کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 فروردین 1398   Monday 25 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 شهریور 1397

صفحه خبر: صفحه یک

هند هم همچون دیگر کشورها در خرید نفت و دیگر محصولات مرتبط با حوزه انرژی در وهله نخست توجه به منافع ملی خود را مد نظر قرار می‌دهد. با توجه به اینکه هند از مشتریان قدیمی نفت ایران است و در بیشتر حوزه‌ها‌ی اقتصادی تعامل خوبی با ایران دارد، خرید نفت از ایران یکی از حوزه های تعامل این کشور با جمهوری اسلامی است . هندی‌ها‌ حتی تعاملات بسیار خوب اقتصادی با ایران در چابهار دارند که این نوع تعاملات نشان‌دهنده گستردگی روابط اقتصادی این کشور با تهران است.
از سوی دیگر نفت ایران برای برخی پالایشگاههای هندی تایید شده است به همین دلیل این پالایشگاهها خرید نفت از ایران را همواره در دستور کار خود دارند.
در این میان دولت هند توجه ویژه ای به منافع ملی خود در تعامل با سایر کشورها از جمله ایران دارد . نفت ایران نیز برای فروش با توجه به شرایطی که شرکت ملی نفت ایران تعیین می‌کند به بازارهای جهانی عرضه می‌شود و در موضوع فروش نفت ایران به هند نیز شرایط خاصی که مطرح می‌شود از جمله تخفیفات و احتساب کرایه حمل، از جمله مواردی است که تصمیم‌گیری در خصوص آن در اختیار شرکت ملی نفت است.
دیدار اخیر پامپئو از هند و تلاش وی برای متقاعد کردن دهلی نو به عدم خرید نفت از ایران و جایگزینی آن با نفت امریکا از جمله تلاش‌ها‌یی است که طی روزهای اخیر با هدف منصرف کردن دهلی نو از ادامه خرید نفت از ایران صورت گرفت که به نظر می‌رسد در این موضوع هندی‌ها‌ بیشتر از آنکه تمایل و علاقه خود را به نفت ایران مد نظر داشته باشند، به منافع خود در این حوزه توجه خواهند کرد.
بسته تشویقی امریکا به هند مبنی بر جایگزینی خرید نفت ایران با امریکا
از جمله مواردی است که هند سعی خواهد کرد در این موضوع کلیات بسته را در نظر بگیرد؛ چرا که همه موضوع منحصر در خرید یا عدم خرید نفت خلاصه نمی شود. دهلی نو طیف متنوعی از روابط در حوزه‌ها‌ی گوناگون اقتصادی با امریکا دارد و با توجه به همین روابط گسترده، روابط تجاری خود با واشنگتن را تنظیم می‌کند.
گرچه دهلی نو رابطه اقتصادی قابل ملاحظه ای هم با ایران دارد، ولی در نهایت این بستگی به مقامات هند و تصمیمات آنها دارد که در موضوع خرید نفت از ایران بسته مورد نظر آمریکا را قبول کنند یا خیر. به خصوص که به لحاظ تاریخی
هندی ها نشان داده اند افراد دستورپذیری نیستند و اساسا از اینکه کسی در موضوعی به آنها دستور بدهد خوششان نمی آید به همین دلیل ترجیح می دهند این موضوعات را با توجه به منافع ملی خودشان مدیریت کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام