کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

این ها با کدام رانت گرفتند؟
وزیر ضد‌ رانت
آفتاب یزد - گروه سیاسی: آذری جهرمی وزیر ارتباطات، جوان ترین عضو کابینه حسن روحانی است که پر جنب و جوش تر از دیگر اعضای دولت به نظر می‌رسد. این تحرک و پویایی او در ایده و عمل نیز خود را نشان داده است. او نخستین وزیر در دولت‌های جمهوری اسلامی است که بعد از انقلاب 57 متولد شده و یک دهه شصتی است.
برخلاف آنچه گفته می‌شود او داماد یا باجناق شخص خاصی نیست اما با واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ارتباط نزدیکی دارد و در حوزه‌های آی سی تی تقریبا یک مهندس زبده و کار کشته است.
او چندی قبل و همزمان با نوسانات قیمت ارز و بالارفتن قیمت گوشی‌های تلفن همراه در امر شفاف سازی پیشقدم شد و اسامی شرکت‌هایی که با ارز ارزان دولتی گوشی تلفن همراه وارد کرده بودند و با قیمت گران به مردم می‌فروختند را افشا کرد. او در همین راستا گفته بود: گرانی‌های غیرمعمول گوشی تلفن همراه در کشور نشان می‌دهد که برخی افراد سودجو با استفاده از ارز دولتی 4200 تومانی گوشی وارد کرده‌اند اما بر اساس بهای ارز آزاد محاسبه و به مردم عرضه می‌کنند. جهرمی روز بعد از این اظهارات لیست واردکنندگان سودجوی گوشی تلفن همراه را در توئیتر خود منتشر کرد و عملا شمشیر را برای این سودجویان از رو بست..
این افشاگری بازخورد خوبی در سطح جامعه داشت بطوریکه برخی شرکت‌ها مجبور شدند سطح قیمت را متناسب با قیمت ارز دریافتی همسان کنند گرچه برخی دیگر از این شرکتها زیر بار این موضوع نرفتند.
این اقدام آذری جهرمی حتی مخالفت‌هایی را در داخل خود دولت بر علیه این وزیر جوان بهمراه داشت، اما او کوتاه نیامد و همچنان نیز در این مسیر مصمم به اقدامات ضد رانتی است.
آذری جهرمی هفته‌ها بعد از آن افشاگری معروف، صبح یکشنبه 18 شهریور در برنامه حالا خورشید و در مقابل رضا رشیدپور اظهارات و مواضع شفافی را بیان کرد و در عین حال از نظام شفافیت در کشور و همچنین دولت الکترونیک به گرمی دفاع کرد.
وی در حوزه ارائه راهکار هم جسور عمل می‌کند و معتقد است راه عبور از مشکلات داخلی، شفاف سازی و پیاده سازی دولت الکترونیکی است که برای استقرار آن باید همه ابزارهای دسترسی مردم و زیرساخت‌های ارائه خدمات فراهم شود.
> آیا موبایل ارزان می‌شود؟
او یک وزیر ضد رانت است که با افشای سودجویی برخی واردکنندگان گوشی تلفن همراه، خود را در کنار مصرف کننده ( مردم) قرار داد. وی دلیل افزایش قیمت تلفن همراه را رانت در زمان توزیع ارز دولتی می‌داند.
آذری جهرمی سوال رشید پور در خصوص علت گرانی موبایل را اینگونه جواب می‌دهد: گرانی ارز و برخی رانت‌ها در زمان توزیع ارز دولتی علت اصلی گرانی گوشی است و این ادعا که گرانی گوشی‌ها به طرح ریجستری مرتبط است کاملا اشتباه است.
طبق اظهارات وزیر، در حال حاضر 720 هزار گوشی با ارز دولتی و رانت‌های مختلف وارد کشور شده که 120 هزار دستگاه آن توقیف قضایی شده است.
با این حال به گفته این وزیر، انتظار نمی‌رود که درصورت ورود و توزیع گوشی‌های توقیف شده در بازار قیمت‌ها به یکباره به زمان قبل بازگردد.
البته 600 هزار گوشی هم در گمرک مانده و 120 هزار گوشی نیز در انبار شرکت‌ها، ارز هم که گران شده و عدم موجودی کالا در بازار هم البته محسوس است، اما وزیر جوان می‌گوید به خاطر این مسائل نمی‌توان انتظار داشت که قیمت موبایل به چند ماه قبل از گرانی ارز برگردد.
مقابله با فساد از جمله نکاتی بود که در مصاحبه وزیر با رشید پور مورد تاکید جدی قرار گرفت. او معتقد است فرایندهای فسادخیز کشور را باید شناخت و با آنها برخورد کرد البته قرار نیست دولت معجزه کند اما با شفاف سازی می‌شود به حل این مشکل کمک کرد.
او دولت الکترونیک را یکی از بسترهای مهم مبارزه با فساد می‌داند و می‌گوید: وقتی دولت الکترونیک پا گرفت 76 هزار کارت سوخت خود به خود سوزانده شد که هیچ شکایتی هم در پی نداشت چون متخلفین می‌دانستند در حال انجام چه تخلفی هستند و صدایشان هم درنیامد؛ در نتیجه جلوی شش میلیارد لیتر قاچاق سوخت گرفته شد.
با این حال هستند بخش‌هایی از نهادها و مراکز که مشارکت کمتری در موضوع دولت الکترونیک دارند که وزیر ارتباطات این بخش‌ها را اینگونه معرفی می‌کند:‌ سازمان امور مالیاتی، شهرداری‌ها، بانک مرکزی،وزارت علوم و بیمه مرکزی.
ضمن آنکه هفت بخش دیگر از جمله قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت اقتصاد، وزارت کشور، اتاق اصناف ایران، وزارت کار و وزارت بهداشت، به لحاظ استعلاماتی که ارائه می‌دهند، پرکار ترین بخش‌ها در این حوزه بحساب می‌آیند.

> شفاف سازی و طرح رجیستری
در خصوص شفاف سازی، این وزیر جوان صادقانه اذعان می‌کند که میزان پاسخگویی و شفافیت در وزارت ارتباطات تا الان 67 درصد بوده است.
البته جهرمی قول داده میزان پاسخگویی بالاتر برود که در این راستا هم قرار است بستر سازی‌های لازم صورت بگیرد.
گرچه طرح ریجیستری از جمله موضوعاتی است که خیلی‌ها مطرح شدن آن از سوی آذری جهرمی را باعث بالارفتن قیمت موبایل می‌دانند اما به نظر می‌رسد که این موضوع ارتباط چندانی با بالا رفتن قیمت گوشی تلفن همراه نداشته باشد.
آذری جهرمی می‌گوید: مطرح کردن این موضوع از جای دیگری آب می‌خورد ؛ عده‌ای اصرار دارند گرانی را به طرح رجیستری ربط دهند تا پشت قاچاق و قاچاقیان را بگیرند و به حمایت از آنها بپردازند.
وقتی سیستم دچار نقص است قاچاق و گرانی هم بروز و ظهور دارد، چگونه ممکن است شرکتی که تنها 28 روز از تاسیس آن گذشته به‌اندازه 26میلیون یورو گوشی وارد کند و وقتی رئیس این شرکت دستگیر می‌شود تازه مشخص می‌شود که او نفر دسته چندم است که قربانی شده تا همه کاسه کوزه‌ها بر سر او بشکند.
وزیر ارتباطات رانت ارزی به وارد کنندگان موبایل را هم در همین راستا می‌داند و می‌گوید: «عده‌ای در بازار موبایل به مردم ظلم کردند و باید سیلی را با سیلی پاسخ داد. آنها ارز دولتی 4200 تومانی را گرفتند و موبایل را با نرخ ارز به‌روز فروختند. من نتوانستم برای اپراتورها ارز بگیرم، اینها چطوری توانستند؟ با کدام رانت؟»
البته آنطور که به نظر می‌رسد کنترل بازار موبایل ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد و شخص وزیر هم می‌گوید نه شرکت‌های وارد کننده موبایل زیر نظر ما هستند و نه ما مسئول کنترل قیمت در بازار هستیم اما وزارتخانه ما فقط برای کنترل بحران ورود کرده چون معتقد به مبارزه با قاچاق هستیم.
از جمله دیگر بخش‌هایی که آذری جهرمی وزیر ارتباطات انتقاد تندی نسبت به آن دارد، سیستم بانکی و شیوه وام دادن‌های کلان به برخی افراد است. او می‌گوید:‌چرا باید 8300 میلیارد تومان معوقه بانکی برای 31 نفر باشد؟ مگر این افراد بد حساب نیستند، آیا سامانه‌ای برای تشخیص افراد وجود ندارد ؟

> موبایل فروش‌ها درباره وزیر چه می‌گویند؟
اظهارات وزیر در راستای اعتقاد به شفافیت و رانت ستیزی مطرح شد بازخورد خوبی در شبکه‌های اجتماعی داشت. خبرنگار آفتاب یزد برای نظرخواهی در خصوص عملکرد وزیر ارتباطات به سراغ فروشندگان موبایل در تهران رفت. این اقشار از جمله اصنافی هستند که با مداخله رانت ستیزانه وزیر ارتباطات شرایط متفاوتی نسبت به قبل پیدا کرده‌اند.
یکی از فروشندگان موبایل به خبرنگار آفتاب یزد گفت: اقدامات وزیر خوب بوده و نظراتی که او مطرح می‌کند مایه دلگرمی است.
روزبه ادامه می‌دهد: من درباره گرانی موبایل و مسائل اخیر نظر خاصی ندارم اما تلاش‌های این وزیر برای رفع فیلتر توئیتر و برخی شبکه‌های اجتماعی قابل تقدیر است.
او در خصوص وضعیت این روزهای بازار موبایل به ارائه یک لبخند اکتفا می‌کند و می‌گوید: خودتان دارید می‌بینید دیگه !
یک فروشنده موبایل در بازار هم در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب یزد اظهارات آذری جهرمی در خصوص بی ربط بودن گران شدن موبایل با موضوع ریجیستری را تایید می‌کند و می‌گوید: نوسان قیمت ارز علت گرانی گوشی تلفن همراه است.
او که خود را حمید معرفی می‌کند می‌افزاید: این افزایش قیمت هیچ ربطی به طرح ریجیستری ندارد و عملکرد وزیر در طی این مدت خوب بوده است.
چند مغازه آنطرف‌تر مرد نسبتا جوانی به سوال ما در خصوص عملکرد وزیر ارتباطات و تاثیر آن در بازار موبایل اینگونه پاسخ می‌دهد: متاسفانه ورود ایشان به‌این مقوله بازار را خراب‌تر کرد و اگر منظورتان برای مشتری و مصرف کننده است باید بگویم چیزی به نفع آنها نشده است.
موبایل فروشها از جمله اصنافی هستند که زیاد با مردم سر و کار دارند. کسانی که گوشی می‌خرند و کسانی که می‌فروشند به این صنف مراجعه می‌کنند. آنها نبض این بازار را می‌شناسند، گاهی احتیاط می‌کنند و گاهی هم خطر.
سامان، یکی دیگر از موبایل فروشان می‌گوید: مطرح‌شدن بحث ریجیستری قدری بازار را تکان داد و به‌ضرر مشتری شد اما در مجموع این کار ضربه بدی به قاچاقچیان موبایل وارد کرد؛ گرچه مصرف کننده هم متضرر شد و به دردسر افتاد.
او درباره عملکرد وزیر می‌گوید:‌ فروشنده دنبال سود است. ما کاری به این مباحث نداریم اما دولت باید به فکر رونق بازار باشد نه از رونق‌انداختن آن.
سامان منظور خود را واضح بیان نمی‌کند و ترجیح می‌دهد توضیح بیشتری ندهد.
یک فروشنده دیگر که ترجیح می‌دهد نامش را هم نگوید درباره وزیر ارتباطات می‌گوید:‌ من خیلی در اینباره چیزی نمی‌دانم اما شنیدم کارهایش خوب بوده و در موضوع تلگرام و فیلتر نشدن آن تا حدی جنگید.
او می‌گوید: برای ما که بد نشده، ما برای مشتری «وی پی ان» می‌ریزیم و پولی کاسب می‌شویم.
این فروشنده درباره قیمت موبایل می‌گوید: هر چقدر که قیمت ارز باشد به همان نسبت موبایل قیمت گذاری می‌شود.
آخرین مغازه‌ای که مسئول آن درباره وزیر ارتباطات به سوالات ما جواب می‌دهد مدعی است که گوشی را به قیمت ارز دولتی بفروش می‌رساند.
او می‌گوید: ما طرفدار مشتری هستیم اما تا وقتی بازار ارز به ثبات نرسد چیزی به نفع مصرف کننده نخواهد شد. انتظار ما از دولت ثبات در بازار است.
این فروشنده می‌گوید: آقای وزیر دنبال شفافیت و حذف رانت بودند، این خوب است به شرطی که شرایط اگر بهتر از قبل نمی‌شود بدتر هم نشود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام