کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 21 آذر 1398   Thursday 12 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 مرداد 1397

صفحه خبر: صفحه یک

بانک مرکزی در اقدامی قابل تحسین به مدیران مسئول روزنامه‌ها‌ پیشنهاد داده است تا هرکس که ارز دولتی برای واردات کاغذ روزنامه می‌خواهد مراجعه و به اندازه مصرف یک ساله‌اش کاغذ روزنامه با ارز دولتی وارد کند. مشکل آن است که پرداخت مثلاً دو تا پنج میلیارد تومان پول نقد برای دریافت ارز با نرخ معادل 4200 تومان مسئله‌ای است که از توان بسیاری از آنان خارج است. نشریات غالباً به صورت روزانه و ماهانه مخارج خود را مدیریت می‌کنند و قدرت تامین چنین نقدینگی‌ای را ندارند تا نیازهای خود را به کاغذ مورد نیازشان تامین کنند. از دیگر سو 34 میلیون یورو به شرکت‌ها‌ی وارد کننده کاغذ روزنامه که توسط صمت به این نهاد معرفی شده‌اند ارز دولتی پرداخت شده اما نرخ کاغذ روزنامه از اردیبهشت تا مرداد ماه تقریباً دو برابر شده است. فروشندگان ظهیر الاسلام به آفتاب یزد گفته اند که واردکنندگان اصلی انبارهای مملو از اجناس‌شان را به روی بازار بسته‌اند تا قیمت‌ها شیرین تر شود. این حاصل سیاست‌گذاری معاون بازرگانی وزارت صمت است که در گفت‌وگویی خبرنگاران را از «چرت و پرت » گویی بر حذر داشته بود. مطبوعات تحت فشار و تنگنای گرانی کاغذ کمر خم کرده اند و در این بین فایده و خاصیت وزارت ارشاد در قبال مطبوعات به اندازه خاصیت توییت‌ها‌ی وزیر ارشاد برای جامعه است. شرکت نشر آوران که متعلق به معاونت مطبوعاتی است می‌تواند با استفاده از این فرصت ایجاد شده، مطبوعات را از این تنگنا برهاند و با تخصیص تنخواه گردانی، کاغذ روزنامه را با ارز دولتی وارد کرده و به هر نشریه به اندازه نیازش در طول سال کاعذ اختصاص دهد. اگر چنین کنند، گرانی کاغذ یک شبه تمام می‌شود.
مطبوعات کمر راست می کنند و دلالان و سود جویان بازار دیگر نمی توانند با نرخ‌های کمر شکن به مطبوعات فشار بیاورند. کافی است وزارت ارشاد بخواهد. کافی است مدیران مسئول روزنامه ها از چنین مطالبه بر حقی در راستای حقوق صنفی‌شان حمایت کنند. این می شود مبارزه واقعی صنفی با فساد تا مغز استخوان و دلال بازی و کمک
به احیای مطبوعات.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام