کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی : دوازدهم شهریور ماه، هیئتی با عنوان هیئت روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی‌ایـران با پارلمان اروپا به ریاست کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی‌و نایب رئیس اتحادیه بین‌المجالس جهانی به اروپا سفر کرد. بلژیک و لوگزامبورگ نیز از جمله کشورهای اروپایی بودند که نمایندگان مجلس رهسپار آن شدند.
غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، سیدمهدی فرشادان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اعضای هیئت روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی‌ایـران با پارلمان اروپا را تشکیل می‌دادند.
در دیدار گروه روابط پارلمانی ایران و پارلمان اروپا با رئیس کمیته روابط خارجی مجلس بلژیک در باره یمن و عربستان سخن گفته شد و اینکه راه حل مسئله یمن با توقف جنایات عربستان در این کشور آغاز می‌شود. دردیدار با مقامات پارلمان اروپایی، به برنامه‌ریزی برای امکان کنار گذاشتن دلار در مراودات بین‌المللی با جمهوری اسلامی‌ایران اشاره شدو اینکه باید برای استقلال از دلار برنامه وجود داشته باشد. اینکه مطالبه مردم ایران اقدام عملی کشورهای اروپایی در قبال برجام است و اینکه اتحادیه اروپا با صیانت از برجام وزن خود را در حل و فصل منازعات بین‌المللی اثبات خواهد کرد. آن طور که خانه ملت نیز می‌نویسد پارلمان اروپا دراین دیدارها برجام را گام بزرگی در راستای ترویج صلح و ثبات در جهان دانسته و ازایران خواسته همچنان بر خلاف سیاست‌های دولت جدید آمریکا و وضعیت حساس خاورمیانه به مسیر خود ادامه دهد. ناگفته نماند اروپا اقدامات ایران را در زمینه برجام بسیار حکیمانه تعبیر کرده است. این‌ها شاید کلیاتی از ماجرای سفر هیئت پارلمانی ایران به اروپاباشد. سفری که البته برخی آن را به عنوان یکی از همان سفرهایی که خروجی آن در حد انتظار نبوده است، توصیف می‌کنند و برخی نیز آن را یک هزینه اضافی دیگر در شرایط اقتصادی حساس کنونی از سوی مجلس و از جیب بیت المال.

> آنچه در بروکسل گذشت
اما برای آن که بیشتر با ماهیت این سفر آشنا شویم، با زهرا ساعی عضو این هیئت گفت‌وگو کردیم. وی با بیان اینکه در سال گذشته ایران دو بار میزبان اعضای پارلمان اروپا شده بود به آفتاب یزد می‌گوید: «اینبار از سوی پارلمان اروپا از ما دعوت شد تا ما در این جلسات حضور داشته باشیم.» ی ادامه می‌دهد :
« کشورهایی که جزو اتحادیه اروپا هستند هر کدام یک نماینده در پارلمان اروپا دارند. استراسبورگ فرانسه محل تشکیلات جلسات رسمی‌آنجاست و کمیته‌ها و جلسات فرعی آن در بروکسل بلژیک برگزار می‌شود. اکثر این کشورها در سازمان اتحادیه اروپا در بروکسل نماینده دارند، هیئت ایران نیز در بروکسل به مدت سه روز با این مقامات دیدار داشت و البته گفت‌وگوهایی با مقامات بلژیک و لوکزامبورگ به صورت جداگانه انجام شد. به طور کلی دراین چند روز، هم صبح و هم عصر جلسه داشتیم و بعضی اوقات ناهارهای ما نیز حالت ناهار کاری پیدا می‌کرد.»

> دستاوردهای نشست؟
از ساعی درمورد دستاوردهای این نشست می‌پرسیم که اظهار می‌کند :« بدیهی است که در شرایط فعلی موضوع برجام ازمهم ترین مباحث ما باآن‌ها بود.باتوجه به رفتار غیر قانونی ترامپ و اعلام اینکه احتمالا در اکتبر، بیمه و نفت ما را تحریم خواهد کرد نحوه حمایت اروپا از برجام و اینکه باید این حمایت‌ها به چه نحوی باشد در جلسات مطرح شد. در آن جا اعلام شد که اگر این حمایت‌ها به عمل در نیاید، ایران می‌تواند با هماهنگی آژانس بین المللی اتمی‌از برجام خارج شود. باقی بودن ایران دربرجام منوط به این است که اروپایی‌ها ازبرجام همانطور که در جلسات نیز قول دادند، حمایت کنند. در این جلسات نیز تاکید شد که پیمان برجام یک معاهده بین المللی است چه در زمان بسته شدن آن که اتحادیه اروپا نقش اساسی داشت و چه در حال حاضر که اتحادیه اروپا باید پیمان بین المللی و اعتبار آن را نگه دارد وگرنه خطری ناباورانه روابط تمام دولت‌ها و نظام بین المللی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.» ساعی می‌گوید :« از اروپایی‌ها دراین نشست در خواست شدتا در مسئله سوئیفت اروپایی به صورت جدی ورود پیدا کنند و درزمینه خرید نفت ایران، مشارکت دوچندان داشته باشند. دراین بین بحث حل مشکلات بانک‌ها و شرکت‌هایی که تحت تابعیت آمریکا و اروپا هستند نیز مطرح شد. البته در مقابل نیز، اروپایی‌ها موضوع حقوق بشررا مطرح کردند که در مقابل، ما نیز به آن‌ها پاسخ‌هایی دادیم. اما به طور کلی هیچ کسی نبود تا کار ترامپ را در خروج از توافق هسته‌ای تایید کند.»این عضو هیئت پارلمان ایران در اروپا اظهار کرد :« ما علاوه بر اعضای پارلمان اروپا با مقامات کشور بلژیک، رئیس مجلس، اعضای پارلمان بلژیک، اعضای پارلمان لوکزامبورگ و وزیر خارجه لوکزامبورگ نیز دیدار کردیم. آن‌ها نیز کار ترامپ را نقض عینی قانون می‌دانستند. اما به هر حال موضوع شرکت‌های اروپایی از جمله محل‌های مناقشه و مورد بحث ما در همه این روزها بود. هرچند آن‌ها قول دادند از هر کانالی که می‌توانند این موضوع را پیگیری کنندو تاکید داشتند ایران نباید از برجام خارج شود و می‌بایست توافق هسته‌ای حفظ شود.»

> بیانیه نشد چون...
این نماینده در پاسخ به این سوال که آیا این جلسات به نتایج پایانی یا بیانیه‌ای نیز ختم شد، می‌گوید :« دیدارهای بین پارلمان‌ها شرایط خاص خودش را دارد و این دولت‌ها هستند که نتایج مذاکرات شان در قالب بیانیه تنظیم می‌شود. هیئت‌های پارلمانی معمولا تنظیم کننده و تسهیل کننده مذاکرات و روابط هستند که در قالب گروه‌های دوستی مطرح می‌شود، گروه‌های دوستی درراستای تسهیل روابط برجام در آینده و در آستانه تحریم‌های ثانویه نشست اخیر را برگزار کردند. مذاکرات با پارلمان‌های کشورهای اروپایی در واقع تداوم مذاکرات برجامی‌در شرایط فعلی در قالب مجالس کشور‌هاست تا در راستای تقویت دولت در مسیر حفظ توافق هسته‌ای گام برداریم.»

> دلیل آن ترکیب
از ساعی پیرامون ترکیب هیئت پارلمان اروپایی می‌پرسیم و اینکه چرا از کمیسیون‌های برنامه و بودجه، بهداشت و اجتماعی در این هیئت حضور داشتند. که اظهار می‌دارد : «در گروه‌های دوستی معمولا تلاش می‌شود تا از طیف‌های مختلف نماینده وجود داشته باشد بنابراین در گروهی که تشکیل می‌دهیم تلاش داریم تا هم از اقلیت‌ها و
هم از همه گروه‌های سیاسی در آن حضور داشته باشند.
انتخاب ما نیز به این نحو بود که مثلا مهدی فرشادان از اقلیت‌های اهل سنت، مره صدق نماینده اقلیت‌های دینی، من به عنوان نماینده زنان مجلس، تاجگردون به عنوان طیف اصلاح طلب، جلالی طیف اعتدالگرا و دهقانی فیروز آبادی از اصولگرایان انتخاب شده بودند.»

> هزینه بر نبود؟
اما دراین ماه‌ها یکی از سوژه‌هایی که معمولا رسانه‌ها درباره آن گزارش و خبر می‌نویسند و آن را انعکاس می‌دهند، هزینه سفرهای خارجی نمایندگان مجلس است. بسیاری معتقدند که در وضعیت اقتصادی امروز نباید سفرهای بعضا
پر خرج به خارج از کشور از سوی نمایندگان مجلس
صورت بگیرد. ساعی دراینباره می‌گوید : « سفری که هیئت ما به اروپا داشت ممکن است دریک دوره چهارساله فقط یکبار اتفاق بیفتد. فراموش نکنیم پیش از سفر اخیر هیئت پارلمان اروپا دوبار به ایران سفر کرده بودندکه آخرینش بهمن ماه سال گذشته بود و از ما برای رفتن به بروکسل دعوت شد. بی تردید اگر ما دعوت آن‌ها را قبول نمی‌کردیم یک بی ادبی تمام عیار ازسوی کشورمان بود. عرف دیپلماتیک موجود ایجاب می‌کرد تا حتما چنین سفری داشته باشیم.»
وی ادامه می‌دهد :«آنچه که در باره سفرهای نمایندگان با عنوان هزینه‌های بی فایده گفته می‌شود، سفرهای غیر ضروری است نه سفرهایی که در عرف دیپلماتیک انجام می‌شود. سفرهایی ازاین دست در راستای تعمیق رابطه ما با نظام
بین الملل است. ازسویی مذاکرات اخیر پارلمانی پیش مقدمه‌ای برای مذاکرات آتی سایر مقامات بود .
اروپا نظرات ما را به عنوان افراد پارلمان ایران شنید و مشخص شد که در پارلمان اروپا نیز جو علیه ترامپ است. البته ما در برخی مباحث نیز در آن جا از خود دفاع کردیم. دریک کلام باید بگویم بی تردید نشست اخیر از سوی مجلس، ضروری بود. »
این عضو کمیسیون اجتماعی اضافه می‌کند :
« ما نباید مسائل را بایکدیگر درهم آمیزیم. ممکن است سفرهای نمایندگان مثل شرکت آن‌ها در المپیک یا جام جهانی غیر ضروری باشد اما وقتی پارلمان اروپا ما را به این سفر دعوت کرده است ما موظفیم طبق قراردادهای بین المللی در آن حضور پیدا کنیم. مطمئنا اگر ما به اروپا نمی‌رفتیم این موضوع برای ایران بارمنفی داشت. » گفتنی است نشست اخیر هیئت پارلمانی ایران در اروپا در حالی با محوریت برجام صورت گرفته است که دوره فعلی پارلمان اروپا در ماه می‌۲۰۱۹ (خرداد ۹۸) پایان می‌یابد. دوره کمیسیون فعلی اروپا نیز در اکتبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) به پایان می‌رسد.شورای اروپا در سطح سران و پارلمان اروپا طی یک فرایند، رئیس کمیسیون و کمیسیونرهای جدید را برای دوره ۲۰۱۹ به بعد معرفی، ‌انتخاب و تصویب می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام