کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 26 خرداد 1398   Sunday 16 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 مرداد 1397

صفحه خبر: صفحه یک

آفتاب یزد گروه سیاسی: سرنوشت سوریه و البته حضور کشورها در این منطقه در پسا داعش مدت‌هاست که نقل محافل است. در این بین اما، بیشتر نگاه‌ها به ایران و روسیه‌ای است که به ظاهر دو متحد منطقه‌ای به ویژه در بحث سوریه هستند. پیش‌تر نقل قولی از الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در اینباره بسیار جنجال ساز شده بود؛ نقل قولی که در آن آمده بود : همه نیروهای خارجی از جمله ایران و حزب‌الله لبنان باید سوریه را ترک کنند.
هرچند این نقل قول به تایید نرسید اما این جمله پوتین که گفته بود باید به غیر از روسیه همه از سوریه خارج شوند نیز معنادار تلقی شد.
ایران بعد از این نقل قول‌ها بارها اعلام کرد که تنها با خواست دولت سوریه از این کشور خارج خواهد شد و هیچ کشور دیگری نمی‌تواند درباره حضور ایران در سوریه نظری دهد.
اما وقایع اخیر و حملات به بخش‌هایی از پایگاه‌های خاص در سوریه و سکوت روسیه در قبال آن بار دیگر این پرسش را مطرح ساخت که چرا روسیه این روزها در این باره دیگر سخنی نمی‌گوید؟ تغییر مواضع و جا به جایی قدرت‌ها در سوریه بیش‌از هر زمانی پیرامون رابطه ایران و روسیه پرسش‌هایی بسیار را مطرح ساخت.

بسته پیشنهادی
اخیرا روزنامه روسی سفوبودنایا بریسا در گزارشی در خصوص تلاش روسیه برای حمایت از سوریه در برابر حمله‌های اسرائیل، نوشت: پیروزیها اکنون در معرض تهدیدهای بزرگی قرار گرفته که علت آن، حضور نیروهای خارجی در سوریه است. در این حالت، شرایط بستگی به روابط ایران و اسرائیل دارد. تهران مانند تل آویو از آغاز وارد جنگ سوریه شد. در ابتدا مشکل حادی بین دو دولت وجود نداشت، اما با گذشت زمان رقابت بین آنها به نزاعی شدید تبدیل شد. در آغاز اسرائیل خواست که ایرانی‌ها در فاصله صد کیلومتری مرزهای جولان توقف کنند، اما اکنون خواستار خروج کامل ایرانی‌ها از سوریه است و در صورتی که این خواسته آنها محقق نشود، هم پیمان روسیه، بشار اسد، اولین کسی است که باید بهای آن را بپردازد. عکس‌العمل فوری کرملین به این مسئله این بود که وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسی، گراسیموف، به سرعت به تل آویو سفر کردند.
در ادامه این گزارش آمده است که احتمالا روسیه به ایران پیشنهاد ایجاد لوله‌هایی از طریق عراق و سوریه به سمت دریای مدیترانه را بدهد، مهم نیست این لوله‌ها، لوله‌های گاز یا نفت باشد، هر دو مورد برای تهران مطلوب است. اما آیا ممکن است تهران پیشنهادهای روسیه برای میانجی‌گری را بپذیرد؟
آنچه در این گزارش آمده بیانگر یک موضوع است و آن چیزی نیست جز بسته پیشنهادی روسیه به ایران پیرامون خروج کشورمان از سوریه؛ به این معنا که روسیه تلاش دارد تا ایران را از سوریه خارح کرده ولی در ازای آن امتیازاتی نیز به ایران بدهد. پرسش اینجاست که آیا عملا چنین بسته پیشنهادی‌ای وجود دارد؟
هرچند بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه درباره این بسته پیشنهادی می‌گوید: «من در مورد بسته پیشنهادی یا تشویقی و یا هر آنچه که اسمش را بخواهید بگذارید چیزی نشنیدم.» اما به صراحت احتمال چنین پیشنهادی را تکذیب نکرده است. اکنون پرسش اینجاست که اگر چیزی شبیه این پیشنهاد در مخیله روس‌ها وجود داشته باشد دلیلش چیست و واکنش ایران نسبت به آن چه خواهد بود ؟

آنچه روسیه می‌خواست
داوود هرمیداس باوند استاد حقوق بین‌الملل با بیان اینکه روسیه قبل از ورود به سوریه مدت‌ها سیاست صبر و انتظار را با این تصور که مخالفان اسد پیروز می‌شوند در پیش گرفته‌بود، به آفتاب یزد گفت: «بعد از آن که مخالفان به پیروزی نرسیدند، روسیه تلاش داشت با ورود به سوریه و اجرای نقش کلیدی در آن کشور از موقعیت خود به گونه‌ای استفاده کند تا یک دیالوگ قابل استفاده با غرب داشته باشد. با توجه به اینکه این کشور پیش‌تر به خاطر اوکراین دچار تحریم شده بود تلاش داشت تا از سوریه به عنوان یک ابزار برای مانور استفاده کند.»
وی ادامه می‌دهد: «فراموش هم نکنیم که روسیه پیش‌تر در شورای حکام آژانس همسو با غرب و علیه ایران اقدام
کرده است.»

باوند اضافه می‌کند: «اسرائیل نمی‌خواهد ایران در سوریه جایگاهی داشته باشد در این میان روسیه هم رابطه ویژه‌ای با اسرائیل دارد. به عنوان مثال وقتی آمریکایی‌ها به پایگاه‌هایی در سوریه حمله کردند قبلا به پایگاه‌های روسی اطلاع دادند و دیدیم که روسیه هیچ تلفاتی نداد. در حال حاضر نیز روسیه گاهی بر آن است که خواست اسرائیل تامین شود.»
باوند گفت: «اکنون شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که تلاش دارند اولا ایران در مرز سوریه و اسرائیل حضور نداشته باشد و از طرفی به مرور نیز به این سمت گرایش‌هایی صورت می‌گیرد که ایران به طور کلی حضوری در سوریه نداشته باشد.»

منظور از بسته چیست؟
وی درباره زمزمه‌هایی که پیرامون این بسته پیشنهادی از سوی روسیه شده است می‌گوید: «این کشور از لحاظ ظاهرسازی تلاش دارد تا پیشنهاد بدهد در زمان تعیین شده، ایران از مناطق نزدیک به اسرائیل در سوریه خارج شود. بسته پیشنهادی هم به این معناست که روسیه سعی می‌کند تا در این راستا ایران را ناراحت نکند. »
این استاد حقوق بین الملل درباره امتیازاتی از جمله کشیده شدن لوله گاز و نفت از سوریه تا دریای مدیترانه که گفته می‌شود روسیه قصد دارد بابت خروج کشورمان از سوریه، به ایران بدهد اظهار کرد: «رابطه ایران در این معادله رابطه دو طرفه نیست. این ایران است که کمک مالی و تسهیلاتی می‌کند و از آن طرف چیزی را دریافت نکرده است. ایران هزینه کرده است، اما نباید به هیچ عایدی اقتصادی از سوریه نسبت به ایران دل بست. سوریه بازار آنچنانی ندارد که چنین مراودات اقتصادی‌ای بخواهد نتیجه بخش باشد.»
وی ادامه می‌دهد: «روسیه از سوریه به عنوان یک کانون برای نیل به توافق با غرب بخصوص آمریکا استفاده می‌کند.»
باوند اظهار کرد: « اسرائیل مورد حمایت شدید آمریکاست. بخش سرزمین منطقه جولان را هم در دست دارد و آن را ضمیمه منطقه خودش کرده و هر نیرویی که در نزدیکی و ارتباط با جولان باشد برای اسرائیل غیر قابل قبول است و از همین رو روسیه هم دست به کار شده است.»
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: «روسیه می‌خواهد خواست اسرائیل را فراهم کند، یک آوانس به غرب و آمریکا بدهد و هم در این حاشیه نیز تلاش دارد تا ایران را به گونه‌ای راضی نگه دارد. از همین رو نباید ارائه یک بسته پیشنهادی به کشورمان را در آینده غیر محتمل دانست.»

گمانه زنی
فریدون مجلسی دیپلمات سابق کشورمان اما پیرامون این بسته پیشنهادی می‌گوید: «روس‌ها مسائل را سنداژ می‌کنند، آن‌ها باید ببینند که در ایران عامه نظرات چیست و آیا چنین بسته‌ای یا شبیه این بسته را می‌توان برای کشورمان تجویز کرد یا نه؟ البته مشکل اصلی حضور ایران در سوریه به واسطه اسرائیل و تروریست‌های مورد حمایت اسرائیل است.»
وی تاکید می‌کند: «روس‌ها در حال بررسی واکنش رسانه‌ها یا مقامات ایران برای ارائه بسته پیشنهادی‌شان هستند. آن‌ها به خوبی درون جامعه ما را بررسی می‌کنند و بعد در باره بسته به ایران پیشنهاد می‌دهند.»

سرنوشت
بسته پیشنهادی روسیه به ایران و معامله خروج از سوریه در ازای برخی امتیازات از جمله نکاتی است که این روزها در حد حدس و گمان بیان می‌شود و نه با ضرس قاطع رد و نه هرگز تایید شده است، اما به نظر می‌آید بسیاری از کارشناسان نسبت به مواضع روسیه در قبال ماندن یا نماندن این کشور در سوریه بدبین هستند؛ هرچند در این بین بی‌تردید مواضع بشار اسد است که تعیین کننده خواهد بود؛ رئیس‌جمهور سوریه فعلا بارها به حضور ایران در این کشور تاکید کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام