کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 شهریور 1397

صفحه خبر: صفحه یک

حوادث اخیر در عراق بر اثر دو عامل داخلی و خارجی اتفاق افتاده است. در عامل داخلی حقیقت این است که دولت العبادی در طول سال‌ها‌ی اخیر نتوانسته به مناطق محروم جنوب عراق خدمات لازم را ارائه بدهد. افزایش نرخ بیکاری در بصره و ناصریه همچنین کمبود آب ، برق و خدمات رفاهی موجب شده که بسیاری از مردم بصره و مناطق جنوبی نسبت به دولت العبادی بد بین شوند و تظاهراتی شکل دهند. برخی از جریانات سیاسی هم به دلیل اختلافات شدید میان یکدیگر سعی می‌کنند که به این تظاهرات دامن بزنند .
اما عوامل خارجی مثل عربستان و آمریکا تلاش می‌کنند تا تظاهرات مشروع و قانونی مردم را به سمت خشونت و شعارهایی علیه همسایگان متوجه کنند . برخی از شعارهایی که ارائه شده است شعارهای وارداتی است که ارتباطی با مسائل داخلی ندارد از جمله اینکه رسانه‌ها‌ی عربستان القا می‌کنند که ایران آب رودخانه کارون را به عراق بسته و موجب کمبود آب در بصره شده و یا اینکه برق بصره را قطع کرده است . این موضوع باعث گردش برخی شعارها علیه ایران می‌شود و احزاب سیاسی از این وضعیت استفاده می‌کنند. آقای العبادی نیز سعی می‌کند از شرایط موجود برای اعلام حالت فوق العاده در کشور استفاده کند و برای باردوم حاکمیت خودش را در عراق حکمفرما کند. پشت سر العبادی هم آمریکا و عربستان قرار دارند که سعی می‌کنند حیدرالعبادی را بر ایران تحمیل کنند. در سال‌ها‌ی گذشته نیز وضعیت عراق کاملا پرتنش شده است ضمن اینکه احزاب سیاسی هنوز به یک جمع بندی در مسائل سیاسی نرسیده اند و امیدوارند تا اختلافاتی میان جریان‌ها‌ی شیعه رخ دهد و آن نکته‌ای است که عربستان به دنبال آن است و در نتیجه درگیری شیعیان موجب می‌شود تا فضای ناپایداری در کشور حکمفرما شود .
از آنجایی که مراسم اربعین به عنوان نماد همبستگی بین دو ملت ایران و عراق در سطح منطقه و عراق حکمفرما ست بسیاری از سازمان‌های ضد شیعه به دنبال آن هستند که این نماد مهم همبستگی بین شیعه را که معمولا در اربعین تجلی پیدا می‌کند برهم بزنند. اکنون رویکرد تظاهرات کنندگان در شهرهای مرزی عراق به این سمت است که اجازه ندهند مراسم راهپیمایی بزرگ اربعین که در پیش است ادامه یابد و این حرکت پرشور را قطع بکنند. نگرانی بازیگران بحران منطقه چون عربستان اسرائیل امارات و بحرین این نکته است که اجازه ندهند ارتباطاتی که بر اساس عقیده موجود بین دو کشور ایران و عراق شکل گرفته همچنان ادامه پیدا کند بلکه سعی می‌کنند عوامل خودشان را تحریک بکنند تا مانع اربعین شوند. بنابراین باتوجه به اینکه قرار است از یکشنبه آینده اهالی بصره در مناطق مرزی متحصن شوند این پروسه پروسه، بسیار خطرناکی است که کشورهای غربی به دنبال اجرایی‌شدن آن هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام