کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 تیر 1398   Saturday 20 July 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی : اظهاراتی از سوی محسن‌هاشمی‌رفسنجانی در جریان آنچه که روزنامه ارگانی حزب متبوع او منتشر کرد، شائبه حضور وی برای انتخابات سال 1400 را بر سر زبان‌ها انداخت. محسن‌هاشمی‌در بخش‌هایی از گفته‌هایش اظهار داشته: «باید فعالیت‌های خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 و در هماهنگی با اصلاح طلبان و براساس بازسازی جبهه اصلاحات آغاز کنیم. آنچه کارگزاران را از دیگر احزاب متمایز می‌کند، عمل گرایی در عین آرمان خواهی است. ما یک حزب واقع گرا هستیم و آزادیخواهی هم از اصول ماست.»
همین اظهارات کافی بود تا زمزمه تلاش و تکاپوی وی و حزبش را برای سال 1400 مطرح کند . گویی که او برای پوشیدن رخت نامزدی ریاست جمهوری از همین الان آماده است.
کار به جایی رسید تا محسن‌هاشمی‌این خبر را تکذیب کند و به آن واکنش نشان دهد و بگوید: «این موضوع یک سوء تفاهم بود چون بنده در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی‌صحبت کرده و در برخی رسانه‌ها به اشتباه، حضورم در انتخابات ۱۴۰۰ درج شده بود و بنابراین، این موضوع اصلا صحت ندارد.»
اما حقیقت اینکه آنچه که در روزنامه حزب محسن‌هاشمی‌درج شده بود اگر هم به معنای حضور مستقیم وی در انتخابات نباشد، پیرامون این موضوع است که می‌بایست از هم اکنون برای سه سال دیگر و انتخابات ریاست جمهوری اسب‌های حزب را زین کرد .
این اظهارات باعث مطرح شدن این سوال شد که آیا اساسا در شرایط امروز فعالیت‌های حزبی از سوی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400 را می‌توان ناشی از دوراندیشی سیاسی و حرکت در مسیر بلوغ حزبی و امری مطلوب ارزیابی کرد و یا برعکس، این اقدامات باعث واکنش‌های منفی میان مردم به دلیل مصائب معیشتی خواهد شد؟

موافقم چون ...
علی نظری نماینده سابق مجلس از موافقان این موضوع است. وی با بیان اینکه یک حزب نباید یک شبه تصمیم‌گیری کند، به آفتاب یزد می‌گوید: «اگرچه هم اکنون یک سال از ریاست جمهوری دوازدهم را گذراندیم اما باید تمام نیروهای اصلاح طلب به فکر انتخابات 1400 باشند و آینده نگری سیاسی در دستورکار احزاب اصلاح‌طلب به ویژه برای انتخابات 1400 باید قرار گیرد.»
وی ادامه می‌دهد: « در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته نیز همین طوراست. وقتی در انتخابات 2016 دموکرات‌ها به جمهوری خواهان باختند، از فردای حضور ترامپ در کاخ سفید، دموکرات‌ها مشغول به کار انتخاباتی برای آینده شدند؛ احتمالا در کنگره نیز پیروزی خوبی
به دست بیاورند و خیز بلندی برای انتخابات 2020 بردارند.»

به صلاح نیست
حسین کاشفی عضو خانه احزاب اما نظراتش متفاوت است. وی پیرامون این که برخی از احزاب به زمینه سازی‌هایی برای انتخابات 1400 و حتی معرفی چهره‌ها می‌پردازند، به آفتاب یزد می‌گوید:
« تا سال 1400 ، سه سال دیگر باقی مانده است. اینکه از همین الان
بخواهیم بحث انتخابات را مطرح کنیم، آن هم در شرایطی که با مسائل بیرونی مثل مباحث منطقه ای، سرنوشت برجام و تحریم‌ها مواجهیم را به صلاح نمی‌دانم. امروز تمام هم و غم مسئولان این است که انسجام و وحدت داخلی به وجود بیاید.»
وی ادامه می‌دهد: «در حال حاضر باید همه تلاشمان آن باشد تا علی رغم مشکلاتی که چه در بعد داخلی و چه بعد خارجی داریم، آنها را ساماندهی کنیم.»
درهمین رابطه فیاض زاهد استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب
نیزبه آفتاب یزد دراینباره پاسخ می‌دهد: «سخن از انتخابات
1400 نه رفتار سیاسی، نه حرفه ای است و نه خیر خواهانه .در حال حاضر سمت و سوی مطالبات مردم حتی معطوف به سال بعد هم نیست. آنقدر مشکلات زیادی سمت و سوی مردم را احاطه کرده است که اینگونه رفتارها مثل صحبت از انتخابات 1400 ،مانند رفتار ماری آن توانت ملکه سابق فرانسه (پیش از انقلاب فرانسه ) است که در نبود نان برای مردم ، گفته بود چرامردم
به جای نان از شیرینی و کیک استفاده نمی‌کنند؟»
هرچند علی نظری در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کند وضعیت اقتصادی فعلی جایی برای صحبت از عرصه رقابت‌های سیاسی در 1400 باقی نمی‌گذارد؟ اظهار می‌دارد: « به اعتقاد من اقتصاد ما اقتصاد سیاست زده ای است و اقتصاد و سیاست را نمی‌توانیم از هم منفک کنیم. در ثانی ما اگر بتوانیم دیپلماسی مثبتی را در این شرایط به کار ببریم، این مسئله نیز حل خواهد شد.»

پادگان نیست
از نظری پیرامون اینکه به نظر می‌آید برخی از احزاب اصلاح طلب حتی تلاش دارند تا پیرامون مصداق‌های انتخاباتی برای 1400 از همین الان مقدمه چینی کنند نیز می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد: «هریک از احزاب اصلاح طلب امروز هم می‌توانند درباره مصداق‌ها سخن بگویند. چه اشکالی دارد؟ در یک جامعه باز که نباید برای خود حدود مشخص کنیم و بگوییم الان خوب نیست یا فردا خوب است. من معتقدم جامعه در یک فضای باز سیاسی هر چه به سمت شفافیت حرکت کند، آن هنگام در جامعه شفاف مردم راحت تر می‌توانند تصمیم بگیرند.»
این نماینده سابق مجلس با گلایه از اینکه چرا شرایط به گونه ای است که مرتب می‌گویند نباید درباره مصادیق انتخاباتی صحبت شود، می‌گوید: «این الفبای غلط را در عرصه سیاست ما چه کسی جا انداخته است که نباید روی مصادیق سخن بگوییم؟ ما که نباید مردممان را به خلق الساعه عادت بدهیم و همیشه تا دوهفته مانده
به انتخابات کاندیداها را معرفی کنیم! در کشورهای پیشرفته
دو سه سال قبل از انتخابات، مصادیق مختلفی مطرح می‌شوند و 6 ماه مانده به انتخابات کاندیداهای قطعی احزاب مقتدر به صحنه می‌آیند. این لازمه کشورهای دموکراتیک و توسعه یافته است وموضوع بدی نیست.»
وی ادامه می‌دهد: «مگر مردم نامحرمند؟ از همین الان احزاب جناح اصلاح طلب باید رقابت کنند. شما اگر رقابت را از انتخابات بگیرید مثل آن است که شوری را از نمک بگیرید . ذات انتخابات نیز نمک خیز است !»
از نظری می‌پرسیم آیا معرفی مصادیق و ورود به بحث انتخابات 1400 باعث اختلافات در جریان چپ نمی‌شود، که می‌گوید: «چه اختلافی؟ مگر اصلاحات پادگان است؟ مگر در اصلاح طلبان فقط یک سر لشگر داریم و بقیه باید سرهنگ و سروان و گروهبان و... باشند؟ اصلاحات در ذات خودش تکثر را به رسمیت شناخته است. اینکه عده ای بگویند مثلا فلانی چون تایید صلاحیت می‌شود پس باید ایشان کاندیدا باشد و باقی با خفت و خواری از او تمکین کنند، درست نیست. شیخوخیت اصلاحات را نمی‌پذیرم . من با اینکه اصلاحات تنها حول یک کاندیدا ولو اینکه کاندیدای معروفی باشد، بچرخد، مخالفم.»
کاشفی اما می‌گوید: «جریان بر سر این است که امروز مردم به تنها چیزی که نمی‌اندیشند انتخابات 1400 است. صحبت از آن زمان در شرایط فعلی نه تنها باعث توسعه یافتگی حزبی نمی‌شود بلکه فرصت بررسی‌های اوضاع کنونی را از جریان اصلاح طلب می‌گیرد و ما خودمان به دست خودمان مردم را دلزده می‌کنیم از این رو معتقدم بحث درباره انتخابات آن هم از همین الان نه تنها
هیچ کمکی به عرصه انسجام نمی‌کند بلکه در شرایط فعلی
ورود به این بحث به صلاح نیز نیست.»

سرنوشت آن چهره‌های زود معرفی شده
فیاض زاهد هم پیرامون معرفی زود هنگام مصادیق به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 می‌گوید: «در جریان اصلاحات دوسه چهره بودند که به دلیل معرفی شدن زودهنگام‌شان به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست جمهوری 1400در طول این مدت به شدت به آن‌ها آسیب وارد شده است . اولین آن‌ها دکتر اسحاق جهانگیری است که اکنون از وجاهت ایشان به دلایل مختلف دربین مردم کاسته شد، حتی شخصیت‌هایی مانند محمد شریعتمداری نیز دیگر نمی‌توانند مطرح شوند.»
وی تاکید می‌کند: «من فکر می‌کنم اگر در خانواده اصلاح طلب علاقه ای
به معرفی چهره‌های آلترناتیو
است لا اقل تا پایان امسال ، فرصت مناسبی برای این کار نیست. ما
در حال حاضر درگیر حل و فصل مسائل
کشور، سرنوشت برجام ، چگونگی تدابیر ملی برای اعمال تحریم و خواست دولت آمریکا و روشن شدن افق همکاری با کشورهای اروپایی و بسته پیشنهادی و همینطور مبارزه توامان و بی امان با مسئله فساد و بلند کردن پرچم شفافیت هستیم. از همه این‌ها گذشته ، سال آینده نیز موضوع انتخابات مجلس مطرح است و طبیعتا پس از گذر از انتخابات مجلس است که می‌توان استنباط بهتری از شرایط داخلی و خارجی در انتخابات انجام داد تام شخص شود برای انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان باید با چه رویکردی وارد شوند. به نظرمن اقداماتی از این قبیل که هم اکنون برخی رسانه‌ها و احزاب بخواهند بعضی چهره‌ها را معرفی کنند، بیش از آنکه خدمتی به آن نامزد باشد، نوعی خودزنی است.»
زاهد درباره این که آیا برخی اقدامات از جمله آنچه که روزنامه حزب متبوع محسن‌هاشمی‌انجام داده می‌تواند در جریان
اصلاح طلب اختلاف بیندازد، اظهار می‌دارد: «اینکه یک حزب اصلاح طلب از انتخابات1400بگوید این فکر به ذهن خطور می‌کند که انگارآن حزب شکم سیر و تافته جدابافته ای است و ارزیابی دقیقی از مشکلات بین المللی ندارد.»
وی تاکید می‌کند: «این اقدامات اگر به مشکلات دامن نزند ناشی از بی خبری سیاسی است. من ارزیابی دیگری از این اقدام ندارم . این کار حتی ضربه زدن به امثال محسن‌هاشمی‌است که دارای بار سیاسی و اجتماعی هستند و به نظر می‌رسد دوستی برخی نسبت به او مانند دوستی خاله خرسه است.»
آمادگی اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 ، هم موافق دارد هم مخالف، موافقان این آینده نگری و فعالیت حزبی را الفبایی برای آموختن راه دموکراسی، فعالیت‌های جدی سیاسی و حق تمام احزاب جریان اصلاح طلب می‌دانند و حتی مطرح شدن برخی چهره‌ها را نیز در این میان شفافیت احزاب در برابرمردم ارزیابی می‌کنند . این در حالی است که مخالفان معتقدند امروز نه شرایط مناسبی برای مطرح کردن این موضوع است و نه آمادگی فعلی در جریان چپ برای این کار وجود دارد وچه بسا این قبیل اقدامات باعث تفاوت دیدگاه‌ها در جریان چپ شودو از سویی دیگر این نکته را هم می‌گویند که معرفی احتمالی کاندیداهای سال 1400 فرصت مغتنمی‌برای جریان رقیب فراهم خواهد آورد تا با توجه به فرصت طولانی باقیمانده روش‌های متفاوت برای حذف آن کاندیدای احتمالی به کار گرفته و اصطلاحا او را در عرصه سیاست و رقابت بسوزاند .
اما بی تردید باید گفت اینکه دراین ماجرابایدحق را به موافقان داد یا مخالفان، موضوعی است که پاسخش را می‌بایست در نگاه امروز مردم نسبت به جریان‌های مختلف سیاسی یافت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام