کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 مرداد 1397

صفحه خبر: صفحه یک

نشستن عبدالناصر همتی بر صندلی ریاست بانک مرکزی آنهم در اوج مشکلات اقتصادی و نابسامانی‌های شدید پولی و ارزی، متاسفانه تبریک ندارد زیرا اینجانب می‌دانم که وی چه ریسک بزرگی کرده که در این وضعیت بحرانی، سکان هدایت این کشتی را در دستان خود گرفته ولیکن فقط باید برای ایشان از درگاه ایزد یکتا آرزوی موفقیت داشته باشیم که بنده هم موفقیت و سربلندی آقای همتی را در این جایگاه از صمیم قلب خواستارم.
روزی که در سال 92 ولی اله سیف به ریاست کلی بانک مرکزی منصوب شد همه خوشحال و امیدوار بودیم که وی آنچنان مدیریتی اِعمال خواهد نمود که "بانک مرکزی احمدی نژادی" را متحول و از مشکلات رهایی خواهد داد و طی نشستهایی هم که در بدو ریاستش با وی داشتیم، ایشان قول تحولات مثبت و رفع نواقص را به ما می‌دادند اما پس از گذشت چند ماه رفته رفته انحراف را در برنامه‌ها و عملکرد وی به وضوح مشاهده کردیم و کار به‌جایی رسید که دیگر گوش سیف شنوای هیچ توصیه و انتقاد و پیشنهادی نبود!!
"سیف" از اهداف تعیین شده در اساسنامه بانک مرکزی ایران کاملاً عدول کرد و بدلیل نداشتن استقلال واقعی و تبعیت بی چون و چرا از دستورات دولتی، بانک مرکزی را طی سال‌های اخیر فقط به قلک، صراف و طلا فروش بزرگی برای دولت مبدل کرده است. در اصل، سیف ویرانه‌ای را برای همتی به ارث گذاشته که خدا به داد رئیس کل جدید بانک مرکزی برسد.
افزایش پی در پی نرخ ارزهای مبادلاتی و زمینه‌سازی جهت افزایش نرخ ارز آزاد و کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورمِ وحشتناک و افسارگسیخته از اقدامات این مدیر نمونه می‌باشد!! بطوریکه آقای سیف، بانک مرکزی را در اوج تحریم‌ها با دلار مبادلاتی2500 تومان و دلار آزاد2850 تومان از آقای بهمنی در تابستان سال 92 تحویل گرفتند اما امروز همان دلار را با وجود توافقنامه هسته‌ای و آغاز اجرایی شدن برجام که آنهم به سرانجام نرسید به بیش از 4200 تومان (دولتی) و حدود 9 هزار تومان (آزاد) افزایش داده‌اند!!
تا زمانی‌که بانک مرکزی استقلال واقعی خود را بدست نیاورده و همچنان تابع دستورات دولت باشد متاسفانه همین روند ادامه خواهد داشت زیرا کارها در دست صاحب نظران و کارشناسان واقعی صنعت بانکداری نخواهد بود چه بسا سیاست مدارانی که هیچگونه آشنایی با بانک و بانکداری نداشته باشند از پسِ پرده دستوراتی را صادر نمایند که عواقب آن چیزی جز اتفاقات رخ داده در عرصه پولی و ارزی کشور طی پنج سال گذشته علی الخصوص روزهای اخیر نخواهد بود. از همه مهمتر اینکه بانک مرکزی ایران حکایت آن شترمرغی را پیدا کرده که خود نمی‌داند بالاخره شتر است یا مرغ. زیرا در حرف اعلام می‌کنند که مثلاً مستقل‌اند اما در عمل کاملاً وابسته به دولت می‌باشند. ضمناً بانک مرکزی دولتی نیازمند رئیس کلی سیاستمدار و سیاسی کار می‌باشد. یعنی بیش از اینکه به فن بانکداری آشنا باشد باید سیاسی‌کاری را بداند در صورتی که بدنه بانک مرکزی مستقل از دولت، هرگز پذیرای رئیس کل سیاسی کار نخواهد بود و فقط افراد برجسته و مدیران مجرب و با سابقه صنعت بانکداری می‌توانند سکانِ هدایت کشتی به گل نشسته بانک مرکزی را در دست گرفته و آنرا نجات و به سمت آب‌های آزاد راهبری نمایند.
بانک مرکزی هر کشوری همانند شریان حیاتی اقتصاد آن کشور می‌باشد و هرگونه بی نظمی و اِخلال در مسیر آن می‌تواند تمام حیات اقتصاد را با فاجعه مواجه کند لذا بدلیل بی‌تدبیری، اِعمال سیاست‌های غلط و سوء‌مدیریت، موانعی بر سر راه شریان حیاتی اقتصاد کشورمان بوجود آمده که متاسفانه مشکلات و نابسامانی‌های ایران را روز به روز بیشتر و پررنگ‌تر کرده است. از همین رو عبدالناصر همتی بعنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی ایران با مشکلات و چالش‌های جدیدی رو برو می‌باشد که از اولین روز کاری خود باید نسبت به رفع این مشکلات و معضلات اقدام نماید.
از جمله مواردی که وی باید اقدام کنند عبارتند از:
* جابجایی نیروها و مدیران ناکارآمد با متخصصین و نیروهای کار بلد، باتجربه، متعهد، دلسوز، پاکدست و فراجناحی از جمله: معاون ارزی باسواد و قدرتمند
* کنترل رشد سرسام آور و بی حساب و کتاب نرخ دلار و سایر ارزهای رسمی
* افزایش ارزش ریال در برابر سایر ارزها
* پُر کردن ذخایر ارزی
* مقاومت در برابر فساد و رانت خواری
* کنترل نقدینگی 1530 هزار میلیاردی سرگردان
* جمع کردن بساط سکّه فروشی و شکستن حباب بی در و پیکر قیمت آن
* کنترل و کاهش نرخ تورم
* پرهیز از آمارسازی و ارائه آمارهای صحیح و درست
* تعیین تکلیف نهایی سپرده گذاران و مال‌باختگان موسسات مالی و اعتباری ورشکسته
* نظارت بر عملکرد بانکها و موسسات اعتباری
* سر و سامان دادن نرخ سود سپرده و سود تسهیلات
* جلوگیری از ورشکستگی و ادغام بانکها و موسسات ضعیف و نحیف و مشکل دار در یکدیگر
* مقابله با تحریم‌های شدید آمریکایی و ترسیم راهکارهای جدید جهت دور زدن تحریم‌ها
فلذا با توجه به موارد مطروحه فوق، کار رئیس کل جدید بانک مرکزی بسیار دشوار و سخت خواهد بود و چنانچه دولت بخواهد همان سیاست‌های غلط گذشته پولی و بانکی و ارزی را اِعمال و در کار رئیس بانک مرکزی دخالت نماید در نتیجه فضا برای عملکرد مثبت رئیس کل جدید بسته‌تر از قبل خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام