کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 مرداد 1397

صفحه خبر: اقتصادی

همزمان با اظهارات ترامپ برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران، مسئولان کشورمان اظهارات آرامبخشی را مطرح کردند
و رئیس جدید بانک مرکزی نیز از رونمایی از یک بسته جدید خبر داد. آفتاب یزد در گفت‌وگو با کارشناسان
سه احتمال را پس از گفته‌های رئیس‌جمهور آمریکا بررسی کرده است


آفتاب یزد- گروه اقتصادی: طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری، قیمت انواع طلا، سکه و ارز با خیز شگفت‌انگیزی مواجه شد. به طوری که روز دوشنبه هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با قیمت چهار میلیون و 400 هزار تومان و هرگرم طلای ۱۸عیار با قیمت 320 هزار تومان فروخته می‌شد.
همچنین هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی دومیلیون و 100 هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و 50هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 520هزار تومان فروخته می‌شد. از سوی دیگر، یورو 13هزار و 265 تومان، پوند با ارزش 14هزار و 919 تومان، درهم امارات 3100تومان و دلار حدود 12 هزار تومان دادوستد می‌شد. اما آنچه که روز سه شنبه اتفاق افتاد در نوع خود جالب‌توجه بود. در اولین معاملات صبح روز سه‌شنبه نرخ سکه با 400هزار تومان کاهش نسبت به رکورد قیمتی روز قبل از آن تا سه میلیون و 900هزار تومان در بازار کاهش یافت. همچنین قیمت انواع ارز به‌خصوص دلار، یورو، پوند و درهم نیز کاهش چشم‌گیری نسبت به آخرین معاملات روز قبل داشت. در این میان اما رخدادهایی شکل گرفت که بر این سیر نزولی قیمت‌ها تاثیرگذار بود که از مهمترین آنها تغییر موضع ترامپ در قبال ایران و بار مثبت سخنان وی بود، هرچند در این راستا اظهارات مسئولان ایران و واکنش آنها به گرانی‌های اخیر را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. اکنون باید دید با توجه به اظهارات دوشنبه شب ترامپ، ایران در این شرایط حساس چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت و تاثیر تصمیمات مجموعه حاکمیت بر آینده نزدیک و دور اقتصاد کشورمان چه
خواهد بود؟

اظهارات آرامبخش مسئولان
افزایش قیمت‌ها طی روزهای هفتم و هشتم مردادماه، موجی از انتقادها در برابر دولت را
در پی داشت و در نتیجه موجب اظهار نظر مقامات در این باره شد.
در همین راستا اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه وضعیت جدید پیش روی کشور دائمی نیست و در مقطعی کوتاه‌مدت خواهد بود، تصریح کرد: «اگر بتوانیم این وضعیت را به خوبی مدیریت کنیم و کشور را از این مرحله عبور دهیم، اقتصاد کشور به ثبات خواهد رسید و شاخص‌های اقتصادی دوباره مثبت خواهد شد. اولویت دولت حمایت از زندگی مردم به خصوص اقشار ضعیف
در مقابل تحریم است و کالاهای اساسی، دارو و نیازهای ضروری مردم باید با ارز رسمی تامین شود و به وفور در اختیار جامعه قرار گیرد.»
از سوی دیگر، علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز از مسئولان اجرایی کشور خواست هر چه سریع‌تر با سازوکارها و ساختار درست به ساماندهی وضعیت ارزی کشور بپردازند. وی ابراز داشت: «ظرف روزهای آینده حتماً سیاست‌‌‌های ارزی کشور نهایی و اعلام خواهد شد. قیمت ارز باید شناور هدایت شده باشد و سیاست قبلی درخصوص دوره سه ماهه دقیق نبود و باید اصلاح شود. برای مایحتاج مردم در این شرایط تدابیری شده است و حتماً سامان پیدا می‌‌‌‌‌‌کند.»
هرچند این واکنش‌ها از سوی مقامات دولت با تاخیر انجام شد، اما رنگ و بوی سیاست‌های حمایتی آن برای التیام نسبی دردهای جامعه محسوس بود.
ترامپ آماده مذاکره با ایران شد
در این میان، مطرح شد که دولت قصد دارد بسته سیاستی جدیدی برای کنترل بازار ارز و سکه ارائه کند. اما این اظهارات شفاهی تنها دلیل افت شدید قیمت‌های روز گذشته نبود. آنچه که به باور کارشناسان، دلیل عمده سیر نزولی قیمت ارز و طلا در بازار آزاد شد، اعلام موضع جدید آمریکا در قبال ایران است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دوشنبه‌شب در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا در پاسخ به سوال خبرنگار که چطور می‌توان تنش‌ها با ایران را کاهش داد؟ گفت: «البته که حاضرم با آنها ملاقات کنم، هر وقت که بخواهند. نمی‌دانم آنها آماده باشند. هیچ پیش شرطی نداریم. هر وقت بخواهند. هم برای آنها خوب است هم برای دنیا.»
رئیس جمهوری آمریکا که ظاهرا لحن خود را در قبال ایران نرم تر کرده، گفته که حاضر است بدون هیچ گونه پیش شرطی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کند. این در حالی است که این سخنان تنها یک هفته پس از آن بیان می‌شود که وی در توئیتر تهدید کرده بود تبعات شدیدی در انتظار ایران است.
این خبر بلافاصله در شبکه‌های خبری دنیا و البته ایران مخابره شد و در پی آن در کانال‌های تلگرامی خرید و فروش ارز و سکه، فروشنده‌ها زیاد شدند. افزایش تعداد فروشنده‌های طلا و ارز موجب شد تا سیر نزولی قیمت‌ها از همان زمان آغاز شود و دیروز هم ادامه داشته باشد.

موافقت همتی با تقویت بازار ثانویه ارز
البته همزمان این خبر منتشر شد که همتی، رئیس کل بانک مرکزی با تقویت بازار ثانویه ارز موافقت کرده و قرار است درهفته آینده نیز بسته جدید ارزی دولت رونمایی شود.
محــمـــدحســـین حسین‌زاده بحرینی، رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس در این راستا عنوان کرد: «تصمیم دولت برای عرضه ارز به نرخ ثابت برای تمام مصارف و به هر میزان نادرست بود. بازار ارز نیازمند مدیریت فعال و نه منفعلانه بانک مرکزی است. تلاش‌های سه ماهه در حال نتیجه دادن است و دولت پذیرفته تا تصمیمات کمیسیون اقتصادی مجلس را در حوزه بازار ارز اجرا کند.»
در نتیجه مجموعه خبرهای مثبت اثر خوبی در بازارهای ارز و سکه ایجاد شد و به دنبال آن، قیمتی‌هایی که در چند روز گذشته افسارگسیخته بالا می‌رفتند به یکباره نزولی شدند. همچنین فعالان بازار پیش بینی می‌کنند که روند کاهشی قیمت‌ها در طلا و سکه و انواع ارزها ادامه داشته باشد.

مذاکره با آمریکا تابو نیست
با توجه به حساسیت اخیر در مسائل اقتصادی، برآن شدیم تا چند و چون ماجرای کاهش قیمت‌ها در بازارهای مالی و پولی ایران و احتمال‌های مختلفی که در آینده روابط ایران و آمریکا وجود خواهد داشت را به همراه آثار این احتمالات از یک کارشناس اقتصادی جویا شویم.
هادی حق‌شناس در این راستا به آفتاب یزد گفت: «در وهله اول باید عنوان کرد که مذاکره با آمریکا کم‌سابقه نبوده و ایران همواره با آمریکایی‌ها در موضوعات مختلف مذاکره کرده است. حال برخی از این مذاکرات اعلام شده و برخی از آنها اعلام نشده است. اما به طور واضح درهمین قضیه برجام، ملاقات‌ها و گفت‌وگوهای زیادی با آمریکا انجام شد. بنابراین مذاکره با آمریکا تابو نیست.»

مذاکره مشروط به شرایط مساوی طرفین باشد
حق‌شناس افزود: «نکته دوم این است که شرط مذاکره، قرار گرفتن دو طرف در شرایط یکسان است، نه اینکه یک طرف اقدام به اعمال تحریم‌ها کند و توافق قبلی را لغو کند و اکنون خواهان مذاکره باشد. هر مذاکره‌ای اگر شرایطش فراهم نباشد، طبیعی است که نتیجه منطقی از آن حاصل نخواهد شد. اصلی‌ترین دلیل نیز این است که حتی با فرض انجام مذاکره، چه تضمینی وجود دارد که آمریکا مجددا سال آینده از عهد و پیمان خود خارج نشود؟ چرا که این کشور برجامی را زیر پا گذاشت که پشتوانه آن شورای امنیت بود. واضح است که در این مذاکره، تنها طرف مقابل ما آمریکاست؛ زیرا 1+4 همچنان به توافق‌نامه برجام پایبند هستند.»

مذاکره مشروط به پیش‌شرط از سوی ایران باشد
این کارشناس اقتصادی در ادامه تاکید کرد: «بحث سوم مربوط به این پیشنهاد است که ایران برای آمریکا شرط بگذارد. در این راستا یکی از شروط می‌تواند این باشد که ترامپ حرف قبلی خود را پس بگیرد و مجددا به برجام برگردد. در شرایط برجام نیز ایران می‌تواند شروط دیگری را معین کند. مثلا اموالی که توقیف است، آزاد شود.»
حق‌شناس خاطرنشان کرد: «اگر مذاکره در این شرایط صورت بگیرد، طبیعتا موضوع متفاوت خواهد بود و دو طرف می‌توانند در شرایط مساوی با هم گفت‌وگو کنند. اما در شرایط فعلی که آمریکا می‌خواهد تحریم‌ها را اعمال کند، از سوی دیگر فشار برروی ایران زیاد است و ایران بخواهد زیرفشار وارد مذاکره شود، طبیعتا نتیجه خوبی دربرنخواهد داشت.»
وی تاکید کرد: «اما در صورتی که ایران شروطی تعیین کند و با حفظ آن شروط، مذاکره شروع شود، بخشی از التهابات بازار ارز از بین می‌رود و این انتظار که نفت ایران به فروش برسد و با کاهش فروش همراه نشود، احتمال وقوع خواهد داشت. همچنین درآمدهای ارزی کشور وارد کشور خواهد شد. از سوی دیگر، در صورت مذاکره مشروط ایران و آمریکا، رفتار اروپایی‌ها که در مواضع سیاسی خود بسیار محکم از برجام حمایت کرده‌اند اما هنوز اقدام عملی دراین راستا صورت نداده‌اند، تغییر خواهد کرد و در نهایت، این موضوع بر روی برخی از شاخص‌های اقتصادی از جمله بازار ارز اثرگذار خواهد بود.»
حق شناس خاطرنشان کرد: «البته نباید فراموش کرد که بخش عمده‌ای از چالش‌های امروز ما نشات گرفته از موضوعات و مسائل ساختاری اقتصاد ایران است و نباید تمام مشکلات را به پارامترهای سیاسی خارج از کشور ربط بدهیم.»

بررسی سه احتمال
این همه در حالی است که به طور منطقی، احتمال سه رویکرد از جانب کشورمان در قبال اظهارات ترامپ وجود دارد. مورد اول، اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکاست؛ احتمال دوم سکوت مسئولان و مقامات بلندپایه کشور است و سومین احتمال واکنش منفی و سختگیرانه در این قبال می‌باشد.

1- احتمال اول: مذاکره = کاهش التهابات اقتصادی
این احتمالات را با آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران به بحث گذاردیم. بغزیان در راستای احتمال اول به آفتاب یزد گفت: «از دید اقتصادی، هرگونه گفت‌وگوی مثبت در این زمینه چه با شرط چه بدون شرط تا حدودی اوضاع اقتصادی کشور را از التهاب خارج می‌کند و هجوم مردم برای ورود به بازارهای مختلفی مثل طلا و سکه را کاهش خواهد داد.»

2- احتمال دوم: سکوت = پیامدهای منفی
این کارشناس اقتصادی در مورد احتمال تداوم سکوت ایران در پی اظهارات ترامپ عنوان داشت: «به باور من این سکوت ادامه‌دار خواهد بود، مگر توسط قوای سه‌گانه اظهارنظر یا جهت‌گیری صورت بگیرد.»
به طور طبیعی، حالت سکوت ایران می‌تواند سیگنال‌هایی را برای آمریکا به همراه داشته باشد.

3- احتمال سوم: بن‌بست مذاکره = تشدید التهابات بازارهای مالی
بغزیان در مورد احتمال سوم اظهار داشت: «درصورتی که این مسئله به بن‌بست بخورد و حمایت نشود، ما مجددا شاهد التهابات در نرخ ارز و بازارهای کالا و خدمات خواهیم بود. در این راستا باید در نظر داشته باشیم که بحث خروج آمریکا از برجام بود که ما را دچار وضعیت کنونی کرد. هر چند در این میان، حرکات داخل کشور از احتکارها گرفته تا سیاست‌های نادرست بانک مرکزی در قبال ارز منجر به قرار گرفتن ما در مشکلات فعلی شد.»
در این میان واضح است که اگر ایران از فرصت پیش رو آنگونه که باید بهره‌برداری نکند، علاوه بر اینکه بهانه‌ای مناسب به دست ترامپ داده است، منجر خواهد شد که آینده بازارهای مالی کشور دچار مشکل شود و در این صورت شاید نتوان پیامدهای احتمالی را جبران کرد. امید است که با تدابیر منطقی، مانع از از بین رفتن فرصت رفع چالش‌های اقتصادی اخیر شویم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام