کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 شهریور 1397

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

«... روند امور در عرصه اقتصادی کشور طبیعی نیست و شواهد و قرائن موجود از حضور یک جریان مرموز در این عرصه حکایت می‌کند که نقش ستون پنجم دشمن را در جنگ اقتصادی حریف علیه ایران اسلامی بر عهده دارد. این احتمال از آنجا قوت می‌گیرد که بسیاری از مشکلات اقتصادی پیش‌رو، راه حل‌های مشخص اقتصادی دارند ولی نه فقط به این راهکارها توجهی نمی‌شود بلکه اقداماتی صورت می‌پذیرد که به وضوح از تلاش برای تخریب عمدی عرصه اقتصادی کشور و ایجاد تنگی در معیشت مردم حکایت می‌کند.»
گزاره فوق بخشی از یادداشت حسین شریعتمداری در تاریخ دوازدهم ماه جاری است. این گزاره از آنجا برایم جالب آمد که مدیر مسئول روزنامه کیهان تاکید کرده که مشکلات فعلی اقتصادی راه حل‌های مشخص دارد. یعنی به عقیده شریعتمداری راه برون رفت از گرفتاری‌های اخیر ساده است اما نمی‌خواهند. فلذا به نظر می‌رسد مدیرمسئول کیهان به همراه دوستان‌شان نسخه شفابخش مشکلات جاری را دارند اما به دلیل در حاشیه قرار گرفتن(!) امکان اجرایی کردن آنها را ندارند. فکر می‌کنم معنی ساده گزاره بالا همین باشد که عرض شد؛ هر چند مثل همیشه رسانه نخست اصولگرایان از پشت پرده‌ها نیز سخن گفته است.
اگر بر فرض مثال سعید حجاریان، مصطفی تاج‌زاده، عبدالله رمضان‌زاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، محسن میردامادی و... چنین می‌نگاشتند می‌شد به آنان حق داد که به‌هر حال درست یا غلط، این افراد نزدیک
به 10 سال است که رسما از حاکمیت اخراج شده‌اند و شرایطی مهیا نیست تا بتوانند ایده‌های خود را اجرایی کنند. اگرچه برخی از اصلاح‌طلبان در مجلس و دولت حضور دارند اما این افراد معدود نیز جرئت آن را ندارند که فی‌المثل یک جلسه با تاج زاده بگذارند و بگویند برای درمان فلان درد چه بکنیم بهتر است؟ اگر هم بر فرض مثال دست نیازی به سوی افراد مذکور دراز شود نیک مشخص است که تزهای سرشاخه‌های اصلی اصلاح‌طلبان با توجه به تحدیدهای روشن و واقعی که وجود دارد هرگز قابلیت ظهور و بروز ندارد. بنابراین عرضم اینجاست که آقای حسین شریعتمداری به گونه‌ای از نسخه‌های شفابخش اقتصادی و در عین حال دم‌دستی سخن می‌گوید که گویا فراموش کرده‌اند سال‌های سال است مملکت در ید ایشان و دوستان شفیق‌شان است. مثلا همین الان در سه قوه فعلی کدام جناح نفوذ بیشتری دارد؟ در مورد قوه قضاییه نکته‌ای نیست، در قوه مقننه هم اصلاح‌طلبان در اقلیت قرار دارند که اگر نبود حداقل FATF را به سرانجام می‌رساندند و در قوه مجریه هم رگه‌های ضعیفی از اصلاح‌طلبی مشاهده می‌شود که تمام اقدامات این رگه هم توسط نیروهای اصولگرا و دو نبش کابینه خنثی می‌شود. ضمن آنکه نباید فراموش نمود که دولت دوم روحانی تمایل شدیدی به سمت راست پیدا کرده است نه چپ، درست بر خلاف دولت اول او. در سازمان شهرداری و شورای شهر هم اصلاح‌طلبان حضور دارند اما چه حضوری؟! نشان به آن نشان که برای شهرداری تهران در نهایت فردی انتخاب شد که دست راست رحمانی فضلی وزیر اصولگرای روحانی بوده است. در مورد دستگاه‌های دیگر هم که تکلیف مشخص است و نیاز به گفتن ندارد.
در مورد سال‌های گذشته هم همین بس که طی سال‌های 84 تا 92 تمام دستگاه‌ها تحت سیطره دوستان و همفکران کیهان بوده است. در دولت و مجلس اصلاحات نیز گفتنی زیاد است اما این دوران تنها موعدی بوده است که اصلاح‌طلبان به صورت نصف و نیمه صاحب اختیار بودند و همین امر موجب شد که تمام شاخص‌ها از منظر اقتصادی تا سیاسی در شرایط خوبی قرار گیرد. به طوری‌که پس از سال‌ها کماکان می‌توان از کارنامه دودولت اصلاحات دفاع کرد و خرده گرفت که چگونه احمدی‌نژاد و دوست شفیق‌اش شریعتمداری این اقتصاد ترمیم شده و در حال رشد را به خاک سیاه نشاندند.
عرض پایانی آنکه کیهان و کیهانی‌ها این روزها حق انتقاد به دولت روحانی را دارند اما این حق را نمی‌توان برایشان قائل شد که از راه حل و راه گریز از مشکلات دم بزنند می‌توانند مشاوره و توصیه بدهند اما انتظار نداشته باشند که اجرایی شود. آنان سال‌ها تصمیم‌گیر بودند و کماکان هستند؛ پس آدرس غلط ندهند. کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام