کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

در فراکسیون امید با توجه به آنکه بر آمده از رای اصلاحات است، از ابتدا بنا را بر حمایت مشفقانه از دولت داشته‌ایم تا بتواند مشکلات مردم را حل نماید. اما این حمایت به معنی چشم پوشی بر کمبودها نیست، بلکه حمایتی نقادانه است. در واقع برآورد بنده این است که بسیاری از اعضای محترم فراکسیون امید از عملکرد برخی وزراء رضایت ندارند و مانند همکارانشان قائل به تغییرات مثبت در کابینه هستند. منتهی جابجایی که به تغییر واقعی شرایط بینجامد و تنها جابجایی افراد و وزراء نباشد. واقعیت آن است که در فراکسیونها، بحثی به صورت رسمی برای بررسی تغییرات تیم اقتصادی مطرح نشده است، با این همه بحث‌های زیادی در مجلس و در میان طیف‌های مختلف نمایندگان وجود دارد که محور بحث‌ها این مسئله است که بالاخره رئیس‌جمهور باید پاسخی به این همه درخواست بدهد و تغییراتی در تیم اقتصادی دولت ایجاد کند.تیم اقتصادی دو بخش است، یکی بخش ستادی در دولت که بخش‌هایی همچون سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی را در بر می‌گیرد و از دیگر سو، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، مسکن و مانند اینها که بیشتر نقش اجرایی دارند. از ابتدا نمایندگان از دولت درخواست داشتند که در هر دو بخش تغییرات لازم را در نظر بگیرد. ما از دولت و این تیم اقتصادی برای دستاورد‌هایی همچون کنترل تورم در مقطعی تشکر می‌کنیم، اما نباید اهداف مهمتر فدای دستاوردهایی همچون کنترل دستوری نرخ تورم گردد. از این قبیل نبایدها بسیار است که متاسفانه مطمئن نیستیم که نسبت به رفع آن اهتمام کافی وجود داشته باشد.
همکاری تمام قوا در مسئله اقتصادی ضرروی است، اما به هر حال اصل کار دست قوه مجریه است. نماینده مجلس مثلاً نمی‌تواند به‌اندازه این مدیران و وزیران در کار میدانی و جزء به جزء موثر باشد. اکثریت نمایندگان متفق‌القولند که تیم اقتصادی باید تغییرکند. اختلاف بر سر نحوه تغییر است. این تیم توان لازم برای خروج از رکود و ورود به فضای رشد را ندارد. در یک کشور در حال توسعه به ویژه در موضوعات اقتصادی به موضوع افکار عمومی بیش از این‌ها اهمیت داده می‌شود. وقتی نرخ ارز دچار تلاطم می‌شود و مشکلاتی ایجاد می‌شود، حتی یک عذر خواهی هم نمی‌کنند و به جای آن مباحث پایان‌ناپذیر و مجادله‌ها و برخی ادعاها که بر اساس توهم توطئه چیده شده است را مطرح می‌کنند. فرار رو به جلو دیگر برای شرایط حال حاضر جواب نمی‌دهد. نظر بنده این است که کابینه باید ترمیم شود. به هرحال اگر رئیس‌جمهور ترمیم نکنند خودمان دست به کار می‌شویم و وزرای ناکار آمد را استیضاح می‌کنیم. در رابطه با کلیت فضای عمومی مجلس باید بگویم بنده سخنگو نیستم، اما بر آورد بنده از فضای کلی مجلس و صحبت‌های که با همکاران عزیز از طیف‌های مختلف داشته‌ام این است که بالاتفاق همه همکاران بر لزوم تغییرات در کابینه اصرار دارند. این مسئله مختص به فراکسیون امید نیست و همه فراکسیون‌ها چنین نظری دارند. البته متاسفانه با توجه به اینکه آقایان در طی این چند دهه با رودربایستی کشور را اداره کرده‌اند، خیلی خوش‌بین نیستم که این دوستان تغییرات موثر زیادی اعمال کنند. دولت احتمالاً فقط در حد یکی دو نفر را تغییر می‌دهد. مگر آنکه مجلس فشار را بیشتر کند. شنیده‌ام که بانک مرکزی قرار است تغییراتی در آن ایجاد شود، اما فکر نمی‌کنم دولت به این نتیجه رسیده باشد که باید در وزارت خانه‌های صمت و اقتصاد تغییر ایجاد کند. در واقع دولت نمی‌خواهد شریعمتداری را عوض کند. اما مطالبه عمومی نمایندگان بر این مسئله است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام