کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 شهریور 1397

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: اوتیسم، شرایط پیچیده‌ی عصبی ـ رفتاری و شامل اختلالاتی در تعاملات اجتماعی و رشد کلامی و مهارت‌های ارتباطی همراه با رفتارهای تکراری و سخت است و به دلیل گستردگی علائم بیماری آن را اختلال طیف اوتیسم (ASD) می‌نامند. این بیماری شامل اختلال در طیف وسیعی از علائم و مهارت‌ها در سطوح مختلف است.
حلقه ی واسط«اوتیسم» و «اوتیسم سیاسی» در همان«رفتارهای تکراری و سخت» خلاصه می شود، مجموعه رفتارهایی که از هرطرف خوانده شود یک معنا بیشتر از آن استخراج شدنی نیست؛«ما خوبیم! و فقط ما خوبیم!!!»

اواخر89 و اوایل 90، احمدی نژاد تنها شد!
در تحلیل های ارائه داده شده از سوی طیفی موسوم به اصولگرا، پیروزی روحانی محصول حضور موثر اصلاح طلبان در انتخابات دانسته نشد و در تحلیلی موشکافانه تر، روحانی، یک اصولگرای معتقد به اصول و قوانین اصولگرایی معرفی می‌شود که دیدگاه‌های اعتدالی تری نسبت به بدنه ی معروف به تندرو دارد اما همین طیف سخت بر این عقیده اند که حسن روحانی هیچ دلبستگی ای به اصلاحات ندارد!
پیشتر اما احمدی نژاد نیز محصول پیروزی اصولگرایان و حاصل حمایت تام و تمام اصولگرایی به شمار آمد؛ مسئله ای که احمدی نژاد هیچگاه شانه زیربار آن نگذاشت و گاه به صراحت بدهکاری به این جناح و نحله ی سیاسی را یک شوخی بی معنا توصیف می کرد اما، اصولگرایان در هرصورت حیات و ممات خود را در همراهی و حمایت از احمدی نژاد می دانستند که اگر جز این تصمیمی اتخاذ می شد باید تفکرات اصولگرایی را در نقطه ی پایان فرض کرد.
زاویه گیری‌ها با احمدی نژاد از اواخر سال 89 و اوایل سال 90 آغاز شد و یک سال مانده به اتمام دوران پاستور نشینی احمدی نژادی ها، این زاویه‌گیری
به حدی شدت پیدا کرد که کار را به اعلام برائت و نقدهایی تند و
رو در رویی‌های بی سابقه کشانید.
انتخابات 92 برگزار شد، اصلاحات در حمایت از روحانی سنگ تمام گذاشت و در حالی که احتمال و امکان حضور کاندیدایی صرفاً اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری فراهم نبود! قرار بر این شد تا از حسن روحانی البته بدون شرط و گرویی که بعدها به پاشنه آشیل ارتباطات حسن روحانی و اصلاحات تبدیل شد، حمایت تام و تمام به عمل آید که آمد.
تفکرات کیهانی بارها و بارها تلاش می کند و دست بردار نیست تا در دیدگاه‌هایی متناقض، حسن روحانی را از بدنه ی اصلاح طلبی جدا کند؛ مسئله‌ای که در بین اصلاح طلبان اساساً محل و مفهومی ندارد چون نه حسن روحانی داعیه ی اصلاح طلبی در سر داشت و نه اصلاح طلبان چنین ادعایی را مطرح ساخته بودند و اما در تناقضی پیدا و آشکار، کیهان و شریعتمداری به ناگاه چنین تصمیمی را اتخاذ می کنند که اصلاح طلبان را مسئول تمامی ناکامی های دولت های 11 و 12 قلمداد کنند یا لااقل شکست های اقتصادی و برجامی را به پای اصلاحاتی ها بنویسند که نوشتند.

این تمام ماجرا نبود!
با رد صلاحیت احمدی نژاد حتی با منعی که به عمل آمده بود از ناحیه حضور در انتخابات (با این استدلال مهربانانه و حکیمانه که نه به صلاح احمدی نژاد بود و نه به صلاح کشور!)، و همزمان با رد صلاحیت دوگانه های به احمدی نژاد چسبیده ـ بقایی و مشایی ـ این طیف راه و شیوه ای را در پیش گرفتند که حداقل از سال های پس از 57 نظیری برای آن نمی توان یافت.

ذکر یک نکته ضروری است؛ احمدی نژاد را نمی توان آدم باهوشی به شمار نیاورد اما اگر هم قائل به هوشی باشیم؛ که هستیم! این هوش قطعا خاکستری است زیرا در تقابل‌های به وجود آمده نفع طرفین دعوا لحاظ نشده و از آنجایی که نمی خواهیم و نمی توانیم احمدی نژاد را یک برانداز به شمار آوریم! او را برخوردار از هوش خاکستری می دانیم و نه سیاه!

احمدی نژادی‌ها از هیچ کوششی فروگذار نکردند!
تلاش برای به راه انداختن کارناوال‌های شهرستانی(عمدتاً شهرهای دورافتاده و کوچک، آخرینش«لیکک بهمئی» در استان کهگیلویه و بویر احمد»)، انتقاد از دولت روحانی با حربه‌هایی چون معیشت، یارانه، بیکاری و... حمله به دستگاه قضایی، انتقاد از برخی دستگاه‌های دیگر...
جامعه نسبت به تمامی این شگردها منفعلانه فقط نظاره می کند و هیچ همراهی‌ای صورت نمی پذیرد! پای زنبیلی قرمز به میان می آید، قشون کشی دم در دادسراها، بست نشینی در حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) ایجاد راهبندان در برخی مناطق شهر و دوباره سفرهای شهرستانی با همان تکیه بر نقاط خیلی دوردست!
احمدی‌نژادی‌ها تا اینجای ماجرا نتوانسته‌اند مردم را با خود همراه کنند، نمک اعتراضات بیشتر و محصول اعتراضات شورتر می شود! این بار نطق‌های آتشین با حمله به بالاترین مقام قوه قضائیه در دستور کار قرار می گیرد و اما جامعه به دنبال رسیدن به پاسخ یک سوال بیشتر نیست؛ دلیل عدم برخورد با احمدی نژاد چه دلیلی دارد و پاسخ نگاه حکمت آمیزی است که قوه قضائیه به ماهیت موضوع دارد.
بقایی و در پی بقایی، مشایی نیز بازداشت و روانه زندان می شوند، تصاویری از اندام لاغر و نحیف که افکار عمومی فربه و چاق آن را پیشتر ندیده و وعده و وعیدهایی برای انتشار فیلم‌هایی که بوی افشای رازهای مگو می دهد. فیلم‌هایی که وعده داده شده اگر پای بازداشت به ماجرای اعتراضات کشانده شد قطعا منتشر
می شود.
بالاخره لحظه موعود فرا می‌رسد و آن فیلمی که قرار بود جامعه را دچار شوک کند به مدت 36 دقیقه در فضای مجازی منتشر می شود 30 دقیقه حرف‌های
بی سر و ته و تکراری و 6 دقیقه
حمله به طائب!
از همین نقطه است که ذهن به یک سمت و سویی عجیب کشانده می‌شود به سمت یک در خود ماندگی، در خودفرورفتگی،«رفتارهای تکراری و سخت» و از همین نقطه ذهن دچار یک اصطلاح بدیع می شود؛ اوتیسم سیاسی!
حالا دیگر تمامی شگردهای تقریباً
نخ نما شده رو شده، مردم دچار شوک نمی شوند
حتی اگر ناگهان رئیس دولت‌های
نهم و دهم را روبه‌روی مغازه یا دفتر کار خود ببینند! جامعه به این«نِق زدن»ها عادت کرده به جملات تکراری و حملات شبیه به هم. مردم همچنان در چرایی عدم برخورد مانده‌اند اما قوه قضائیه روی حکمت آمیز بودن ماجرای عدم برخورد ایستاده است! دور از حکمت هم نیست، این عدم برخورد کار احمدی نژادی‌ها را به یک تکرار، به یک در خودماندگی به یک درخودفرورفتگی کشانده! حالا دیگر به آسانی می توان گفت ما بیشتر از آنکه شاهد یک جنبش اعتراضی باشیم شاهد نوعی اوتیسم سیاسی هستیم چون در وانفسای گرانی و تبعیض و فساد، محمود احمدی نژاد همچنان به دنبال نجات مشایی و بقایی است، به گرانی آهن و کمبود پوشک و نایابی دارو کاری ندارد.
او در سخت ترین شرایط هم حاضر نیست دست از سفرهایی که تنها حربه باقیمانده دیده شدن است دست بکشد، او در سفر به دورافتاده ترین نقاط هم تلاش می کند تا افکار عمومی را از اصل پرونده مشایی و بقایی دور کند او به قوه قضائیه حمله می کند چون حمله به دولت و مجلس کارایی ندارد! او یک بار علناً به روحانی حمله کرد و از او خواست تا استعفا بدهد! همین درخواست کافی بود تا به او بفهمانند درخواست برای استعفای دولت مستقر یعنی بازی در زمین دشمن و اما داستان احمدی‌نژاد و دستگاههای دیگر گویی حالاحالاها باید ادامه پیدا کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام