کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 28 دی 1397   Friday 18 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 مرداد 1397

صفحه خبر: تاریخ

اوضاع و احوال وسایط نقلیه عمومی اصلا خوب نیست و ظاهرا قرار است این خوب نبودن با اعمال تحریم‌ها و جد‌ی‌تر گرفتن معاینه فنی بدتر هم بشود. در این باب باید گفت که اوضاع و احوال مترو از اتوبوس خیلی بهتر است زیرا هنوز رانندگان اتوبوس به دلیل بهره‌گیری از فناوری‌های ابتدایی می‌باید چهار چشمی مراقب باشند تا پس از اطمینان خاطر از اینکه تمام
قسمت‌های بدن مسافران در داخل یا خارج اتوبوس واقع شده است، نسبت به راه اندازی وسیله نقلیه اقدام نمایند. علاوه بر این هنوز در بیشتر اتوبوس‌ها خبری از اطلاع رسانی‌های چشمی و گوشی نبوده و به این دلیل مسافران غیر دائمی نه تنها نمی‌توانند به پیام‌هایی که رسیدن به مقصد را به اطلاع مسافران می‌رساند گوش بسپارند بلکه قادر نیستند از مسیرهای مندرج در داخل اتوبوس کمک گرفته و با تعقیب چشمی آنها سر از اینکه بعد از چند توقف به مقصد خواهند رسید، در بیاورند. از این گذشته ازدحام مسافر در مواقعی که چندان کم شمار نیست موجب می‌شود بیرون اتوبوس به چشم نیامده و مسافر نتواند از طریق مشاهده شکل و شمایل دیدنی‌های بیرونی متوجه اینکه باید پیاده شود، گردد. این نکته که گاه اتوبوس‌ها ساعت‌ها مسافر را منتظر نگه می‌دارند و گاه چندتایی به مقصد رسیده و ضمن به هم زدن صف ،جان مسافرانی که مجبورند در غیر ایستگاه سوار اتوبوس شوند را به خطر می‌اندازند نیز از مشکلاتی است که چندان با ویژه کردن خطوط اتوبوس‌های تندرو و تعیین سرعت تردد آنها جور درنمی‌آید. در اوضاع و احوال اینچنینی و درحالی‌که دست کم رفع برخی از معضلات و مشکلات پیش‌گفته کار سختی به نظر نمی‌رسد تنها کاری که از دست مسئولین و متصدیان امر بر آمده این بوده که با انتقال کارت خوان از درون به بیرون اتوبوس کاری کنند که جا برای یکی دو نفر دیگر هم باز شود. البته جهت رفع مشکلات انصافا یک کار دیگر هم انجام شده و آن این است که عده‌ای فقط مسئول نظاره کردن استفاده یا عدم استفاده مسافران از کارت خوان بوده و در تمام ساعات فعالیت با بیاناتی در مایه‌های «نخورد!» و «نزدی!» سر صحبت ، جر و بحث یا دعوا مرافعه را با مسافرین گرامی باز می‌نمایند.درست است که در طول سال‌های گذشته مردم روز به روز قانع‌تر و کم توقع‌تر شده و این روزها دیگر کسی انتظار سوار شدن بر اتوبوسی که جایی برای نشستن داشته باشد را ندارد اما آیا مسئولین نباید از مکالمات روزانه مسافران درون و بیرون اتوبوس که بیشتر بر پایه «فشار نده!» و «برو تو جا باز شه!» استوار است، درس گرفته و با فکرکردن به این نکته که اتوبوس‌ها باید جایی برای ایستادن داشته باشند، کسی را مامور نمایند تا به اتوبوس اجازه ندهد بیش از ظرفیت فوق بحرانی خود مسافر بزند. به عبارت دیگر آیا برای مسئولین و متصدیان امور بهتر نیست جایی هم برای راحتی مردم دست و پا نمایند؟!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام