کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

آفتاب یزد- گروه سیاسی: مشاوران و نزدیکان رئیس‌جمهور این روزها مسائل عجیبی مطرح می‌کنند، از یک سو حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی روحانی روز دوشنبه طی یادداشتی می‌گوید که زمان گفت و گو با مخالفان داخلی دونالد ترامپ یا « آمریکای ضد ترامپ» فرا رسیده است و از سویی محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور روز گذشته در گفت و گو با خبرنگاران از 8 بار درخواست مذاکره و ملاقات ترامپ با روحانی خبر داد و گفت:« ترامپ قبلا اعلام کرده بود ایرانی‌ها برای مذاکره تماس خواهند گرفت اما تاکنون که برعکس بوده است. در سفری که سال گذشته رئیس‌جمهور برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفتند ترامپ 8 بار برای ملاقات با رئیس‌جمهوری ایران تماس گرفت.» این در حالی است که از زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل و درخواست دونالد ترامپ برای ملاقات با روحانی10 ماه می‌گذرد و این بسیار عجیب است واعظی پس از گذشت چند ماه از این مهم سخن به میان می‌آورد که ترامپ خودخواه و نئو محافظه‌کار از رئیس‌جمهور کشورمان درخواست ملاقات کرده و روحانی به او پاسخی نداد! از سویی تاکنون هیچ یک از دو قوه مجریه و مقننه از این مهم سخن به میان نیاوردند و نسبت به آن موضع گیری نکردند. از این رو، حشمت ا... فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در گفت و گو با آفتاب یزد درباره اظهارات واعظی مبنی بر 8 بار درخواست ترامپ برای ملاقات با رئیس‌جمهور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و طرح یا عدم طرح آن در مجلس شورای اسلامی گفت: « درخواست ترامپ رسمی نبوده است، حتی اگر آمریکا درخواست مذاکره هم داده باشد این مهم به هیچ وجه به مفهوم تعدیل راهبرد ایران نسبت به واشنگتن نیست. به هر روی در برهه کنونی باید درخواست آمریکا را از ایران با حساسیت و تامل بسیاری مورد تحلیل و بررسی قرار داد.»
افشای درخواست ملاقات پس از 10 ماهروز گذشته محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران پس از 10 ماه از درخواست ملاقات و مذاکره ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل پرده برداشت و گفت: « ترامپ سیاستمدار نیست، هر مطالبی را می‌گوید، آنها تلاش می‌کنند اتاق جنگ روانی در وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا علیه ایران تاسیس کنند. واعظی افزود: تردیدی وجود ندارد که با ملتی فهیم مواجه هستیم که می‌داند برخی از مطالبات را از حکومت و دولت داشته باشد، آمریکا می‌خواهد برای مردم ایران تصمیم بگیرد اما مردم تحت تاثیر این مسائل قرار نمی‌گیرند. رئیس دفتر رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ ترامپ قبلا گفته است ایرانی‌ها تماس می‌گیرند اما تاکنون که برعکس بوده است. در سفری که سال گذشته رئیس‌جمهور برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفتند، ترامپ 8 بار برای ملاقات با رئیس‌جمهوری ایران تماس گرفت. این واقعیت با حرف‌هایی که زده می‌شود خیلی فرق دارد، در هر صورت ما سیاست بسیار شفافی داریم و موضع مان با آمریکا کاملا
مشخص است.»
مروری بر خط و نشان‌های ترامپ
تقاضا‌های مکرر رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره و ملاقات با رئیس‌جمهور کشورمان در حالی است که او بارها به ویژه در سخنرانی جنجالی خود در سازمان ملل، ایران را تروریست خواند و مدعی شد« ایران تاکنون از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی و آموزش صد هزار نظامی برای تخریب خاورمیانه حمایت کرده است.
زمان آن رسیده است که تمام ملتهای جهان به مقابله با ایران نیز بپردازند، رژیمی‌که آشکارا از مرگ آمریکا، نابودی اسرائیل و نابودی بسیاری از رهبران و ملتهایی سخن می‌گوید که در این سالن هستند. رئیس‌جمهور نئو محافظه‌کار و غیر قابل پیش‌بینی آمریکا طی یک‌سال گذشته ملاقات‌های بسیاری با رهبران عربستان و متحدانش داشته است تا از طریق گفت و گو و جنگ روانی این کشورها را علیه ایران تحریک کند. از سویی اگر به راستی ترامپ قصد مذاکره و ملاقات با روحانی را داشت چرا با تصمیمات خود به ویژه خروج از برجام و وضع تحریم‌های بی‌شمار علیه ایران همواره منافع ملی کشورمان را هدف قرار داد. از این رو، درخواست ملاقات 8 باره رئیس‌جمهور آمریکا با روحانی با اظهارات و اقدامات ضد ایرانی ترامپ به هیچ روی همخوانی ندارد.
چرا سکوت در برابر درخواست ترامپ!
سخنان واعظی درباره درخواست ملاقات ترامپ با روحانی در حالی است که نخست آمریکا از جایگاهی در جهان برخوردار است به همین دلیل از کنار چنین درخواستی نمی‌توان بی‌تفاوت و بدون موضع گیری گذشت. دوم؛ اکنون این پرسش به وجود می‌آید چرا وزارت خارجه و رئیس‌جمهور هرگز این مسئله را مطرح نکردند؟ سوم آنکه؛ آیا درخواست ترامپ برای مذاکره آن‌هم در شرایط کنونی کشورمان درخواست بی‌اهمیتی بوده است که حتی جا برای تامل و بررسی هم نداشته است؟ در نهایت چرا هیچ گاه در مجلس این موضوع مطرح نشده است. حتی نمایندگان اصولگرا که همواره در برابر هر مسئله‌ای موضع گیری می‌کنند و زمین و زمان را به هم می‌دوزند چرا نسبت به این مسئله سکوت اختیار کردند؟!
هدف ترامپ؛ ضربه زدن به موضع ایران
حشمت ا... فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در گفت و گو با آفتاب یزد درباره اظهارات واعظی مبنی بر 8 بار درخواست ترامپ برای ملاقات با رئیس‌جمهور در حاشیه مجمع عمومی‌سازمان ملل و طرح یا عدم طرح آن در مجلس شورای اسلامی‌گفت: درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی چندان رسمی‌نبوده است. زیرا آمریکایی‌ها همواره مسئله مذاکره با ایران را مطرح کرده اند. او ادامه داد: آمریکا هدفش از مذاکره هیچ گاه رسیدن به نتیجه نبوده است. آمریکا می‌داند که در ایران برای مذاکره با واشنگتن منع وجود دارد و تنها در موارد خاصی مانند برجام به مقامات وزارت خارجه اجازه مذاکره داده شده است. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس افزود: بارها هیئت آمریکایی درخواست مذاکره و ملاقات با هیئت ایرانی کردند اما هیئت ایرانی این درخواست را همواره رد کرده است به همین دلیل همان‌طور که اشاره شد درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی چندان رسمی‌نبوده است. فلاحت پیشه اظهار کرد: هدف ترامپ از مذاکره ضربه زدن به جایگاه و موضع ایران است. او همواره نشان داد که بسیار غیرقابل اعتماد است. بنابراین حتی اگر آمریکا درخواست مذاکره هم داده باشد این مهم به هیچ وجه به مفهوم تعدیل راهبرد ایران نسبت به واشنگتن نیست. به هر روی در برهه کنونی باید درخواست آمریکا را از ایران با حساسیت و تامل بسیاری مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
ترامپ همواره مشتاق مذاکره با ایران
سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس و عضو فراکسیون رهروان ولایت هم درباره اظهارات واعظی مبنی بر 8 بار درخواست ترامپ برای ملاقات با رئیس‌جمهور در حاشیه مجمع عمومی‌سازمان ملل و طرح یا عدم طرح آن در مجلس شورای اسلامی‌به آفتاب یزد گفت: مجلس از این درخواست‌ها مطلع نیست اما به هر روی این تلاش از سوی دونالد ترامپ برای آوردن ایران به پای میز مذاکره همچنان ادامه دارد. او افزود: رئیس‌جمهور آمریکا بارها در سخنان خود اعلام کرد که ایران به پای میز مذاکره می‌آید. نماینده مردم ورامین افزود: مجلس امروز از این مسئله آن‌هم از سوی واعظی مطلع شده است. این مسئله هیچ گاه در مجلس مطرح نشده و محل بحث نبوده است. نقوی در پایان اظهار کرد: ایران بنای مذاکره با آمریکا را ندارد، از این رو مطرح شدن یا نشدن آن چندان اهمیتی ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام