کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 شهریور 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

یکی از مهم‌ترین اندیشه هاشمی رفسنجانی که تا به امروز استوار و باقی مانده است ، روش بحث و جست‌وجوگری و اعتدال و عقلانیت و به رسمیت شناختن نظر مردم است. اگر به نقطه نظرات هاشمی از آغاز تا دوران پختگی فکری او نظر کنیم، در تمام آنها به اصل اعتدال و حاکمیت عقلانیت در راس قدرت برمی‌خوریم.
اعتدال از نظر وی معنای خاصی دارد؛ به این معنا که هر فرضیه که از جانب حاکمیت مطرح می‌شود ، که برروی زندگی مردم اثرگذار است، باید با اعتدال مبتنی بر عقلانیت را در نظر گرفت؛ تا مردم و کشور به دردسر نیفتند. هاشمی دیالوگ مبتنی بر توجه به نقطه نظرات مردم را می‌پذیرد. وی تا آنجا پیش می رود که اکثریت مردم باید حاکمیت را بخواهند در غیر این‌صورت حکومت به خودی خود ساقط است. مشروعیت حکومت براساس خواست عمومی مردم معنا پیدا می کند. این اندیشه متعلق به دوران پختگی و بلوغ فکری اوست.
وی در اواخر حیاتش از شرایط نابسامان درکشور در رنج بود و در فکر چاره آن بود. چاره‌ای که جز با حاکمیت مردم‌سالاری امکان‌پذیر نمی‌دانست. هاشمی در تشخیص بیماری جامعه درست اندیشیده بود ، ولی کهولت و رسیدن به مرز 86 سالگی و در نهایت فوتش ، فرصتی برای تاثیرگذاری در مراکز قدرت را پیدا نکرد. اگر فرصتی بود شرایط کشور به مراتب قابل تحمل‌تر می‌شد. آیت الله از سال 57 تاکنون همه را به خصوص تندروهای بنیادگرا را در افسون
خود گرفته است.
ولی امروز بعضی با ارائه و اندیشه‌های وی موافق نیستند و برخی نظریه ایشان مبنی بر اینکه اگر مردم ما را نخواهند باید چاره‌ای کنیم را قبول ندارند. اما هیچ کس هرگز نمی تواند، اندیشه های وی را نادیده بگیرید. ضرورت بررسی و بحث و کالبدشناسی افکار هاشمی می تواند باب گفتگو در میان مردم و روشنفکران را بگشاید و منشا خیر و برکت برای مردم و کشور شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام