کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 شهریور 1397

صفحه خبر: اجتماعی

در زمان شهرداری اصولگرایان 2743 نفر بدون آنکه کارت حضور و غیاب بزنند حقوق دریافت می‌کردند که اکنون
با توجه به یافته‌های آفتاب یزد تعداد این افراد به 216 نفر رسیده که این تعداد هم عمدتا دچار بیماری صعب‌العلاج هستند
آفتاب یزد-گروه اجتماعی: پس از پایان ریاست محمد باقر قالیباف بر شهرداری پایتخت، شهرداری محمد علی نجفی و اعضای شورای شهر پنجم بررسی‌هایی را در رابطه با فعالیت آنها آغاز کردند. پس از تحقیقات این افراد مشخص شد که بی‌انضباطی و عدم کار کار‌شناسی در برخی جاها دیده شده و تخلفاتی در دوران گذشته مدیریت شهری رخ داده از بحث واگذاری املاک گرفته تا تخلفات در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری. اما در کنار موضوعات و تخلفاتی که پس از اتمام دوره شهرداری محمدباقر قالیباف بر شهر تهران نمایان شد، بحث نیروهای مازاد نیز یکی دیگر از این موارد بحث‌برانگیزی بود که بازتاب زیادی داشته و توسط رسانه‌ها به آن پرداخته شد.
اواخر سال گذشته محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران به آن دسته کارمندانی در شهرداری پایتخت اشاره کرده بود که در شهرداری تهران (شهرداری محمدباقر قالیباف) حضور نداشته‌ اما حقوق خود را دریافت می‌کرده‌اند. او تعداد کارمندانی را که به صورت مازاد جذب بدنه شهرداری تهران شده بودند را بین 8 تا 10 هزار نیرو اعلام کرده بود. در آن زمان با مطرح شدن این بحث، نجفی از الزام به ثبت ورود و خروج افرادی که در شهرداری کارت تردد نمی‌زدند، خبر داده بود. از آنجایی که موضوع تعداد بالای نیروهای مازاد در شهرداری تهران هم یکی دیگر از مشکلات پیش روی شهردار جدید تهران بود؛ پیگیری‌ها برای شفافیت در این زمینه تا آنجا ادامه یافت تا اینکه ابراهیم شیخ، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران اخیرا در گفت‌وگو با ایرناپلاس در مورد سرنوشت این افراد گفته بود: «2743 نفر کارمند در شهرداری تهران از زمان دوره قبل مدیریت شهری وجود داشتند که کارت حضور و غیاب نمی‌زدند، اما حقوق کامل می‌گرفتند.» وی ادامه داد: «با اقداماتی که انجام شد، در حال حاضر تعداد این افراد به 216 نفر رسیده‌است. اینها نیز شامل افرادی هستند که به بیماری صعب‌العلاج یا خاص مبتلا هستند و امکان حضور ندارند.» معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران افزود: «همچنین افرادی که به‌عنوان «نگهبان» برخی اماکن متعلق به شهرداری تهران هستند و نصب دستگاه برایشان به صرفه نیست، در این دسته افراد قرار می‌گیرند.» معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران تصریح کرد: «برای تعیین تکلیف این افراد، عملکرد آنها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. اگر این افراد
سر کار خود حاضر شده باشند و تخلف انضباطی نداشته باشند، با افتخار به همکاری با آنها ادامه خواهیم داد.»

> عدم وجود سیستم کنترلی و نظارتی
برای مشخص شدن جزئیات بیشتر درباره حقوق و سال‌های فعالیت این افراد با معاون منابع انسانی شهرداری تهران به گفت‌و‌گو پرداختیم. ابراهیم شیخ، در پاسخ به این سوال که حقوق دریافتی این نیروها چه میزان بوده است، به آفتاب یزد گفت: «حقوق این افراد بسیار متفاوت بوده است. این گونه نیست که عددی واحد و روشن را بتوانیم به عنوان حقوق مطرح کنیم و باید همه این افراد مشخص شوند. این کارمندان فقط کارت نمی‌زدند و این لزوما به معنای این نیست که بر سر کار نبودند. اما به هر حال مشکل این بود که ما هیچ سیستم کنترلی و نظارتی روی آنها نداشته‌ایم.» او درباره سال‌های فعالیت این کارمندان شهرداری نیز اظهار کرد:‌ «آمار سا‌ل‌های فعالیت این افراد با یکدیگر متفاوت بوده است. برخی از آنها سال‌ها در آنجا مشغول به کار بودند و برخی دیگر سال آخر به این مجموعه اضافه شده بودند.» معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران تاکید کرد: «این 2743 نفر افرادی هستند که زمان ورود آنها دقیقا مشخص نبوده و زمان‌‌های ورود مختلفی داشته‌اند و به این دلیل که در مناسب مختلفی مشغول به کار بوده‌اند حقوق‌های متغیر و متفاوتی نیز دریافت می‌کرده‌اند. همچنین این افراد علیرغم عدم ثبت زمان ورود و خروج به عنوان کارمند به رسمیت شناخته شده و پرداخت به آنها صورت گرفته ‌شده است. اما در حال حاضر این افراد ساماندهی شده‌اند. هم اکنون همه این افراد هنگام ورود و خروج کارت می‌زنند.»

> از مجموعه منفک شدند
شیخ می‌گوید: «تنها 216 نفر از آنها از بیماران صعب‌العلاج(سرطان) هستند و باید دائما تحت مداوا باشند که درج ساعت برای آنها بر اساس تصمیم کمیسیون پزشکی انجام می‌شود. یا کسانی که در برخی از ساختمان‌های شهرداری به عنوان نگهبان حضور دارند که تعداد معدودی در آن ساختمان‌ها حضور دارند و امکان نصب دستگاه‌های چهره‌نگار به دلیل هزینه‌های سنگین آن وجود ندارد و ثبت ورود و خروج این افراد به شکل دستی صورت می‌گیرد.» او درباره فعالیت کنونی این کارمندان شهرداری تهران هم گفت: «در حال حاضر تعدادی از آن 2743 نفر که حاضر به پذیرش شرایط کار نشدند از مجموعه منفک شدند و مابقی برای ورود و خروج خود کارت می‌زنند و مانند سایر کارکنان در محل کار خود حاضر می‌شوند.»

> ساماندهی سیستم حضور و غیاب پرسنل
محمد صادقی، ‌مدیرکل منابع انسانی نیز گزارشی از ساماندهی سیستم حضور و غیاب پرسنل شهرداری تهران به آفتاب یزد ارسال کرد که بدین شرح است:
1- ساماندهی دسترسی به سیستم تردد:
در آبان ماه سال 1396 بالغ بر 3365 نفر به سیستم تردد دسترسی داشته‌اند. پس از ساماندهی این موضوع، تعداد دسترسی‌ها در پایان خرداد ماه سال 1397 به 263 نفر که از راهبران سیستم مذکور هستند کاهش و ساماندهی شده است.
2- ساماندهی درخواست‌های عدم پانچ کارت:
در آبان ماه سال 1396 در صورتی که کارکنان موفق به پانچ کارت در سیستم تردد نمی‌شدند، با توجه به دسترسی‌های متعدد، ساعت ورود و خروج به صورت دستی و بدون محدودیت در سیستم ثبت می‌گردید. پس از ساماندهی، ثبت دسترسی صرفاً به تعداد 3 نوبت در ماه مجاز بوده و مشروط به اینکه یک سمت از دو طرف ورود یا خروج حتماً پانچ کارت به‌صورت مکانیزه
انجام شده باشد.
عدم پانچ در آبان ماه سال 1396 به تعداد 2980مورد بوده که در پایان بهمن ماه سال 1396 به طور کامل مرتفع و ساماندهی شده است.
3- الزام به ثبت ورود و خروج:
الف ـ بخشنامه تردد به شماره 1007978/35 مورخ 07/09/1396 مبنی بر الزام به ثبت ورود و خروج کلیه کارکنان صادر و با دقت پیگیری می‌شود.
ب ـ مدیران مجاز به عدم ثبت ورود و خروج بازبینی و تعریف مجدد گردیده‌اند و در حال حاضر 960 نفر از مدیران تحت مدیریت اداره کل ارزشیابی و کارگزینی مدیران از ثبت تردد معاف هستند.
ج - عدم ثبت کارت برای افراد غیر مجاز (غیر از مدیران) در مهر ماه سال 1396 از تعداد 2743 به تعداد 216 نفر در پایان خرداد ماه سال 1397 کاهش یافته است.
د ـ از 216 نفر باقیمانده پرسنل شاغل در اداره کل تشخیص و وصول درآمد، هسته گزینش، اداره کل حسابرسی، مامورین سازمان بازرسی و... که در حال حاضر با توجه به نوع مسئولیت، محل استقرار، فقدان دستگاه کارت زنی و... امکان ساماندهی فراهم نشده است. (جدول شماره1)
وضعیت آمار عدم ثبت کارت از مهر 1396 تا پایان خرداد 1397 در جدول شماره 1 درج شده است.
هـ ـ تعداد 201 نفر دارای بیماری‌های صعب العلاج و خاص بوده که با هماهنگی به‌عمل آمده با شرکت شهر سالم مقرر است در صورت تایید کمیسیون پزشکی از ثبت تردد معاف گردند. لازم به ذکر است که تمامی افراد مذکور در حال حاضر و تا اظهارنظر نهایی شرکت شهر سالم ملزم به ثبت ورود و خروج هستند.
و ـ تعداد 26 نفر از بیماران صعب العلاج و خاص (از مجموع 201 نفر)، ناتوانی‌های گفتاری، شنیداری، معلولیت و ... داشته که مانع از ثبت تردد نبوده و در سیستم ملزم به ثبت حضور و غیاب هستند.
ز ـ تعداد 73 نفر از بیماران صعب العلاج (از باقیمانده 175 نفر)، تاکنون مدارک لازم را ارسال نکرده‌اند.
ح ـ تعداد 102 نفر از بیماران صعب العلاج (از باقیمانده 175 نفر)، مدارک لازم را ارسال کرده‌اند و این مدارک به شرکت شهر سالم جهت طرح در کمیسیون تخصصی پزشکی ارسال شده است.
ط ـ در تیر ماه سال جاری تعداد 35 نفر از بیماران صعب العلاج و خاص(از مجموع102 نفر)، بیماری آنان در کمیسیون پزشکی شرکت شهر سالم مطرح گردیده و از این تعداد 6 نفر مورد تایید قرار گرفته‌اند که پس از اتخاذ تصمیم از مرداد ماه سال جاری از ثبت کارت معاف خواهند شد و با توجه به نظر آن کمیسیون، مابقی29 نفر مشکلی برای ثبت تردد ندارند و همچنان طبق روال قبل ملزم به ثبت ورود و خروج هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام