کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 اسفند 1397   Tuesday 19 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 مرداد 1397

صفحه خبر: صفحه یک

در مبحث بسته ارزی که از طرف بانک مرکزى رونمایى شده، جنبه‌های مثبتی دیده می‌شود. به این معنا که درآمد حاصل از فروش نفت و گاز دولت صرف تامین و واردات کالاهای ضروری و استراتژیک مى شود و بقیه منابع ارزی حاصل از فروش فرآورده‌های پتروشیمی، میعانات گازی و سایر صادرات غیرنفتی به بقیه کالاها و خدمات اختصاص می‌یابد. ظاهر این قضیه خوب است و نشان می‌دهد با ایجاد یک سیستم متمرکز، ارز مورد نیاز کالاهاى اساسى و استراتژیک براى سازمان‌هاى دولتى و خصوصى متولى واردات اینگونه کالاها و مواد به نظام بانکى کشور تزریق می‌شود و سایر متقاضیان نیز ارز مورد نیاز خود را از شبکه صرافی‌هاى بانک‌ها و صرافی‌هاى داراى مجوز بانک مرکزى تامین خواهند کرد.
آنچه که محور اصلى این بسته ارزى است، اعمال نرخ دولتى براى کالاهاى نوع اول و نرخ شناور براى سایر نیازهاى وارداتى کشور است. نرخ شناور طبیعتا باید میان خریدار و فروشنده در شبکه آزاد معاملات ارزى مورد مذاکره و معامله قرار گیرد و این چیزی است شبیه آنچه که در سال‌های 1374 و 1375 حتی تا سال 1378 صورت می‌گرفت. در این پروسه، فردی که صادرات انجام می‌داد، ارز حاصل از صادرات را به قیمت تعیین شده 375 تومان براى تصفیه تعهد ارزی و تسویه حساب با بانک به بانک مربوطه مى فروخت و گواهى تصفیه ارزى را با تفاوت قیمت ( والور) در بازار آزاد به متقاضیان واردات یا متعهدین ارزى تا مرز 400 یا 450 تومان مزید بر مبلغ فوق واگذار می‌کرد. این عملا نوعی بازار متشتت و غیرمتشکلی بود که هم خریدار ارز و واردکننده و هم فروشنده ارز و صادرکننده دچار مشکل بودند.
اکنون دراین بسته جدید که جزئیات آن اندکى کم و کاست دارد و احتمالا تکمیل خواهد شد، این وضعیت سامان داده شده است.
اصولا اگر شبکه صرافی که بازوی بانک مرکزی و بانک‌ ها برای پاسخگویی به نیازهای ارزی مردم به صورت مویرگی در سراسر کشور است حذف شود، به نوعی خدمات تامین ارز از بین می‌رود. اما در این بسته جدید، هم نرخ در تابلوی صرافی‌ها اعلام می‌شود و از حالت مخفی و غیرعلنی خارج می‌شود و هم اینکه در دسترس خواهد بود. در نتیجه این بازوهای کمکی که صرافی‌ها هستند، خدمات خود را انجام می‌دهند؛ مانند کارگزاران سهام که به تعداد قابل توجه در خدمت سازمان بورس هستند و خدمات برون سپارى و خدمات بورسى را به‌عهده دارند. اینها مراکزی هستند که بار خدماتی دولت و نهادهاى بزرگ را به دوش می‌کشند و این کار در همه جای دنیا معمول است.
بنابراین در بسته جدید ارزی، مفروضات اولیه خوب است و این امکان مشاهده می‌شود که عملکرد موفقی داشته باشد و نهایتا به طبیعی شدن نرخ ارز و جوابگویی به موقع نیازهای متقاضیان بینجامد. ولی همه اینها در گرو تامین ارز است؛ یعنی نظام ارزی ما به صورت مستمر و به‌میزان
نیاز اقتصاد کشور ارز حاصل از صادرات
غیر نفتى را به بازار شارژ و تزریق نماید و ارز حاصل از فروش فرآورده‌های غیرنفتی اعم از فرآورده‌های پتروشیمی، فرآورده‌های پائین دستى صنایع نفت و گاز و فرآورده‌های
صنایع مختلف و خودروسازان و سازندگان لوازم خانگی و صادر کنندگان محصولات کشاورزی بتواند در سیستم چرخه روان
و بدون مانع از طریق سیستم بانکى
بین المللى وارد کشور شود و به طور طبیعی
در چارچوب همین بسته پیش‌بینی شده به‌دست متقاضیان برسد. در واقع سیستم عرضه و تقاضا باید در یک حالت متعادل و تثبیت شده از نظر حجم و مقدار باشد و نابسامانی‌ فعلی بازار که ناشى از تحریم‌های اعمال شده گذشته و پیش‌ روست حاصل نشود. این پیش شرطی برای گرفتن نتایج مثبت از بسته جدید ارزی است.
همچنین هر طرحی که به عنوان طرح نو مطرح می‌شود، ابتدا یک شوک نزولی روی هر بخشی می‌گذارد. اگر امروز اعلام شود که پلتفرم شرکت رنو هیچ مشکلی ندارد و این شرکت تولیداتش را به طور وسیع در داخل کشور عرضه خواهد کرد و در بازار ایران خواهد ماند، این مسئله منجر به تثبیت و حتى کاهش قیمت محصولات رنو می‌شود که حاصل از شوک روانی است. اکنون نیز با ارائه بسته ارزى، این شوک روانی منجر به کاهش قیمت ارز شده است که امید است منتهى به نتایج مطلوب شود.
از سوی دیگر، طرح جدید هرگونه پنهان کاری را در خرید و فروش ارز از میان
برمی‌دارد و فرد می‌تواند بدون پرداخت
20 تا 30 درصد مبلغ اضافه، ارز را از صرافی‌ها
خریداری کند. بازار طلا و سکه نیز به شدت به بازار ارز وابسته است و در نتیجه، شوک نزول قیمت‌ها شامل حال این بازار نیز شده است. در نتیجه، فعلا این افت قیمت‌ها احتمالا ادامه خواهد یافت و تا یک نقطه تعادل پیش خواهد رفت. این نقطه بستگی به این دارد که پکیج ارزی در بازار به‌طور مدیریت شده و شفاف اعمال خواهد شد یا خیر. این درحالی است که در تثبیت اخیر نرخ ارز در ۴٢٠٠ تومان شاهد شوک نزول قیمت‌ها بودیم اما پس از مدت کوتاهی با شیب تند افزایش قیمت مواجه شدیم. همچنین مسائل مربوط به انقطاع یا استمرار تحریم‌ها نیز بر وضعیت بازار ارز موثر خواهد بود.
در کل، موفقیت بسته ارزی فعلی به مقدار قابل توجهی می‌تواند وابسته به استمرار عرضه روان و فراوان ارز به بازار باشد. در این صورت نرخ ارز وضعیت طبیعی‌تری می‌‌گیرد اما در صورت تداوم محدودیت‌ها و استمرار تحریم‌ها شرایط به گونه‌ای دیگر خواهد شد که امیدواریم اتفاق نیفتد. بنابراین نظام ارزى کشور باید به این مهم توجه خاص نماید تا بسته جدید ارزی با موفقیت اجرا شود و نقش شمشیر دولبه را در اقتصاد کشور ایفا نکند .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام