کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 19 آذر 1398   Tuesday 10 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 شهریور 1397

صفحه خبر: اجتماعی

تصاویر مخابره شده از آسمان عسلویه در روزی که حسن روحانی به این شهر رفتو مقایسه آن با روزهای دیگر نشان می‌دهد مسئولان پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در روزهایی که مسئولان به این شهر می‌آیند با خاموش کردن یا کم کردن فلرها سعی می‌کنند آلودگی هوا را کاهش دهند
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: هوای آلوده مناطق جنوبی کشور که بیشتر به علت آتش‌سوزی‌های اخیر هورالعظیم عراق یا گرد و خاک‌های باد آورده از کشورهای همسایه و خشکسالی‌های اخیر کشور ایجاد شده‌، زندگی مردم آن مناطق را مختل کرده و سلامت آنها را به مخاطره انداخته است. دود بیشتر این آلودگی‌های محیط زیستی نیز به چشم اهالی خوزستان، سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق همجوار این استان‌ها رفته است. یکی از این مناطق عسلویه نام دارد، منطقه‌ای که از آن به پایتخت انرژی ایران یاد می‌کنند اما با وجود منابع عظیم انرژی در این شهرستان خطراتی جدی سلامت ساکنان و شاغلان آنجا را تهدید می‌کند. چنانچه اوایل شهریور ماه جاری پدیده گرد و غبار و کاهش سطح دید باعث لغو سفر وزیر نفت به عسلویه شد. مدیر روابط عمومی فرودگاه شهید دستغیب شیراز در این باره گفته بود: «پرواز ماهان حامل وزیر نفت بود که به دلیل نامساعد بودن هوای عسلویه این پرواز در شیراز فرود آمد و وزیر نفت با هواپیمایی سپهران به تهران بازگشت.» از دیگر منابع آلوده در عسلویه وجود مشعل‌های بی‌شمار گاز در بزرگترین پالایشگاه
گازی و صنایع پتروشیمی آن منطقه است که به گفته
برخی کارشناسان، آلودگی عسلویه را 100 برابر
تهران کرده است. آلودگی شدید هوایی که
دود و مواد سمی را مستقیم وارد ریه هزار نفر از ساکنان این منطقه کرده است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست نیز درباره آلودگی هوا در عسلویه گفته بود: «هیچ‌ کس نمی‌تواند 48 ساعت در عسلویه زندگی کند و از نظر قوانین زیست محیطی همین الان باید عسلویه تعطیل شود و اگر بخواهیم طبق استانداردهای بین المللی عمل کنیم، باید تمام صنایع خودروسازی نیز تعطیل شوند؛ همچنین بسیاری از نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، تولیدکنندگان موادغذایی و دامداری‌ها باید تعطیل شوند و برای حرکت در چارچوب قانون صدها یا هزاران میلیارد سرمایه نیاز داریم. شاغلان در عسلویه هیچ جایی برای فرار ندارند، چرا که شهرها بین پالایشگاه‌ها احاطه شدند و به دلیل اینکه باید هزینه‌هایی صورت می‌گرفت، این پالایشگاه‌ها جابه‌جا نشدند.» کلانتری افزود: «120 میلیارد دلار در عسلویه سرمایه‌گذاری شده و در حالی که برای جابه‌جایی پالایشگاه‌ها تنها یک میلیارد دلار هزینه لازم بود، اما براساس کوتا‌هی‌های صورت گرفته مردم عسلویه یا باید تحمل کنند یا جابه‌جا شوند یا صنعت گاز و پتروشیمی ما تعطیل شود.» با وجود اینکه سال‌ها از هشدارهای کارشناسان و مسئولان محیط زیست نسبت به بروز فاجعه بیماری‌های تنفسی و ... در عسلویه می‌گذرد اما هنوز خبری از اقدامات لازم نبوده و کماکان مشعل‌های گاز در حال سوختن بوده و تنفس را در آن منطقه بسیار مشکل می‌کند. اگر حتی برای یک بار هم کسی از راه عسلویه بخواهد به استان هرمزگان رفته یا از هرمزگان به مرکز یا شمال کشور سفر کند هنگام عبور از جاده‌های عسلویه ناچار به بستن کامل پنجره‌های اتومبیل خود خواهد بود زیرا بوی گاز بسیار نامطبوع منطقه راه را برای ورود اکسیژن به ریه‌ها بسیار مشکل می‌کند هرچند که بستن پنجره‌ها نیز تفاوت زیادی در اصل ماجرا
ایجاد نمی‌کند.

> رئیس جمهور به عسلویه آمد، هوا پاک شد
13 شهوریور امسال بود که مراسم افتتاح طرح‌های بزرگ پتروشیمی مرجان، دماوند و پردیس در شهرستان عسلویه با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور کشور برگزار شد. اما ساکنان این منطقه با استناد به عکسی که از دو روز قبل و روز سفر رئیس جمهور به شهرستان عسلویه گرفته شده است، می‌گویند: «در این تصاویر اختلاف وضعیت هواى عسلویه را مى‌بینید، یکى در روز عادى که آلودگى ناشى از شرکت‌هاى پارس جنوبى صدها برابر بیشتر از آلودگی هوای تهران است و تصویر دیگر که در روز سفر رئیس جمهور به عسلویه گرفته شده است. اگر آلودگى هواى عسلویه بحرانى نیست، چرا در ایام سفرهاى وزرا و رئیس جمهور شعله‌ها را پایین مى‌آورید؟ اگر آلودگى هوا به حد «مردم عسلویه یا باید بروند یا ...» رسیده است چرا کارى نمى‌کنید؟» آنها این وضعیت را غیر عادی خوانده و معتقدند که درست یک روز قبل از اینکه یکی از مقامات کشوری به این شهرستان سفر کنند، فلرهای گاز خاموش می‌شوند تا آلودگی هوا باعث نارحتی و مشکل برای مسئولان نشود و با رفتن آن مسئول از عسلویه دوباره فلرها روشن می‌شوند.

> خون مسئولان رنگین‌تر از مردم نیست!
داریوش یکی از ساکنان عسلویه است که درباره تفاوت هوا در روز سفر حسن روحانی به این شهرستان و روز قبل از آن اشاره کرده و به آفتاب یزد می‌گوید: «در روز‌های عادی آلودگی هوا بسیار بالا است اما زمانی که یک مقام برای افتتاح یا امور دیگر قصد سفر به عسلویه را داشته باشد از یک روز قبل همه فلرها را خاموش می‌کنند تا میزان آلودگی هوا را پایین بیاورند و بوی گاز کمتر شود. چنانچه این اتفاق در سفر آقای روحانی افتاد و آن روز آلودگی و بوی گاز در منطقه رفع شد.» او تاکید کرد: «هر بار هم به همین شکل است. حالا سوال مردم منطقه این است که چرا با خاموش کردن یا کم‌کردن فلرها هنگام سفر مسئولان، آلودگی هوا را کاهش می‌دهند اما روزهای عادی چنین کاری را انجام نمی‌دهند؟ اگر قرار است به یک شکل و قاعده کار کنند باید همیشه اینگونه باشد. نباید جان مردم را به خطر بیندازند. خون مسئولان که رنگین‌تر از مردم نیست!» این ساکن عسلویه گفت:‌ «آقای کلانتری هم مدتی پیش گفت مردم یا باید از این شهرستان کوچ کنند یا باید ... این سخنان نشانه آگاهی مقامات از میزان بالای آلودگی هوا در این منطقه است» او در ادامه با اشاره به مشکلات جانی مردم این منطقه افزود: «در این سال‌ها میزان بیماری‌های پوستی، سرطان‌ها، بیماری‌های ریوی و تنفسی به شدت بالا رفته است. چهار نفر از نزدیکان من مانند عمه و پدرم نیز در سه-چهار سال اخیر به دلیل آلودگی هوا با ابتلا به مشکلات ریوی و سرطان جان خود را از دست داده‌اند.»

> رئیس جمهور می‌داند
مشاور رسانه‌ای سکینه الماسی(نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی) نیز در گفت‌و‌گو با آفتاب یزد ماجرای خاموش یا کم کردن فلرها را تایید کرده و اظهار کرد: «در این خصوص یکی از رسانه‌های عسلویه نیز مطلبی با این عنوان «فلرهایی که به احترام ... خاموش می‌شوند» نوشته بود که من در سفر اخیر رئیس جمهور به این شهرستان این نوشته را به رئیس جمهور دادم و او نیز در جریان آن قرار گرفت.» او افزود: «همیشه این کار را انجام می‌دادند. واقعیت شهرستان عسلویه این است که برای کاهش هزینه‌ها مراکزی را به صورت متمرکز احداث کردند اما از سوی دیگر به مسائل زیست محیطی آن توجهی نداشتند. در حال حاضر هم باید به این نتیجه برسند که یا این مراکز را تعطیل کنند یا این مسائل به شکل کنونی ادامه پیدا کند. ممکن است کمی در حوزه فلرینگ بتوانند اوضاع را بهتر کنند اما وضعیت این منطقه را نمی‌توانند متحول کنند.»
به گفته مسئولان دولتی و کارشناسان محیط زیست اوضاع جوی این منطقه بغرنج است. مشکلاتی که تاسیس نیروگاه‌ها و کسب منفعت ملی برای مردم عسلویه به ارمغان آورده است. در حالی که با اندکی هزینه و بازیافت گاز از فلر پالایشگاه‌ها هم می‌توانند از هدررفت گاز جلوگیری کنند و هم در زمینه زیست محیطی شاهد تحولی گسترده و مثبت باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام