کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 شهریور 1397

صفحه خبر: سیاسی

مقرر شده جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل به ریاست آمریکا و ترامپ در خصوص ایران برگزار شود. ایالات متحده درخواست کرده حسن روحانی در این نشست حضور یابد.
آیا رئیس‌جمهور ایران این دعوت را می‌پذیرد؟ کارشناسان می‌گویند: می‌شود از این جلسه
برای دفاع از حقانیت کشور و دفع توطئه‌‌هااستفاده کرد


آفتاب یزد- گروه سیاسی: جوسازی های اخیر نشان می‌دهد که برخی در کشور با بیان اظهاراتی چون شیطنت و تلاش مذاکره‌کنندگان برای دیدار روحانی و ترامپ به دنبال جوسازی علیه دولت بوده تا با متشنج کردن جو سیاسی و ایجاد موجی تازه علیه دولت، فرصت حضور رئیس‌جمهور در اجلاس مجمع عمومی‌سازمان ملل و دفاع از مواضع ایران را از روحانی بگیرند که این مهم را از اظهارات آیت ا... جنتی، رئیس مجلس خبرگان و پاسخ واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور به سخنان آیت ا... جنتی به خوبی می‌توان دریافت. این در حالی است که روزگذشته، نیکی‌هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرده که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، قرار است ریاست یک نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را بر عهده بگیرد. نیکی‌هیلی همچنین گفته که این نشست اواخر ماه سپتامبر در جریان اجلاس مجمع عمومی‌سازمان ملل با حضور رهبران جهان برگزار می‌شود. وی که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، گفته که هدف از تشکیل این جلسه بررسی نحوه اعمال فشار بیشتر بر ایران به خاطر نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است و آمریکا موافق حضور رئیس‌جمهور ایران در این نشست است و این بستگی به تصمیم تهران دارد. به همین دلیل قاسم محبلعی و فریدون مجلسی دو تحلیلگر مسائل سیاست خارجه در گفت‌وگو با آفتاب یزد معتقدند که رئیس‌جمهور باید در این نشست حضور یابد و از مواضع ایران در برابر ترامپ دفاع کند. زیرا ترامپ در این نشست به دنبال اقداماتی علیه ایران است.

> برخی درصدد دیدار مشترک با آمریکا
اگرچه دولت بار‌هابه ویژه ظریف طی روزهای اخیر در مجلس اعلام کرد که در مذاکرات هیچ قدمی‌مگر با مشورت مقام معظم رهبری برنداشتیم و نظام درباره مسائل سیاست خارجه تصمیم‌گیرنده است، اما با این همه برخی در کشور درصددند تا بگویند که دولت به ویژه مذاکره‌کنندگان به دنبال عبور از خطوط قرمز و مذاکره با آمریکا هستند. از این رو، طی روزهای گذشته، آیت ا... جنتی، رییس مجلس خبرگان با بیان اینکه ضعف مذاکره‌کنندگان و عدم رعایت خطوط قرمز توسط آنان از یک سو و تلاش عده‌ای برای مرتبط کردن مشکلات این مذاکرات به رهبری از مسائلی است که با آن روبه‌رو هستیم، گفت: برخی خواستار برگزاری نشست مشترک با آمریکا در حاشیه نشست سازمان ملل هستند، ترامپ هم به دنبال شیطنت هایی است که در حاشیه اجلاس سازمان ملل با آقای روحانی دیدار کند، در حالی که رهبری هم مکررا گفته اند که هیچ مقامی‌حق ندارد با دولت آمریکا مذاکره کند. از سویی روزگذشته سردار غلام‌حسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفی هم با بیان اینکه برخی می‌گویند مشکلات کشور راه حل سیاسی دارد، گفت: این حرف‌‌هابوی بحث مذاکره را می‌دهد! مذاکره با چه کسی؟ کسی که دستش به خیانت آلوده است؟

> واکنش واعظی به سخنان آیت‌الله جنتی
بر اساس این گزارش، واعظی در واکنش به اظهارات روز گذشته آیت‌الله جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری مبنی بر اینکه برخی می‌روند نیویورک که با ترامپ ملاقات کنند، گفت: این سخن او خیلی برای من عجیب بود. ممکن است برخی این حرف‌‌هارا در کوچه و خیابان بزنند؛ ولی اینکه رئیس مجلس خبرگان حرفی را بزند که هیچ پایه و اساسی ندارد و هیچ وقت مطرح نبوده، برای من جای تعجب است. من از همه بزرگان کشور می‌خواهم وقتی می‌خواهند سخنرانی و مصاحبه کنند، بررسی بیشتر کنند یا سوال کنند تا مردم مطالبی که می‌گویند را بیشتر باور کند.

> آمریکا؛ موافق حضور ایران در نشست
ادعا و اصرار برخی از مقامات مبنی بر تمایل مذاکره‌کنندگان برای دیدار روحانی و ترامپ در حاشیه نشست سازمان ملل و نفی دولت از جمله واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حالی است که روزگذشته نیکی‌هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد با بیان اینکه ما موافق حضور رئیس‌جمهور ایران در نشست شورای امنیت هستیم، گفت: حضور او بستگی به تصمیم تهران دارد. او بیان اینکه ایالات متحده ریاست دوره‌‌ای شورای امنیت را به مدت یک ماه بر عهده گرفته است، ادامه داد: این نشست اواخر ماه سپتامبر در جریان اجلاس مجمع عمومی‌سازمان ملل با حضور رهبران جهان برگزار می‌شود. نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد همچنین پیش‌تر از قصد ترامپ برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو شورای امنیت در ماه جاری میلادی، به منظور گفت‌وگو درباره ایران خبر داد و در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده با شرکت رئیس‌جمهوری ایران در این نشست موافقت خواهد کرد یا خیر، گفت: موافق هستیم. هیلی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت آمریکا استراتژی مشخصی در برابر ایران دارد، ادعا کرد: استراتژی کاخ سفید ساده است.

> چرا اصرار برای دیدار مشترک
بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که آمریکا با این حربه درصدد است که به جهان بگوید ما همه تلاش‌مان را برای ایجاد یک دیدار دوجانبه میان روحانی و ترامپ و در نهایت کشاندن ایران به پای میز مذاکره به کار بردیم، اما ایران حاضر به قبول این مسئله و حل و فصل اختلافات نیست. از سویی به نظر می‌رسد که ترامپ درصدد است تا از کشاندن ایران به پای میز مذاکره به عنوان یک برگ برنده در کارنامه سیاسی خود بهره ببرد و به مخالفان خود بگوید همان‌طورکه موفق شدم کره شمالی را به میز مذاکره با آمریکا بکشانم تلاش هایم در رابطه با ایران هم نتیجه داد. به هر روی به نظر می‌رسد که با توجه به فضای سیاسی در آمریکا و همچنین برخی از اظهارات، همچنان درخواست و تمایلاتی برای مذاکره وجود دارد.

> مهلت اروپا حداکثر تا 14 آبان ماه
سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشور در گفت‌وگویی در شبکه 4 تلویزیون با بیان اینکه بیشتر از تحریم‌هایی که تاکنون اعمال شده است در 14 آبان از سوی آمریکا شاهد نخواهیم بود، گفت: اروپایی‌‌هاحداکثر تا آبان‌ماه برای رسیدن به ساز و کارهای مشخص به نتیجه برسند چرا که بعد از آن ماندن در برجام فایده ندارد. اگر منافع اصلی ما در برجام یعنی در فروش نفت، بازگشت پول و دریافت و پرداخت‌‌هاعملیاتی نشود، برای ما ماندن در برجام فایده ندارد و آن‌هامی‌دانند اگر راهکاری پیدا نکنند ما در برجام نمی‌مانیم. این مقام وزارت خارجه افزود: اروپایی‌‌هاتعهدات محکمی‌را برای حفظ برجام و تامین منافع ایران از این توافق داشتند اما راه حل‌های عملیاتی را هنوز اجرا نکرده‌اند. معاون وزیر امور خارجه در رابطه با نگرانی‌‌هااز ضعف اروپا در مقابل آمریکا در حمایت از برجام خاطرنشان کرد: مذاکرات ما با اروپا به طور نزدیک و فشرده جریان دارد، اما معتقدیم باید مواضع سیاسی آن‌هارا از راهکارهای عملیاتی که می‌خواهند ارائه دهند تفکیک کنیم.

> اروپا هم خواهان دیدار روحانی و ترامپ؟
احتمالا فارغ از ابراز تمایل آمریکا برای دیدار روحانی و ترامپ در حاشیه نشست سازمان ملل حتی اروپایی ‌هاهم مایلند که مشکل برجام با دیدار و مذاکره دو مقام ارشد آمریکا و ایران و در نهایت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای حل شود. زیرا علیرغم مواضع مشترک اتحادیه اروپا در حفظ برجام بازهم هیچ تضمینی برای ادامه راه برجام وجود ندارد. به همین دلیل شاید اروپایی‌‌هاهم مانند آمریکا خواهان دیدار و مذاکره روحانی و ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی‌سازمان ملل هستند. اگرچه ترامپ درصدد است تا از حضور ایران در نشست سازمان ملل در جهت دیگری بهره ببرد، به گمان اروپا همچنان چشم به تحقق این دیدار بسته است.

> ترامپ، درصدد ائتلاف علیه ایران
قاسم محبعلی، کارشناس مسائل سیاست خارجه و مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه درباره اظهارات نیکی‌هیلی مبنی بر موافقت آمریکا با حضور ایران در نشست سران کشورهای عضو شورای امنیت به آفتاب یزد گفت: «به نظر می‌رسد که این اظهارات برای تحت فشار قرار دادن ایران باشد. زیرا آمریکا با توجه به فضای سیاسی کنونی در ایران مطمئن است که روحانی نمی‌تواند در این نشست حضور داشته باشد. بنابراین درصدد است که از این تبلیغات در میان کشورهای دیگر علیه ایران استفاده کند تا بگوید ما آماده مذاکره با تهران بودیم اما ایرانی ‌هاآماده مذاکره و قادر به حل و فصل اختلافات میان دو کشور نیستند.» وی افزود: «بنابراین از یک سو، ترامپ به دنبال تشکیل یک ائتلاف جدید علیه ایران بوده و از سویی درصدد است که بگوید علیرغم عدم اشتیاق ایران، ما آمادگی حل و فصل اختلافات سیاسی را داریم.» این مقام سابق در وزارت خارجه ادامه داد: اگرچه اکنون امکان دیدار و حل و فصل اختلافات میان دو کشور وجود ندارد، اما در نهایت ایران و آمریکا باید روزی اختلافات سیاسی خود را حل کنند.»

> تلاش آمریکا برای تجدید قطعنامه‌ها
فریدون مجلسی، تحلیلگر مسائل سیاسی درباره اظهارات نیکی‌هیلی مبنی بر موافقت آمریکا با حضور ایران در نشست سران کشورهای عضو شورای امنیت به آفتاب یزد گفت: «ترامپ درصدد است‌که علیه ایران در نشست شورای امنیت سازمان ملل مسائلی مطرح کند به همین دلیل باید از سوی ایران نماینده‌ای حتی اگر عضو شورای امنیت هم نیست در جلساتی که شکایت علیه تهران مطرح می‌شود، حضور یابد.» وی افزود: «اگر ایران نخواهد در این نشست شرکت کند در واقع فرصتی را برای پاسخ‌گویی به اتهامات آمریکا از دست می‌دهد.» این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: «روسیه هم قبلا اعلام کردکه آمریکا در این نشست می‌خواهد مسائلی علیه تهران و عملکرد منطقه‌ای ایران مطرح و همچنین ایران را تهدیدی علیه نظم و صلح جهانی معرفی کند تا مانند دوره احمدی‌نژاد قطعنامه های سازمان ملل را یکبار دیگر علیه ایران به جریان بیندازد.» وی اظهار کرد: «اکنون شرایط متفاوت است و به طور یقین دولت های چین و روسیه اقدامات آمریکا علیه ایران را وتو می‌کند و از سویی مشخص نیست که دولت‌های انگلیس و فرانسه هم به اظهارات آمریکا علیه ایران رای دهند.» مجلسی در پایان گفت: «ترامپ با این اظهارات درصدد است که صحنه‌ای علیه ایران در سازمان ملل فراهم کند که اگر بخواهد روزی اقداماتی علیه ایران انجام دهد به جهان بگوید که ما همه راه های صلح‌آمیز را طی کردیم و بار‌هاخواهان مذاکره هم شدیم، اما ایران نپذیرفت. بنابراین بهتر است که روحانی در نشست شورای امنیت و اجلاس مجمع عمومی‌سازمان ملل حضور یابد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام