌اند. آنها با تلاش و تحمل سختی‌های زیاد، با عبور از خطوط مرزی و به جان خریدن خطر مرگ، یا در میانه راه جان سپرد‌ه‌اند یا پشت مرزها و در کمپ‌هایی با وضعیت اسفناک به امید رسیدن به مکان موعود روز را به شب می‌سپارند هرچند که با همه سختی‌ها عده زیادی از این پناهجویان موفق به عبور از مرزها شده و پا به خاک اروپا گذاشته‌اند. مالزی،‌اندونزی، ترکیه و یونان نیز کشورهای هم مرز با اروپا و استرالیا هستند که مهاجران را به آن سو می‌رسانند. اما پس از افزایش مهاجرت‌ پناهجویان، کشورهای اروپایی نیز سعی در اقناع کشورهای هم مرز با خود برای کنترل بیشتر آنها بر مرز‌ها و جلوگیری از عبور پناهجویان به کشورهایشان کردند که این اقدامات در نهایت موجب تشدید سخت‌گیری‌ها نسبت به پناهجویان شد.

> معبر جدیدی به‌نام
بوسنی و هرزگوین
اما با بسته شدن مرز کشورهای هم مرز با اروپای غربی چون یونان، مقدونیه، صربستان و کرواسی، جدیدا پناهجویان برای رسیدن به اروپا، بوسنی و هرزگوین را جایگزین آن کشورها کرده‌اند. حالا جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که بوسنی و هرزگوین معبر جدید پناهجویانی شده است که می‌خواهند خود را به آن سوی مرزها و اروپای غربی برسانند. تعداد افرادی که به بوسنی و هرزگوین می‌روند هم کم نیست تا جایی که «دنیز زیزدیج» رئیس شورای وزیران بوسنی با اشاره به اطلاع از حضور پناهجویان در مساجد و خانه‌ها گفته است: «تا حد توان به کمک این پناهجویان خواهیم شتافت. بوسنی و هرزگوین ظرفیت پذیرش هزاران پناهجو را دارا نیست. البته آنها برنامه‌ای برای ماندن در اینجا ندارند و خواهان رفتن به کشورهایی اروپایی هستند. مراکز ما ظرفیت پذیرش حدود 100 پناهجو را دارند. با افزایش شمار آنان، از سازمان‌های بین‌المللی طلب کمک می‌کنیم. درصورتی که این رقم به 20 هزار تن برسد، خواستار کمک اتحادیه اروپا نیز خواهیم شد.» همچنین پلیس مرزی بوسنی و هرزگوین هم اعلام کرده که شمار پناهجویانی که سال گذشته به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده بودند، 754 نفر بود، اما فقط در ماه ژانویه امسال 458 پناهجوی غیرقانونی به اینجا آمده‌اند که نشانگر یک روند افزایشی است. گفته می‌شود که پناهجویان پاکستانی، الجزایری، افغانستانی، سوری و لیبیایی بیشترین تعداد تقاضا برای پناهندگی و ورودی به بوسنی و هرزگوین را به خود اختصاص داده‌اند.

> افزایش
مهاجران ایرانی
ایرانیان سال‌هاست که با مهاجرت آشنا هستند چنانچه بخشی از آنها در طول دوران جنگ یا برای مدتی کوتاه یا برای همیشه کشور را ترک کردند. از سوی دیگر با اینکه مهاجرت برای ایرانیان در گذشته مفهومی دیگر داشت و غالبا قشر مرفه جامعه برای تجربه زندگی در کشوری دیگر به آن تمایل داشتند اما سال‌های بعد از جنگ و به خصوص اخیرا با دگرگونی شرایط اقتصادی و معیشتی کشور، روند گذشته تغییر کرده و باعث شده بسیاری از ایرانیان(مرفه، متوسط یا قشر پایین جامعه) به خصوص تعداد بالایی از دانشجویان به امید فردایی بهتر، قانونی یا از روش‌های دیگری چون قاچاق و پناهندگی راه رسیدن به استرالیا، اروپای غربی و آمریکا را در پیش بگیرند(!) از یک سال پیش نیز با حذف ویزا برای ورود ایرانی‌ها به صربستان، آمار مهاجران ایرانی در این کشور افزایش یافت. اما حالا گزارش‌ها حاکی از افزایش مهاجران ایرانی در بوسنی و هرزگوین است. چنانچه این افراد به عنوان توریست به صربستان می‌روند و سپس با پشت سر نهادن مرز و ورود به بوسنی و هرزگوین درخواست اقامت کرده یا از آنجا به ایتالیا می‌روند. آمار وزارت امور خارجه این کشور می‌گوید که سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۶ ایرانی در بوسنی و هرزگوین درخواست پناهندگی کرده بودند اما این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۱۶۴۷ نفر رسیده است.

> 200 یورو جایزه برای معرفی پناهندگان!
در ایران نیز گروه‌هایی در فضای مجازی شکل گرفته که با ورود به آن عده‌ای از متقاضیان پناهجو با سوالات خود از یکدیگر و ارائه راهکار مفید سعی در راهنمایی گرفتن یا ایفای نقش راهنما برای رسیدن خود و دیگر پناهجویان به کشورهای اروپای غربی، استرالیا، آمریکا و کانادا می‌کنند. بخشی از این افراد در بوسنی و هرزگوین یا صربستان در انتظار رفتن به سر می‌برند. یکی از این متقاضیان بهادر است که از دیگر اعضای گروه می‌پرسد: «چرا خیلی‌ها دارن میرن بوسنی و هرزگوین؟» و سارا در جواب می‌گوید: «چون میرن صربستان بعد میرن بوسنی بعد کرواسی و اسلونی و نهایتا ایتالیا». با خواندن سوال و جواب‌ها و توصیه اعضای این گرو‌ها متوجه راه دشوار آنها برای رسیدن به اروپای غربی می‌شویم. چنانچه یکی دیگر می‌گوید: «دوستان واقعا مرز صرب به بوسنی بده؟ آره تو بوسنی همش دزد و کلاه برداره. کرواسی با بوسنی فقط با تاکسی میشه بری پول می‌خواد، خطرناکه بدون پول، اگر پول داشته باشی از بوسنی رد میشی وگرنه وحشتناکه اونجا.» یکی دیگر از این افراد از سخت‌تر شدن شرایط عبور و متوسل شدن به قاچاقچیان انسان برای انتقال آنها به آن سوی مرزها اشاره کرده و می‌گوید: «اما تنها مشکلی که در مسیر صربستان هست دولت کرواسیه! خیلی سخت می‌گیرن! الان خیلی از ایرانی‌ها در صربستان و بوسنی موندن! چون دولت کرواسی 200یورو جایزه تعیین کرده(!) برای هر کسی که پناهنده‌ای را معرفی کنه.» همچنین مدتی پیش بود که عده‌ای از پناهجویان در کرواسی از جمله ایرانیان از رفتار خشونت آمیز پلیس این کشور شکایت کرده و گفته بودند که پلیس کرواسی با آنها بد رفتاری کرده و کتکشان زده است.
در این گروه سوال و جواب‌ها تمام شدنی نیست، پناهجویان حتی با دقت زیاد اخبار کشورهای مورد نظر خود را دنبال می‌کنند تا از آخرین وضعیت پذیرش پناهجویان توسط آن کشورها مطلع شوند. سارا می‌گوید: «امروز سوئد انتخابات بوده گفتم ببینم کدوم حزب رای آورده. آخه یکی از حزب‌ها شدیداً مخالف پناهجویان است.» از دیگر موضوعات پر بحث در این گروه‌ها نوسانات ارز به خصوص دلار است. این پناهجویان حتی کوچک‌ترین خبرهای روز ایران را هم دنبال می‌کنند. چراکه در آنها به دنبال کور سوی امیدی هستند تا به آن چنگ زده و مسائل روز کشور را بهانه‌ای برای درخواست پناهندگی خود قرار دهند، شاید که مقبول کشورهای اروپایی واقع شوند. خبرهایی چون فرار بدهکاران مهریه از ایران به دلیل افزایش قیمت سکه، که پناهجویان با استناد به این خبر سوال‌هایی چون «پرداخت نکردن مهریه میتونه دلیل خوبی باشه یا نه؟» را از دل آن بیرون می‌کشند، نیز از این دست است.
اما با همه دردسرها و مشکلاتی که مهاجران در راه رسیدن به مقصد مورد نظر خود با آن مواجه می‌شوند، باز هم از ادامه راه منصرف نمی‌شوند. سیل متقاضیان پناهندگی به کشورهای پیشرفته که ناامید نمی‌شوند و با خوردن به در بسته یک در دیگر را به روی خود باز می‌کنند نشان دهنده عزم آنها برای رفتن است. حال این در نجات‌دهنده، در تفکر این عده یونان و ترکیه باشد یا صربستان و بوسنی و هرزگوین!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام