کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 25 تیر 1398   Tuesday 16 July 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد-گروه سیاسی: پس از ماه‌ها تاخیر رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان سرانجام به یکی دیگر از وعده‌های خود برای به‌کارگیری بیشتر زنان در وزارت خارجه آنهم انتصاب سفیر زن عمل کرد. اگرچه سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت راه، وزارت بهداشت و وزارت کشور نیز بعد از اینکه رئیس جمهور موفق به معرفی وزیر زن نشد در وزارتخانه‌های خود از زنان در سطوح مدیریتی و در جایگاه معاونت بهره بردند اما به نظر در رابطه با وزارت خارجه که ناگزیر همواره با چالش‌های بسیاری از سوی مخالفان در دولت یازدهم و دوازدهم مواجه بوده است انتصاب سفیر زن امتیاز بسیار بزرگی برای این وزارتخانه به شمار می‌رود؛ از این رو، ظریف پس از افسانه نادری‌پور به عنوان دستیار خود در امور حقوقی به فاصله یک هفته موفق به انتصاب پروین فرشچی به عنوان دومین سفیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران گردید که این مهم امیدهای بسیاری در میان جامعه زنان برای به کارگیری بیشتر زنان در این وزارتخانه ایجاد کرد. بر این اساس، فاطمه راکعی کنشگر مسائل زنان و مشاور شهردار تهران در امور زنان به آفتاب یزد گفت: «وزارت خارجه تابوی بهره گیری از زنان با سابقه حضور در وزارت خارجه را شکانده است. به همین دلیل امید می‌رود که زنان دیگری با سمت‌های مشابه بتوانند موفق به کسب چنین جایگاهی در سفارت شوند.»

انتصاب دومین سفیر زن با ماه‌ها تاخیر
ظریف نخستین دیپلماتی بود که در تاریخ جمهوری اسلامی توانست انتصاب دو سفیر زن را در وزارت خارجه دولت یازدهم و دوازدهم به خود اختصاص دهد. او در دولت یازدهم نخست مرضیه افخم را که در سمت سخنگوی وزارت خارجه مشغول به خدمت بود به دلیل سوابق طولانی در وزارت خارجه و نیز شایستگی‌های فردی اش به عنوان سفیر زن در مالزی منصوب کرد و مسئولیت سفارت ایران در مالزی را به او سپرد، مسئولیتی که تا به امروز همچنان ادامه دارد. اما در دولت دوازدهم پس از اینکه رئیس جمهور موفق به معرفی وزیر زن نشد بسیاری از وزرا به ویژه محمد جواد ظریف وعده به کارگیری بیشتر زنان و جوانان را برای جبران عدم معرفی وزیر زن در بدنه دولت دادند. از این رو، ظریف پس از ماه‌ها تاخیر، پروین فرشچی را به عنوان سفیر زن در فنلاند برگزید. زیرا او در همان ابتدای آغاز به کار دولت دوازدهم طی گفت و گویی اعلام کرد: «دو گزینه زن برای تصدی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در دو کشور به ریاست‌جمهوری معرفی شده‌اند.» وی در ادامه افزود: «در مرحله اول که باید رئیس جمهور موافقت خود را اعلام کند که البته ایشان موافقت خود را اعلام کرده‌اند اما در مرحله دوم دستگاه‌های نظارتی هم باید نظر بدهند و بعد آقای رئیس‌جمهور به صورت مکتوب موافقت و پیشنهاد ما را امضا کنند تا ما آن را برای دریافت تایید به کشور مقصد بفرستیم، الان ما در این مرحله هستیم.» به هر روی اگرچه انتصاب پروین فرشچی به عنوان سفیر ایران در فنلاند با ماه‌ها تاخیر همراه بود اما امیدی تازه به ویژه در شرایط کنونی در جامعه و در میان زنان و جوانان ایجاد کرد.

امید به انتصاب سومین سفیر زن
اگرچه رئیس دستگاه دیپلماسی طلسم انتصاب زنان را در مقام سفیر برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی شکست اما او پیش‌تر طی گفت و گویی علاوه بر پروین فرشچی، از زن دیگری به عنوان سفیر پیشنهادی خود نام برد که هنوز از انتصاب او خبری نیست. زیرا رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان قبلا طی اظهاراتی از زنی تحت عنوان «نامداری» سخن به میان آورد که بنا به گفته برخی رسانه‌ها، او اهل سنت است. بنا به گفته منابع آگاه، اطلاعات چندان زیادی از نامداری در دسترس نیست جز آنکه او همسر یکی از نمایندگان مجلس و معلم است. انتصاب او قرار بود یکی دیگر از وعده‌های ظریف جهت انتصاب سفیران زن تحقق کند. بر این اساس، امید می‌رود که به زودی انتصاب این هموطن اهل سنت و زن ایرانی از سوی وزارت خارجه محقق شود تا جامعه به ویژه زنان و اقلیت‌های مذهبی شاهد تحقق یکی دیگر از وعده‌های رئیس وزارت خارجه کشورمان باشند.

انتصاب پرحاشیه خانم سفیر
پروین فرشچی در شرایطی به عنوان سفیر تهران در هلسینکی منصوب شد که نخست انتصاب او پس از دیدار ظاهرا مهم پوتین و ترامپ در فنلاند رخ داد و از سویی پس از اینکه تقریبا احساس می‌شد وعده وزیر امور خارجه برای انتصاب دومین سفیر زن به فراموشی سپرده شده است، این مهم به وقوع پیوست. به عبارتی فرشچی به عنوان معاون ابتکار در محیط زیست، موفق به اخذ ریاست سفارت ایران در فنلاند گردید. اما با این همه انتصاب خانم سفیر با حاشیه‌هایی همراه بوده است که نمی‌توان از آن غافل شد، زیرا کریمی قدوسی نماینده جبهه پایداری در مجلس همزمان با انتصاب فرشچی به عنوان دومین سفیر جمهوری اسلامی اتهاماتی چون دوتابعیتی را علیه خانم سفیر مطرح کرد؛ اگرچه این اتهامات از سوی وزارت خارجه و برخی از نماینده‌های زن و همچنین حشمت ا... فلاحت پیشه در مجلس تکذیب شد و با واکنش خانم سفیر روبرو گردید. فرشچی اتهامات کریمی قدوسی را تکذیب کرد و افزود: «با افتخار، ایرانی بودن را به هر هویت و تابعیتی ترجیح داده و از خداوند متعال برای نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای کریمی قدوسی پرهیز از اتهامات و اظهارات نادرست را آرزومندم.» اما به نظر می‌رسد که او با توجه به انتصاب پرحاشیه و نیز اتهامات برخی از تندروهای مجلس راه پرچالشی در سپهر سیاسی بیشتر مردانه ایران در پیش دارد.

زنان؛ پیام آور صلح و دوستی
فاطمه راکعی کنشگر مسائل زنان و مشاور شهردار تهران در امور بانوان درباره انتصاب دومین سفیر زن از سوی ظریف و ظرفیت وزارت خارجه برای انتصاب‌های بیشتر، به آفتاب یزد گفت: زنان واجد شرایط بسیاری در کشور هستند که برای تصدی‌گری سفارت ایران در کشورهای مختلف از شایستگی لازم برخوردارند. او افزود: زنان بسیاری در کشور به مسائل بین الملل آشنا و دارای سابقه مدیریتی قوی و علمی هستند که به دلیل عدم سابقه در وزارت خارجه موفق به کسب چنین جایگاهی نشدند. این زنان به زبان‌های مختلف مسلط و به امور فرهنگی و سیاسی کشورهای دیگر به دلیل رفت و آمدهای فرهنگی آشنا بودند که متاسفانه نتوانستند به وزارت خارجه راه یابند. مشاور شهردار تهران در امور بانوان ادامه داد: اکنون انتصاب پروین فرشچی که دارای سابقه مدیریتی در سازمان محیط زیست است نشان می‌دهد که زنان بدون سابقه در وزارت خارجه و تنها با داشتن برخی از مولفه‌ها مانند آشنایی به امور و مسائل بین الملل و سابقه مدیریتی می‌توانند به چنین جایگاهی دست یابند. راکعی در پایان اظهار کرد: وزارت خارجه تابوی بهره گیری از زنان با سابقه حضور در وزارت خارجه را شکانده است به همین دلیل امید می‌رود که زنان دیگری با سمت‌های مشابه بتوانند موفق به کسب چنین جایگاهی در سفارت شوند. زنان همواره پیام آور صلح، آشتی و مدارا و گفت و گو هستند و انتخاب زنان در امور داخلی و بین المللی کاهش تنش و چالش‌ها را در امور به ویژه خارجی به دنبال خواهد شد.

وزارت خارجه موفق تر از سایر دستگاه‌ها
سید فاطمه مقیمی فعال مسائل زنان و عضو اتاق بازرگانی تهران درباره انتصاب دومین سفیر زن از سوی ظریف و ظرفیت وزارت خارجه برای انتصاب‌های بیشتر، به آفتاب یزد گفت: زنان همواره در هر جایگاهی درخشیدند. بنابراین زنان در جایگاه سفیر هم می‌توانند بسیار موفق عمل کنند که نمونه بارز آن مرضیه افخم بود. او افزود: جای بسی خوشحالی است که وزیر محترم خارجه دست به انتصاب‌های شایسته‌ای در دوره وزارت خود زد. اگرچه انتظار می‌رفت که از زنان در سطوح وزارت استفاده شود اما حداقل جای بسی امید است که شاهد حضور یک زن دیگر هم در جایگاه سفارت هستیم. این کنشگر مسائل زنان ادامه داد: انتصاب افخم به عنوان سفیر ایران در مالزی نشان داد که انتخاب‌های ظریف هوشمندانه و همراه با شایستگی فردی است. بنابراین افخم و فرشچی می‌توانند زمینه ساز حضور زنان دیگری در جایگاه تصدی سفارت درکشورهای دیگر باشند. زنان در وزارتخانه‌های دیگر هم ثابت کردندکه می‌توانند جایگاه‌های مدیریتی و مهم را از آن خود کنند و زمینه برای حضور بیشتر زنان در دستگاه‌های مهم دولتی را فراهم سازند. مقیمی در پایان درباره پیشرو بودن و عدم پیشرو بودن وزارت خارجه در به کارگیری زنان نسبت به وزارتخانه‌های دیگر اظهارکرد: وزارت بهداشت و درمان، وزارت نفت، وزارت کشور و در نهایت وزارت راه هم از زنان در سطوح بالای مدیریتی در وزارتخانه‌های خود بهره بردند اما وزارت خارجه از سایر وزارتخانه‌ها حساس تر است به همین دلیل به نظر می‌رسد که اگر از این دید به مسئله نگاه کنیم وزارت خارجه در به کارگیری زنان موفق تر از سایر وزارتخانه‌ها عمل کرد. وزارت خارجه نماد روابط و سیاست‌های ایران در قبال سایر کشورهاست و همچنین انتصاب سفرای زن به این دلیل که باید در خارج از کشور به عنوان نماینده ایران مشغول به کار شوند از حساسیت بالایی برخوردار است، زیرا سفرای زن در جایگاه بین المللی انتخاب و معرفی می‌شوند. به هر روی ظریف به وعده خود عمل کرد و دومین سفیر زن را اگرچه با تاخیر، منصوب کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام