کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 03 اسفند 1397   Friday 22 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 شهریور 1397

صفحه خبر: صفحه یک

نشست سه جانبه رییسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه - روند آستانه - با حضور حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی روزگذشته برگزارشد.
این نشست در آستانه اقدام ارتش سوریه برای آزادسازی ادلب از دست تروریست ها برگزار شد. ادلب یکی از مناطق چهارگانه کاهش تنش در سوریه است که در حال حاضر خارج از حاکمیت دولت این کشور قرار دارد.پیش از آغاز نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه ، پوتین و اردوغان جداگانه با دکتر روحانی دیدار و گفت وگو کردند. نشست تهران سومین نشست روسای روند آستانه یا صلح سوریه است که پیش از این در روسیه و ترکیه برگزار شد. نخستین نشست سران روند آستانه اول آذرماه سال گذشته در سوچی روسیه و 15 فروردین ماه امسال در آنکارا تشکیل شد.

دخالت غیرقانونی آمریکا در سوریه باید فورا پایان یابد
در این نشست، رییس جمهوری اسلامی ایران، ادامه مبارزه با تروریسم تا ریشه کن شدن تمامی گروه های تروریستی در سوریه به ویژه در ادلب را ضروری دانست و گفت: حضور و مداخله غیرقانونی آمریکا در این کشور که منجر به تداوم ناامنی در آن شده باید فورا پایان یابد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه افزود: با توجه به پیچیدگی های بحران سوریه، بسیار مهم بود که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای فرونشاندن شعله های جنگ دراین کشور به چارچوبی مشترک بر اساس اصول بنیادین حفظ تمامیت ارضی ویکپارچگی سوریه و احترام به حاکمیت ملی و حق ملت این کشور برای تعیین سرنوشت آینده کشورشان دست یابند.
رییس جمهوری اظهارداشت: ما از ابتدا بر ناکارآمدی راه حل نظامی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه تاکید کرده ایم و اکنون خشنودیم که پس از گذشت هفت سال از بحران این کشور و بر مبنای تجربیات حاصله از آن، حل و فصل بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه از طریق مسالمت آمیز به یک باور عمومی از سوی غالب بازیگران موثر تبدیل شده است.
رییس جمهوری روسیه اظهارداشت: گروه های تروریستی باقی مانده در منطقه ادلب جمع شدند و این تروریست ها تلاش می کنند وضعیت آتش بس را برهم بزنند و با استفاده از سلاح های شیمیایی دست به اقدام تحریک آمیز می زنند.
پوتین همچنین گفت: این نشست ها در زمینه راه حل سیاسی سوریه پیشرفت خوبی داشته و شرایط مهمی را ایجاد کرده است تا مردم این کشور سرنوشت خود را تعیین کنند و در این راستا پیشنهاد می کنم اقدامات بعدی ما برای اجرایی کردن تصمیمات کنکره ملی سوریه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

ادلب برای امنیت ملی ترکیه مهم است
رئیس جمهور ترکیه نیز گفت: سرنوشت ادلب تنها آینده سیاسی سوریه نیست، بلکه امنیت ملی ترکیه است که می‌تواند در جهت ایجاد صلح و ثبات در منطقه موثر باشد.
به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان اظهار کرد: نتیجه این نشست از سوی افکار عمومی جهان دنبال می‌شود و در راستای تحولات در این کشور امیدواریم انتظارات برآورده شود. ما در روند آستانه قرار بود اراده خود را در جهت حداقل مشترکات قرار دهیم که این حداقل‌ها شامل اتحاد سیاسی سوریه، حفظ تمامیت ارضی و پیدا کردن راه حل‌های سیاسی بود و با این هدف سعی کردیم با تنش‌ها مقابله کنیم و به ویژه وضعیت انسانی را ارتقاء دهیم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: ما تلاش داریم در روند آستانه خاک سوریه را امن کنیم تا به ویژه مهاجران سوری بتوانند به خانه‌های خود بازگردند. مهمترین گام در روند آستانه، تاسیس مناطق عاری از تنش بود که این گام را برداشتیم و به مرور این مناطق از دور خارج شدند و تنها شهر ادلب باقیمانده است.
رئیس جمهوری ترکیه در ادامه به 12 نقطه نظارتی اشاره کرد و گفت: ترکیه تضمین کرده است که در این نقاط، امنیت جانی مردم به ویژه امنیت مردم در ادلب تامین شود. ما این ضمانت را به مردم داده‌ایم که نمی‌توانیم به رژیم اسد که سابقه قتل عام مردم خودش را دارد، اعتماد کنیم و معتقدیم هر گونه حمله به ادلب به تراژدی بزرگی منجر می‌شود.

اردوغان به تبعات حمله به ادلب اشاره کرد و گفت: با حمله به این شهر، مردم جایی برای فرار نخواهند داشت لذا به مرزهای ترکیه هجوم می‌آورند. ما اکنون در ترکیه چهار و نیم میلیون پناهنده سوری داریم و ظرفیت ما کامل است. وی هم‌چنین از برگزاری نشست بعدی در روسیه در سطح سران استقبال کرد.

>جمع بندی اجلاس، بیانیه تهران است
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری روسیه نیز اظهارداشت: در بیانیه مشترک آمده است که باید اوضاع منطقه ادلب بررسی شود و توافق کردیم که براساس همکاری فرمت آستانه موضوع را حل و فصل کنیم. رییس جمهوری ایران در ادامه گفت: فکر می کنم جمع بندی جلسه ،
بیانیه تهران است که قبلا همکاران در سه کشور در این زمینه کار کردند و در مجموع بیانیه خوبی تهیه شده است که باید در این جلسه تصویب شود. روحانی سپس اعلام کرد که بیانیه تهران مورد تصویب سران قرار گرفت و اجلاس بعدی در فدراسیون روسیه خواهد بود.

>مخالفت پوتین ؛ پافشاری اردوغان؛ وساطت روحانی
در ادامه این اجلاس، رییس جمهوری ترکیه با اشاره به ماده سوم بیانیه گفت: این یک جمله دیپلماتیک است ولی اگر کلمه آتش بس در بیانیه قرار گیرد، بهتر خواهد بود و باعث تقویت جمله می شود.
رییس جمهوری روسیه نیز در این باره گفت: در این جلسه نماینده اپوزیسیون نداریم و نمایندگان جبهه النصره و سوری هم نداریم و فکر می کنم رییس جمهوری ترکیه درست می فرمایند، ولی ما نمی توانیم به جای آنها حرف بزنیم که از پهبادهای خود استفاده نکنند . پوتین افزود: همکاران ما در بیانیه کار کرده اند و این متن دیپلماتیک تهیه شده است
ولی باید واقع بینانه نوشته شود و این سه کشور باید این اقدام را
انجام دهند . رییس جمهوری ترکیه نیز اظهارداشت: از اینجا از همه نیروها دعوت می کنیم از جمله جبهه النصره و داعش تا سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند تا صلح در منطقه حاکم شود. در این اجلاس از آنها دعوت می کنیم . پس از این سخنان رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر هدف این باشد که در این اجلاس از همه تروریست‌ها بخواهیم به کار تروریستی خود پایان دهند، موردنظر ایران و روسیه نیز هست .

>روحانی: آمریکا به دنبال دخالت‌های جدید در سوریه است
حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» عصر جمعه پس از اجلاس سه جانبه ایران- روسیه - ترکیه در نشست خبری مشترک که با حضور «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» برگزار شد گفت: آمریکا به فکر اتهام جدیدی به دولت سوریه بوده و با این اتهام به دنبال دخالت‌های جدید و غیرقانونی در این کشور است. رییس جمهوری اسلامی ایران، افزود: ما به تلاش‌های خود برای صلح و امنیت سوریه و منطقه که هدف نهایی است، ادامه می دهیم.

اولویت ما انهدام نهایی تروریست‌ها در سوریه است
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز در این نشست خبری مشترک گفت: مذاکرات امروز در فضای کاری و دوستانه انجام شد و مسایل کلیدی برای راه حل سیاسی سوریه مورد بحث قرار گرفت.
وی ادامه داد: جلسات کارشناسی با مشارکت نمایندگان سه کشور و اپوزسیون و سازمان ملل ادامه خواهد یافت و تاکنون 10 جلسه کارشناسی انجام شده و اولویت ما انهدام نهایی تروریست‌ها در سوریه است.

از موج جدید مهاجرت جلوگیری شود
رییس جمهوری ترکیه نیز در این نشست خبری مشترک در پاسخ به این که در صورت حمله به ادلب گفته می شود ترکیه با موج مهاجرت روبرو می شود،
آیا این موج مهاجرت مورد بررسی قرار گرفته است؟، گفت: به عنوان سه کشور ضامن صلح در این زمینه تلاش‌ می‌کنیم.اردوغان افزود: ادلب به خاطر بلای ترور، هم اکنون مهاجرت‌ها از این منطقه آغاز شده است ولی در حالت کلی مرز مشترک طولانی با سوریه داریم و در این مرز مشترک تنها جایی که مردم ادلب می توانند فرار کنند ترکیه است. وی ادامه داد: ما هم‌اکنون پذیرای سه و نیم میلیون سوری هستیم ولی امکان پذیرایی سه میلیون نفر دیگر وجود ندارد وامکانات آن را هم نداریم و باید از مهاجرت احتمالی جلوگیری کنیم و در این باره باید در مبارزه با تروریسم موافق باشیم.
****
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حل منازعات سوریه از طریق راه‌حل‌های سیاسی
در بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه تاکید شد که منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نمی‌تواند داشته باشد و تنها از طریق
یک فرایند سیاسی مذاکراتی می‌توان به آن پایان داد. به گزارش ایسنا، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است: رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی، رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین و رئیس جمهور جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان به منظور برگزاری نشست سه‌جانبه‌‌ سران در تاریخ 7 سپتامبر 2018 در تهران گرد هم آمدند.

> روسای جمهور:
۱. رضایت خود را از دستاوردهای فرمت آستانه از ژانویه 2017 به ویژه پیشرفت بدست‌آمده در کاهش خشونت در سرتاسر جمهوری عربی سوریه و کمک به صلح، امنیت و ثبات در آن کشور ابراز داشتند؛
۲. بر پایبندی مستحکم و مستمر خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید ورزیده و تصریح نمودند که این اصول از سوی همگان باید محترم شمرده شود. روسای جمهور تصدیق نمودند که هیچ اقدامی، فارغ از عامل/عاملان آن، این اصول را نباید تضعیف نماید. آنها تمامی تلاش‌ها به منظور ایجاد واقعیات جدید در صحنه میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم را مردود شمرده و اراده خود برای ایستادگی در برابر مقاصد تجزیه طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز نمودند.
۳. وضعیت میدانی کنونی را مورد بحث قرار داده، به ارزیابی از تحولات جمهوری عربی سوریه پس از آخرین نشست خود در تاریخ 4 آوریل 2018 در آنکارا پرداخته و موافقت نمودند همکاری‌های سه جانبه را در تطابق با توافق‌های خود استمرار بخشند. در این ارتباط، آنها وضعیت منطقه کاهش تنش ادلب را دنبال کرده و تصمیم گرفتند تا همسو با اصول فوق الذکر و روح همکاری که در فرمت آستانه شکل گرفته است، به این موضوع بپردازند.
۴. بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبههالنصره و تمامی دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش در سوریه که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تصریح کردند. روسای جمهور تاکید نمودند در جنگ علیه تروریسم، جداسازی بین گروه‌های تروریستی مذکور و گروه‌های معارض مسلح که به رژیم آتش بس پیوسته اند یا خواهند پیوست، از جمله با توجه به جلوگیری از تلفات غیرنظامی، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
5. بر این باور خود تصریح نمودند که منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نمی‌تواند داشته باشد و تنها از طریق
یک فرایند سیاسی مذاکراتی می‌توان به آن پایان داد. روسای جمهور بر اراده خود جهت ادامه همکاری فعالانه به منظور پیشبرد فرایند سیاسی همسو با تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی و قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل تاکید ورزیدند.
۶. بر اراده خود به منظور استمرار تلاش‌های مشترک با هدف پیشبرد فرایند با راهبری سوری و مدیریت سوری به منظور دستیابی به حل و فصل سیاسی تصریح کردند و بر تعهد خود در کمک به ایجاد و آغاز کار کمیته قانون اساسی تاکید نمودند. روسای جمهور نسبت به رایزنی‌های مفید بین مقامات ارشد خود و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه ابراز رضایت کردند.
۷. بر ضرورت حمایت از تلاش‌ها برای کمک به تمامی سوری‌ها به منظور اعاده به زندگی عادی و صلح‌آمیز و نیز تسکین آلام آن‌ها تاکید کردند. در این ارتباط، روسای جمهور از جامعه بین‌المللی، به‌ ویژه سازمان ملل و نهادهای بشردوستانه آن خواستند تا کمک‌های خود به سوریه را از طریق ارائه کمک‌های انساندوستانه بیشتر، تسهیل مین‌زدایی انسان‌دوستانه، احیای امکانات زیربنایی اصلی
از جمله تاسیسات اجتماعی و اقتصادی و حفظ میراث تاریخی افزایش دهند.
۸. بر اراده خود به منظور استمرار تلاش‌های مشترک با هدف حمایت از شهروندان و بهبود وضعیت انسانی از طریق تسهیل دسترسی‌های سریع، ایمن و بدون مانع به تمامی سوری‌های نیازمند تاکید نمودند.
۹. بر ضرورت ایجاد شرایط لازم به منظور بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان شده داخلی به اقامتگاه‌های اصلی خود در سوریه تاکید کردند.
بدین منظور، روسای جمهور بر ضرورت هماهنگی میان تمامی
طرف‌های ذیربط از جمله دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و دیگر آژانس‌های تخصصی بین المللی تاکید ورزیدند. روسای جمهور موافقت کردند تا ایده برگزاری یک کنفرانس بین المللی در خصوص مهاجران و اشخاص بی خانمان شده داخلی سوری را بررسی نمایند.
۱۰. از پیشرفت امور انجام شده در کارگروه آزادی بازداشت‌شدگان، ربوده‌شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودان با مشارکت کارشناسان سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ استقبال نمودند.
۱۱. بنا به دعوت جناب آقای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، تصمیم گرفتند نشست بعدی خود را در فدراسیون روسیه برگزار نمایند.
۱۲. روسای جمهور فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه تشکر صمیمانه خود را به جناب آقای حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به منظور میزبانی نشست سه جانبه سران در تهران ابراز نمودند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام