کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد –گروه سیاسی: شهریورماه داغ ۹۷ به تدریج رو به پایان است اما ۱۳ شهریور ماه هرگز از یاد تاریخ گم نخواهد شد. حتی کم‌رنگ‌ترین حافظه‌ها نیز آن را از یاد نخواهد برد. در روزگاری که عده‌ای منافع فردی، سیاسی و عافیت طلبی را به منافع ملی ترجیح می‌دهند چگونه همه هزینه‌ها و هجمه‌ها را به جان خریدند و بدترین الفاظ را به دلیل نطق مردمی و جسورانه‌‌شان از سوی بدخواهان و دلواپسان نثارشان شد؛ چگونه در قامت وکلای ملت در مجلس دهم خوش درخشیدند و یک بار دیگر فراکسیون امید را در مرکز توجه افکار عمومی قرار دادند. بدون تردید تاریخ به آنها خواهد بالید اما آنچه که ابهام برانگیز است چرایی عصبانیت نماینده‌های دلواپس نسبت به نطق پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری و همچنین هجمه‌های تند نسبت به این دو نماینده اصلاح طلب است که افکارعمومی را بیش از گذشته نسبت به رفتارها و عملکرد دلواپسان در مجلس و... برآشفته کرده است.

> بی تابی دلواپسان در برابر نطق‌ها
روز سه‌شنبه هفته گذشته برای نخستین‌ بار دو تن از نماینده‌ها آنهم از اعضای فراکسیون امید نطقی اثرگذار در مجلس ارائه دادند که به طور قطع در تاریخ ثبت خواهد شد و کم‌حافظه ترین‌ها هم آن را به یاد خواهند سپرد. سخنانی که فارغ از آنکه بسیاری را در فضای مجازی مجذوب خود کرده بود، بیش از هر چیز نشان داد که نماینده‌ها و رسانه‌های دلواپس تاب و تحمل برخی از انتقادها را ندارند، زیرا نوک پیکان ناطقان در مواردی به طور مستقیم دلواپسان و عملکرد آنها را نشانه می‌گرفت. از این رو، پس از نطق نقادانه سلحشوری که سکوت غیرقابل تحملی را به مجلس تحمیل کرده بود، برخی از بهارستان نشینان به ویژه اعضای جبهه پایداری از جمله مجتبی ذوالنوری، احمد امیرآبادی، محسن کوهکن، محمداسماعیل سعیدی و ساداتی‌نژاد یکی پس از دیگری به سمت سلحشوری رفتند و با جملاتی چون «روی ترامپ را سفید کردی»، «ترامپ امروز خوشحال شد»، «تو ما را وکیل اجباری خواندی»، «حضور چهره‌هایی چون کرباسچی و مرعشی و حضورشان بهتر از تو بی‌بته در مجلس است» و «این نطق خودش نیست، برایش می‌نویسند و او فقط می‌خواند» به سمت او حمله کردند. البته ابراز نارضایتی اصولگرایان فقط محدود به نطق سلحشوری نبود و غلامرضا حیدری یکی دیگر از ناطقان و نماینده مردم تهران هم مورد هجمه اعضای جبهه پایداری قرار گرفت.
> هجمه‌ها؛ از کیهان تا کریمی قدوسی
این پایان ماجرا نبود و یک روز پس از نطق ماندگار و مردمی ناطقان، ۲۰ نماینده مجلس با امضای نامه ای خطاب به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان خواستار بررسی نطق سلحشوری و حیدری در این هیئت شدند. از سویی جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با فارس به طور جداگانه عصبانیت خود را نسبت به اظهارات پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری نشان داد و گفت: نطق خانم سلحشوری و آقای حیدری کپی‌برداری از متون تهیه شده توسط اتاق فکر استکبار جهانی است و البته این نمایندگان با هدف فرار از پاسخگویی به مردم و طرح مسائل حاشیه‌ای این مطالب را بیان می‌کنند!» از سویی فارغ از نماینده‌های دلواپس در خانه ملت، نطق ناطقان منتسب به فراکسیون امید در مجلس به مذاق برخی از رسانه‌ها به ویژه کیهان هم خوش نیامد. این روزنامه با الفاظ بسیار ناشایست و توهین‌آمیز، ناطقان را مورد حمله قرار داد و نوشت: دو تن از وکیل‌الدوله‌های فراکسیون امید در نطق‌های پیش از دستور خود در مجلس به بهانه مشکلات اقتصادی، هر لجنی که از دهان‌شان بیرون آمده بود را به.... پاشیده‌اند! این به اصطلاح رسانه اصولگرا در ادامه خطاب به دو نماینده فراکسیون امید گفت: «با اینکه نظارت استصوابی بود، این اجق وجق‌ها وارد مجلس شدند، اگر نبود چه می‌شد؟ اگر صنایع موشکی نبود این‌ها به عنوان برده به شیوخ عیاش آل سعود فروخته می‌شدند! »

> اتهام جاسوسی؛ سناریو نخ نما
دلواپسان در روز تاریخی ۱۳ شهریورماه با هر الفاظی که می‌خواستند ناطقان را مورد هجمه قرار دادند و برخی از جمله کریمی قدوسی در ادامه هجمه‌هایش به دو نماینده اصلاح طلب مدعی شد:« این‌ها توسط اتاق فکر دشمن طراحی می‌شوند و یک روز توسط آقای حیدری و یک روز توسط خانم سلحشوری و یک روز به دست شخص دیگر امثال آقای کواکبیان و رحیمی مطرح می‌شوند که البته اشراف اطلاعاتی خوبی بر روی این افراد وجود دارد و به لطف خدا ان‌شاءالله همه آنها به زودی ضربه کاری نیز خواهند خورد! » این اولین بار نیست که دلواپسان، به جای همراهی با وکلایی که دغدغه وضع موجود، عملکرد ضعیف مسئولان و نارضایتی مردم را دارند، نماینده‌های منتقد را جاسوس خطاب می‌کنند بلکه قبلا هم پیش آمده که نماینده‌های دلواپس در برابر انتقاداتی که به کام‌شان خوش نیامده، منتقدان را جاسوس خطاب‌کنند و بگویند که آنها با غرب ارتباط دارند و از سرویس‌های جاسوسی غربی تغذیه می‌شوند. اما بدون تردید اتهام و الفاظ تند و ناخوشایند نسبت به پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری دو نماینده اصلاح‌طلب فراکسیون امید، افکار عمومی را نسبت به دلواپسان بیش از گذشته ناامید ساخته و روزی در پای صندوق‌های رای پاسخ هجمه‌ها، بی تفاوتی‌ها و منفعت طلبی‌هایشان را خواهند داد.

> چرا عصبانیت از ناطقان امید!
مجلس با ورود نماینده‌های جبهه پایداری طی ادوار گذشته به طور کل متحول شد و کمتر مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت.
از این رو به خوبی می‌توان علت عصبانیت نماینده‌ها و رسانه‌های دلواپس نظیر کیهان را دریافت؛ خشم نماینده‌ها و جریان‌های دلواپس دلیل و مفهومی جز احساس به خطر افتادن منافع فردی و جناحی آنها نمی‌تواند داشته باشد. این نماینده‌ها که خود را تافته جدا بافته از سایر نماینده‌ها، فراتر از وکلای ملت و تکلیف‌شان نسبت به مردم می‌دانند، با هر انتقادی به رعشه درمی‌آیند و حتی تاب و تحمل انتقاد به سایر دستگاه‌های نظام را هم ندارند. آنها به جای اینکه از تریبون مجلس برای دفاع از حقوق ملت ایران بهره ببرند، تنها برای اهداف سیاسی خود، حذف رقبای‌شان در مجلس و به ویژه حمله به دولت روحانی استفاده می‌کنند، پدیده ای که جامعه را به شدت مایوس می‌سازد.

> دیوار کوتاه دولت
نماینده‌های دلواپس هم خود به خوبی می‌دانند که تنها عملکرد دولت، علت و دلیل مشکلات در کشور نیست بلکه سایر دستگاه‌ها در مجموعه حاکمیت هم باید نسبت به انتقاد افکار عمومی و مشکلات موجود پاسخگو باشند. اما با این همه دلواپسان از تریبون‌های مجلس و از سایر ظرفیت‌هایشان برای از پا در آوردن دولت بهره می‌برند. آنها می‌دانند که انتقاد نسبت به مجموعه ای فراتر از دولت حذف خود آنان را در پی دارد به همین دلیل عافیت طلبی و استمرار حضور در مجلس را به منافع عمومی ارجح می‌دانند و حتی اجازه هم نمی‌دانند سایر نماینده‌هایی که منافع عمومی را به عافیت‌طلبی و ورود مجدد به مجلس ترجیح می‌دهند از منافع مردم در خانه ملت دفاع کنند.

> ادای دین دو نماینده به مردم
عبدالله ناصری مشاور عالی رئیس دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب درباره واکنش‌های تند دلواپسان به نطق پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری، به آفتاب یزد گفت: سخنان دو نماینده اصلاح طلب نقطه عطفی در مجلس دهم بود. او افزود: تاکنون این چنین شفاف واقعیت‌هایی درباره مشکلات مردم گفته نشده بود. اگرچه متن سخنرانی این دو نماینده تفسیر همان راهکارهایی بود که رئیس دولت اصلاحات قبلا ارائه داده بود اما این دو نماینده در سخنرانی‌های خود روی مسائلی انگشت گذاشته بودند که طی سالیان گذشته بخشی از نماینده‌های خاص و رسانه‌هایی مانند کیهان از آنها به عنوان یک واقعیت مسلم و مطالبه عمومی دفاع می‌کردند؛ به همین دلیل هم واکنش تند دلواپسان را به دنبال داشت. این فعال سیاسی ادامه داد: این دو نماینده در سخنرانی‌های خود از برخی نهادها خواسته بودند که در امور اقتصادی و.. دخالت نکنند، امری که طی دو دهه اخیر به ویژه پس از دوم خرداد سعی شده با آن مبارزه شود. حتی نماینده‌ها در مجلس ششم هم هزینه‌های بسیار سنگینی به دلیل انتقادها و صراحت گویی‌هایشان پرداخت کردند. ناصری در پایان گفت: اگرچه ممکن است باز هم نماینده‌ها در آینده چنین نطق‌هایی ارائه کنند اما این دو سخنرانی ستودنی با توجه به شرایط فعلی بسیار قابل توجه و به یادماندنی بود از این جهت که نماینده‌ها تشخیص دادند با ارائه چنین نطقی دیون خود را به موکلان خود ادا کنند. مسلما موضع‌گیری و نطق‌های این چنینی در تاریخ جمهوری اسلامی گم نخواهد شد و آیندگان به عنوان الگو به آن رجوع خواهند کرد.

> سکوت به دلیل نگرانی از رد صلاحیت
حمید حسینی فعال سیاسی اصلاح طلب درباره واکنش‌های تند دلواپسان به نطق پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری، به آفتاب یزد گفت: مجلس با توجه به اینکه بیش از یک قرن از تاریخچه تاسیس آن می‌گذارد طی سالهای گذشته به دلیل برخی ردصلاحیت‌ها افراد شایسته تبدیل به یک جایگاه ناکارآمد شده است. او ادامه داد: حتی نماینده‌هایی که از دانش و شایستگی لازم برخوردارند بازهم به دلیل نگرانی نسبت به رد صلاحیت سکوت می‌کنند و در مقابل مسائل موضع‌گیری نمی‌کنند. این فعال سیاسی افزود: موضع سلحشوری بسیار به جا و کارشناسی بود زیرا او اشاره کرد که مشکلات، اقتصادی است اما راهکارهای سیاسی می‌طلبد و تا زمانی که حاکمیت تن به اصلاحات سیاسی ندهد عبور از این شرایط ممکن نیست. حسینی در پایان گفت: نطق سلحشوری قابل ستایش است و قطعا هزینه آن را خواهد پرداخت اما به طور قطع اقدام او از اذهان عمومی فراموش نخواهد شد، زیرا هر گامی برای دفاع از منافع ملی و ارتقای جایگاه مجلس ارزشمند است و خانم سلحشوری به همه مسائل در نطقش پرداخت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام