کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: تجمع‌های اعتراضی علیه فساد و کمبود خدمات عمومی‌در اواخر تیرماه از شهر نفت خیز بصره شروع شد. به دنبال دور تازه اعتراضات در بصره، شامگاه جمعه عده‌ای با تعرض به کنسولگری ایران به طرز بی‌رحمانه‌ای ساختمان دیپلماتیک کشورمان را در این شهر به آتش کشاندند. از این رو، به آتش کشاندن کنسولگری ایران در بصره انتقادات بسیاری از سوی وزارت خارجه کشورمان به دنبال داشت و بهرام قاسمی‌سخنگوی وزارت خارجه ایران همزمان با این حادثه، نسبت به دست‌های آشکار و پنهانی که درصدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند، هشدار داد و گفت: «مسئولیت هرگونه اهمال و تعلل امنیتی بر عهده دولت عراق بوده و انتظار داریم در شناسایی و اشد مجازات مهاجمین تعجیل نمایند.» از این رو به نظر می‌رسد که با توجه به تجربه تلخ حمله خودسران به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه سال 94 ، قطع روابط ریاض با تهران در پی این رخداد و همچنین تلاش عربستان و آمریکا برای تخریب روابط دوستانه ایران و عراق، نباید به تعبیر کارشناسان دست به اقدامی‌زد که به زیان دو کشور تمام شود به همین دلیل اقدامات ایران در برابر این حادثه نباید فراتر از انتقاد برود. زیرا اقدام متقابل در قبال عراق، بازی در زمین دشمن است.

> کنسولگری ایران در آتش
به دنبال دور تازه ای از ناآرامی‌های بصره که از هفته گذشته در این شهر عراق آغاز شد، کنسولگری ایران شامگاه جمعه مورد تعرض عده‌ای در بصره قرار گرفت و سراسر ساختمان کنسولگری ایران در حجم عظیمی‌از آتش سوخت. اتفاقی که لحظه ای بعد خبر آن توسط کاربران عراقی در توییتر و سپس فیلم آن توسط ایرانی‌ها در فضای مجازی دست به دست می‌چرخید، فیلمی‌که تصویری از یک تعرض و آتش‌سوزی بی رحمانه را در معرض تماشای عموم قرار داده بود. البته بنا به گفته مسئول اطلاع رسانی کنسولگری ایران در عراق و ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق، همه نیروهای امنیتی کنسولگری عراقی و نیز ایرانی در سلامتی کامل به سر می‌برند اما، وسایل و امکانات و خود ساختمان متاسفانه خسارت جدی دیده است.

> واکنش وزارت خارجه ایران
وزارت خارجه ایران، حمله به کنسولگری این کشور در شهره بصره عراق را به شدت محکوم کرد و در پی به آتش کشید شدن کنسولگری ایران در بصره، سفیر عراق در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شد. بر اساس این گزارش و به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی‌سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تعرض مهاجمان ناشناس و تحریک شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی‌در بصره اظهار داشت: متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران، خسارات مالی زیادی به بار آورد. قاسمی‌ضمن محکوم کردن این اقدام خلاف موازین و با یادآوری مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، از دولت عراق مصرا خواست هر چه سریع تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام نمایند. سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: با توجه به اطلاع و هشدار قبلی به مقامات دولت عراق، بدیهی است مسئولیت هرگونه اهمال و تعلل امنیتی برعهده دولت عراق بوده و انتظار داریم در شناسایی و اشد مجازات مهاجمین تعجیل نمایند.

> ورود کمیسیون امنیت ملی به حادثه
ساعاتی پس از خبر آتش سوزی کنسولگری ایران در بصره و واکنش وزارت خارجه ایران نسبت به این حادثه تاسف برانگیز، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم از بررسی حمله به کنسولگری ایران در بصره در این کمیسیون خبر داده است. علی نجفی ضمن محکوم کردن این حمله و به آتش کشیدن ساختمان کنسولگری گفته که خسارات مالی زیادی به بار آمده است. نجفی افزود: طبق موازین، دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک مسئولیت دارد.

> دستور العبادی برای بازجویی از محافظان
حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در واکنش به این حادثه با صدور دستوری، خواستار تحقیق از یگان‌های امنیتی مسئول محافظت از نهادهای عراقی و کنسولگری جمهوری اسلامی‌ایران در بصره شد. به نوشته خبرگزاری «الغد» عراق، العبادی این دستور را به دلیل کوتاهی این نهادها در عمل به وظایف‌شان برای محافظت از اماکن مربوطه صادر کرده است. از سویی، وزارت خارجه عراق از حمله به کنسولگری ایران در بصره و آتش زدن آن ابراز تاسف کرده و خواستار حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی شده است. احمد محجوب سخنگوی رسمی‌وزارت خارجه عراق تاکید کرده است در حالی که مطالبات تظاهرات کنندگان در استان بصره را درک می‌کنیم، در عین حال از حمله برخی افراد به ساختمان کنسولگری ایران در بصره به شدت ابراز تاسف می‌کنیم. این اقدام رضایت بخش نیست و با وظیفه میزبانی ملی از نمایندگی‌های دیپلماتیک همخوانی ندارد. همچنین گفتنی است که پایگاه خبری شبکه «العربیه» به نقل از منابع آگاه محلی عراق از برکناری رئیس پلیس بصره خبر داد. البته هنوز منابع رسمی‌عراق این خبر را تایید یا رد نکرده‌اند اما گفته می‌شود که در پی تشدید ناآرامی‌های بصره، وی برکنار شده است.

> ادامه اعتراضات در بصره
بر اساس این گزارش و به نقل از شبکه العالم، در ادامه اعتراضات و نا آرامی‌های بصره؛ صبح روزگذشته یک منبع که در فرودگاه
بین المللی بصره کار می‌کند از حمله به فرودگاه بصره و کنسولگری آمریکا
خبر داد. این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: گلوله‌های شلیک شده به سوی این فرودگاه نزدیک کنسولگری آمریکا و فرودگاه سقوط کرد و هیچ تلفات جانی یا خسارت مالی به همراه نداشت. او با بیان اینکه گلوله‌ها به احتمال زیاد کنسولگری آمریکا را که در نزدیکی فرودگاه است، هدف قرار داده بود، ادامه داد: محل اصابت این گلوله‌ها دور از ساختمان مسافران و دور از محل استقرار هواپیماها بود و هیچ تلفات و خساراتی به همراه نداشت و فعالیت فرودگاه به حال طبیعی خود ادامه دارد.

> دست‌های پنهان در حریق کنسولگری
رسانه‌های عراقی روزگذشته از حمله عناصر نفوذی آشوبگر به ساختمان کنسولگری ایران و به آتش کشیدن آن خبر دادند. از این رو، همزمان با آتش سوزی کنسولگری ایران در بصره، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان و سفیر ایران در عراق از تلاش برخی از عناصر بیگانه برای تخریب روابط دو کشور خبر دادند تا آنجا که سخنگوی وزارت خارجه، نسبت به دست‌های آشکار و پنهانی که در صدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند، هشدار داد و از سویی ایرج مسجدی سفیر کشورمان هم در بغداد با بیان اینکه برخی عوامل می‌خواهند روابط میان ایران و عراق را تخریب کنند؛ رابطه‌ای که برای ایجاد آن سال‌ها تلاش شده است، گفت: عوامل بیگانه نزدیک به آمریکا، صهیونیست‌ها، برخی کشورهای عربی و عوامل داخلی به این تخریب روابط، دامن می‌زنند.

> عبرت از حمله به سفارت عربستان
به نظر می‌رسد که همزمان با ناآرامی‌های اخیر در بصره و اعتراض مردم این شهر نسبت به اوضاع اقتصادی و شرایط کشور عراق که در اواخر تیرماه علیه فساد و کمبود خدمات عمومی‌ از شهر نفت خیز بصره شروع شد و از سه‌شنبه هفته گذشته دور تازه اعتراضات در بصره به دنبال مسمومیت هزاران نفر به دلیل آشامیدن آب آلوده آغاز گردید، در این میان برخی از کشورها هم بدشان نمی‌آمد که بر این موج سوار شوند و از این موج در جهت منافع سیاسی خود بهره ببرند. به همین دلیل در میان برخی از تحلیل گران و حتی وزارت خارجه این اعتقاد وجود دارد که نقش آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی در تشدید ناآرامی‌های عراق و آتش سوزی کنسولگری ایران در بصره محرز است. زیرا این کشورها درصدد تشویش اذهان عمومی‌عراق علیه ایران و تخریب روابط تهران و بغداد هستند، به همین دلیل ایران با توجه به تجربه حمله خودسران به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد و همچنین در شرایطی که مخالفان خارجی و منطقه‌ای درصدد سیاه نمایی از ایران و نقش او در منطقه هستند، نباید موضعی از سوی مسئولان و حتی افکار عمومی‌اتخاذ شود که منجر به تحقق اهداف مخالفان روابط تهران و بغداد و یا به عبارتی تخریب روابط دو کشور گردد و از سویی اقدام شتاب زده عربستان در قبال تهران پس از ماجرای حمله به کنسولگری عربستان در تهران و مشهد و به عبارتی قطع روابط با تهران، این بار از سوی ایران در برابر عراق تکرار نشود.

> حمله‌ای سازماندهی شده و سیاسی
صباح زنگنه تحلیلگر مسائل خاورمیانه و نماینده سابق ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی‌درباره تعرض به کنسولگری ایران در بصره و مواضع مسئولان و همچنین افکار عمومی‌ایران نسبت به این حادثه گفت: آتش سوزی کنسولگری ایران در عراق نتیجه عوامل متعددی است که امروز منجر به چنین حادثه ای شده است. بنابراین باید قبل از هر چیز به ریشه‌ها و سپس به این واقعه تلخ پرداخت. او افزود: فارغ از اینکه تعرض و آتش زدن کنسولگری ایران در وهله نخست یک اقدام محکوم و غیرقابل قبولی است، اعتراض کنندگان در بصره به دنبال اهداف دیگری بودند اما عده‌ای در میان آنها از این فرصت استفاده کرده و کنسولگری کشورمان در بصره را به آتش کشاندند. این تحلیلگر مسائل خاورمیانه ادامه داد: آتش زدن کنسولگری ایران نشان می‌دهد که جریان سیاسی خاصی، افراد را سازماندهی کرده و به سمت حمله به کنسولگری ایران هدایت کرده اند. نماینده سابق ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی‌اظهار کرد: نیروهای نظامی‌و مسئولان امنیتی بصره باید پیش بینی‌های لازم را انجام می‌دادند. مردم ایران و عراق مشترکات بسیار زیادی دارند، اکنون ایران باید تذکرات لازم را به دولت عراق بدهد که البته ایران در مرحله انتقاد به سر می‌برد اما نباید اقدامات ایران در قبال این حادثه از تذکر و انتقاد فراتر برود. او اذعان کرد: از همان چند ماه اخیر که تبلیغات علیه ایران افزایش پیدا کرده باید متوجه این روند می‌شدیم و پیش بینی‌های لازم را به عمل می‌آوردیم. این تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: از همان زمان که ایران به قطع برق و آب در اوج گرما و... متهم شده بود، باید اقدامات لازم صورت می‌گرفت و پیش بینی می‌شد که این اتهامات می‌تواند حتی به این حادثه تلخ بینجامد. زنگنه در پایان گفت: اگر کمی‌به گذشته رجوع کنیم و ببینیم که چه کسانی از نقش ایران در عراق و مبارزه با تروریست ناراضی بودند، قطعا اکنون پی می‌بریم که چه کسانی به دنبال تخریب روابط بین دو کشور هستند. وجود تعامل و نزدیکی مردم ایران و عراق برخی از کشورها را ناراحت می‌کند به همین دلیل مسئولان در ایران و افکار عمومی‌نباید مواضعی در پیش بگیرند که به تحقق اهداف مخالفان و تخریب روابط بینجامد.

> تخریب روابط، امری غیر ممکن
سید جلال ساداتیان تحلیلگر مسائل بین الملل و سفیر اسبق ایران در لندن درباره تعرض معترضان عراقی به کنسولگری ایران در بصره و مواضع مسئولان و همچنین افکار عمومی‌ایران نسبت به این حادثه گفت: حادثه آتش سوزی کنسولگری ایران در بصره بی ارتباط با عربستان در این واقعه نیست. زیرا عربستان همواره همه تلاشش را بکار برده تا نقش معکوسی از ایران در منطقه نشان دهد و اکنون هم به دنبال تخریب روابط ایران و عراق است. او افزود: بنابراین باید برخورد ایران، عاقلانه و در چارچوب باشد. با توجه به اینکه دولت عراق مسئول حفظ امنیت کنسولگری ایران است، بدون تردید باید نسبت به این حادثه اعتراض کرد. این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: اما اقداماتی نظیر اقدامات عربستان که پس از حمله خودسران به سفارت عربستان در تهران و مشهد، روابط خود را با ایران به طور کل قطع کرد، چنین واکنشی در قبال عراق هم به مفهوم بازی در زمین دشمن است. او اظهار کرد: شایعاتی که در مورد مردم دو کشور مطرح می‌کنند و همچنین این ادعا که ایران مسئول نارسایی‌های جنوب عراق است و برق این کشور را قطع کرده است؛ جنگ روانی علیه ایران است. اکنون هم تعدادی از همان افراد، کنسولگری ایران را به آتش کشاندند. سفیر سابق ایران در لندن اذعان کرد: البته مقصود این نیست که ایران مخالفی در میان شیعیان این کشور ندارد اما آتش زدن کنسولگری کشورمان نشان می‌دهد که دست‌هایی به دنبال تخریب روابط ایران و عراق هستند. در حالیکه این امر امکان پذیر نیست. زیرا ایران و عراق با یکدیگر مشترکات دینی و اعتقادی و... دارند. از سویی زائران بسیاری از عراق به ایران و از ایران به عراق برای زیارت می‌روند و همچنین برخی از علمای عراقی ریشه ایرانی دارند به همین دلیل نمی‌توان به سادگی از کنار این مشترکات گذشت. او افزود: فارغ از این مشترکات، ایران عراق را از بحران تروریست نجات داد و همچنان ایران حتی در بازسازی هم به این کشور کمک می‌کند. ساداتیان در پایان گفت: حتی وقتی که حیدر العبادی می‌گوید عراق در مقابل تحریم‌های آمریکا در قبال ایران منافع خود را در نظر می‌گیرد، واکنش‌های بسیاری در عراق نسبت به اظهارت او ایجاد می‌شود. بنابراین تخریب روابط ایران و عراق امری غیر ممکن است. زیرا دو کشور در همه ابعاد با یکدیگر روابط گسترده ای دارند. دوستی دو کشور حتی پس از جنگ تحمیلی نشان از عمق روابط ایران و عراق دارد و کسی نمی‌تواند به سادگی آن را مخدوش کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام