کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 شهریور 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

چند روزیست ماهنی (ترانه) آذری تازه ‌ترنم ‌شده با عنوان «سنی دییللر» به لحاظ برخورداری از آهنگ و ریتم موسیقی طرب‌انگیز و منحصر به فرد خود، علاوه بر آنکه در بین مناطق آذری زبان کشورمان طرفداران زیادی پیدا کرده است، در
بین سایر قومیت‌ها و آحاد مردم با زبان‌ها و نژادهای مختلف نیز
به نحو جذاب و دلنشین مورد اقبال عمومی و ورد زبان‌ها شده است....
ترجمه تحت اللفظی عبارت «سنی دییللر» در زبان آذری بمعنای «تو را می‌گویند» است. اما در مفهوم مصطلح مصداقی به معنای مردم از شما گلایه‌مند بوده یا انتظاراتی دارند، هست.
در روزهای اخیر این موسیقی در قالب طنز تلخ و نشاط اجتماعی در مراودات زندگی مردم عجین گشته و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. آثار آن دربخش بسترسازی و اشاعه روحیه شادابی و نشاط و همچنین تزریق حس شوخی وهیجان به بطن جامعه این است که با پخش آن در محافل مختلف و دورهمی های دوستانه، اغلب جوانان برای دقایقی از غم نان و فشارهای عصبی ناشی از گرانی وتورم جانفرسا خود را فارغ می یابند و به پایکوبی و شادی می‌پردازند. حتی وقتی دو دوست یا همکار و... در خیابان یا محل کار به هم می‌رسند با انگشت اشاره یکدیگر را مخاطب قرار داده و با بیان این لفظ شعف‌انگیز که به مثابه کلید واژه خوش و بش استعاره‌ای و استفهامی در این ایام محسوب می‌شود، برای لحظاتی کوتاه هم که شده خنده بر لبانشان نقش می‌بندد.
اما در آن روی سکه،بار سنگینی از مفهوم و پیام گلایه‌آمیز اجتماعی در روح ومحتوای این عنوان و به اصطلاح سرتیتر موسیقی موصوف نهفته است. آن وقت که علاوه بر مردم حتی مدیران واحدهای تولیدی و خدماتی و... مسئولین شهری، استانی و نمایندگان خود را با ذکر این واژه مخاطب قرار داده و از وضع معیشتی، اقتصادی و گرانی مایحتاج عمومی انتقاد می‌کنند نقش محتوایی و معنوی کلام بیشتر به ذهن متبادر می‌شود. با مروری گذرا در کلیپ‌ها و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی به صحت این مطلب می‌توان پی برد.
نگارنده مطلب در پرتو فضای دوگانه موجود که شرح مختصر آن گذشت، قصد دارد رئیس جمهور محترم را به منظور مشارکت و پیوستن به این محاوره اجتماعی دعوت کند. به نظر می‌رسد از رهگذر این نوع مشارکت و تقسیم دلخوشی ها و هیجانات برخاسته از متن توده مردم در بین مردم و مسئولین به ویژه شخص ایشان به لحاظ گشاده‌رویی خاصی که از ایشان سراغ داریم، در هر دو وجه موردنظر دستاوردهای مطلوبی به دست می‌آید. به طوری که می‌توان پیش‌بینی کرد در بخش شور و هیجان خودجوش مردمی، حس شادابی و امید در بین لایه‌های مختلف اجتماعی تقویت می‌شود. به دلیل اینکه مردم عالی‌ترین مقام اجرایی کشور را در پررنگ‌تر شدن اینگونه حلاوت‌ها و طراوت‌های دسته جمعی که در این مقطع زمانی بیش از گذشته، ضرورت استمرار آن احساس می‌شود، سهیم می‌دانند.
و در قسمت دوم قضیه که با صبغه مطالبه‌گری از زبان موسیقی تبلور می یابد، تلنگریست بر مسئولین عالی‌رتبه در قوه مجریه وقوای دوگانه دیگر که به عمق مشکلات،درددل ها،گلایه ها و مطالبات پیدا و پنهان آحاد مردم به ویژه قشر مظلوم ومحروم جامعه اشرافیت بیشتری پیداکنند...
از همین روست که بنده با صدای رسا می‌گویم؛ آقای رئیس جمهور «سنی دییللر»!.
آثار پنجه‌های وحشی هیولای فقر، گرانی و بیکاری در گلوی خانواده‌های مستضعف و قشر آسیب‌پذیر به وضوح نمایان است. به همین خاطر آنها «سنی دییللر». مردم انتظار دارند، حس مسئولیت‌پذیری وزرای محترم و مسئولین اجرایی کشور در این موقعیت و شرایط ایجاد شده، در خروجی ایده‌ها و عملکردهایشان به منصه ظهور برسد. در مبحث مقاومت شرافتمندانه آنان به اتفاق خانواده‌ها و بستگانشان در کنار مردم باشند و با حذف تشریفات زائد و برنامه‌های کلیشه‌ای پرهزینه در سازمان‌های زیرمجموعه وزارتی همراهی و مشارکت عملی از خود نشان دهند. آقای رئیس‌جمهور، ملت غیور به آثار تحریم های ناجوانمردانه واقف بوده و در مقابل آن مقاومت می‌کنند. اما از بی‌تدبیری‌های صورت گرفته در بحث کنترل بازار و سیستم اقتصادی کشور، از طیف دلالان و افراد فرصت طلب در بخش‌های اقتصادی، گرانی‌ها، احتکار، اختلاس، رانت و... به شدت گلایه‌مند هستند. بعلت اینکه دود حاصل از آتش غفلت و بی‌تدبیری‌های بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی و مسئولین ذی‌مدخل‌در قضیه، به چشم قشر آسیب‌پذیر و فقیر جامعه می‌رود و دردی جانکاه بر وجودشان مستولی می‌شود. مع الوصف دراین وضعیت اسفناک، مردم «سنی دییللر». اگر از دامنه درماندگی و شرمندگی کارگران، مصائب کودکان کار، مشکلات جوانان بیکار، رنج و عذاب کارمندانی که با حقوق و دستمزد اندک و ثابت در خانه های استیجاری گذر عمر می‌کنند و قدرت خریدشان روز به روز به تحلیل می‌رود، فرزندان طلاق، نوجوانان معتاد، کودکان مبتلا به سوء تغذیه و یا از قیمت نجومی گوشت، میوه‌جات و لبنیات و... سخن بگویم، مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شود. لاجرم از اطناب کلام پرهیز کرده و صادقانه می‌گویم همه آنان یک صدا
«سنی دییللر.»
آقای رئیس‌جمهور، چند روز پیش که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از فرمایشات جنابعالی قانع نشدند، اطمینان دارم به این موضوع پی بردید که آنها هم «سنی دییللر».همچنان که امروز نیز آحاد مردم به ویژه طبقه فرودست ومحروم جامعه «سنی دییلر.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام